Gmis Haberleri

Gmis Haberleri

BARÜ’den GMİS’e ziyaret

Bartın Üniversitesi Kalite Koordinatörlüğü Birimi Öğretim Üyesi Özer Çulhaoğlu, Genel Maden İşçileri Sendikası’nı (GMİS) ziyaret ederek Genel Sekreter Yener Arslanbuğa ile görüştü.

GMİS eşit ücret istedi

Genel Maden İşçileri Sendikası’na (GMİS) bağlı Amasra Şubesi de dahil olmak üzere Şube Başkan ve Yöneticileri ile işçiler, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde taleplerinin karşılanmasına yönelik açıklamada bulundu. Açıklamada Toplu İş Sözleşmesi’nde TÜRK-İŞ, çerçeve protokolü için 15 bin lira taban ücret ve ilk 6 ay yüzde 45 zam artı yüzde 15 refah payı talep etmiştir. Hükümetin son teklifi ise taban ücretin 12 bin lira, zam oranının ise refah payı dahil yüzde 40 olmasını teklif etmiştir. TÜRK-İŞ ise bu teklife olumsuz yanıt vermiştir. Hükümetten yeni bir teklif sürecindeyiz” denildi.

GMİS davaya müdahil oldu

4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası nedeniyle açıklama yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Bartın Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Amasra maden kazası davasına sendika olarak müdahil sıfatıyla katılma talebi mahkemece kabul edildiğini açıkladı.

GMİS “Madencilerimizin ve ailelerimizin yanındayız”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, 43 madencinin hayatını kaybettiği Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’nde 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen kazayla ilgili görülmeye başlanan davayı dikkatle ve yakından takip ettiklerini belirterek, “Maden şehitlerimizin ailelerinin ve maden işçilerimizin yanındayız. Onların haklarını her şart altında kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bakan Yardımcısıyla TTK görüşmesi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) işçi alımı, TTK 30’uncu Dönem ve MTA 20’nci dönem Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili çalışma ve görüşmelerini Ankara’da sürdürüyor.

GMİS “TTK’da 3 bin işçiye ihtiyaç var”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Yönetim Kurulu adına bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınacağı açıklanan 1000 yeni işçi sayısının kurumun acil olarak ihtiyaç duyduğu işçi sayısı açısından yetersiz kalacağına dikkat çekti. Açıklamada, “Üretimini artırılabilmesi, iş sağlığı ve güvenliği risklerinin ortadan kaldırılabilmesi için TTK’nın acil olarak ihtiyaç duyduğu işçi sayısı 3 bin, orta vadede 5 bin yeni işçidir. Bu nedenle 1000 yeni işçi, TTK’nın ihtiyaç duyduğu yeni işçi sayısı açısından yetersizdir” denildi.

GMİS “Amasra’da üretime devam etmek istiyoruz”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’nde madenciyi bilgilendirdi. GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, 14 Ekim 2022’deAmasra Müessesesi’nde meydana gelen kazanın ardından yeniden üretime başlanabilmesi için çalışmaların sürdüğünü, ocakların iş sağlığı ve güvenliği açısından güvenli hale getirilmesinin andından üretime devam etmek istediklerini belirtti.

Yeşil “Herkese teşekkür ediyoruz”

Amasra Maden Kazası sonrasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından maden şehitlerinin yakınlarına kamuda istihdam hakkı sağlanacağına dair açıklamasının ardından TBMM’de kabul edilen yasal düzenlemeyle ilgili yönetmeliğin Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle ilgili konuşan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Maden şehitlerimizin yakınlarının bu yasa ve yönetmelik kapsamında kamu kurumlarında istihdam hakkı ile ilgili düzenlemeler tamamlanmış oldu. Maden şehitlerimizin yakınları yasa ve yönetmelikteki usul ve şartlara göre kamuda istihdam edilmek için başvuruda bulunabilecekler. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kozlu maden şehitleri anıldı

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde maden ocağında 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 263 maden şehidi, facianın 31’inci yıldönümünde dualarla anıldı.

Son madenci grubu da döndü

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için bölgeye giden maden işçilerinden Hatay´da kalan son 100 kişilik ekip, görevlerinin tamamlanmasının ardından askeri uçakla Zonguldak´a döndü. Madencileri, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil de çiçeklerle karşıladı.

Madenci 350 kişinin hayatını kurtardı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Olağan Genel Kurul sonrası ilk toplantısını yaptı. Genel Başkan Hakan Yeşil, tüm ülkeyi yasa boğan Kahramanmaraş depremleri sonrası arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için bölgeye giden Amasra ve Zonguldak’taki madencilerin 350 kişiyi enkazdan canlı olarak kurtardığını 4 bine yakın kişinin de ne yazık ki cenazesini enkazın altından aldığını açıkladı.

Dönmez’den madencilere teşekkür

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hatay'da arama ve kurtarma çalışmalarını sürdüren maden işçilerini ziyaret ederek Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ile görüştü. Tüm madencilere verdikleri büyük mücadele için teşekkür eden Bakan Dönmez, "Yoruldunuz farkındayız. Arkadaşlarla son durumu değerlendireceğiz. Ondan sonra kalan kısmı planlama çerçevesinde nasıl yöneteceğimize karar vereceğiz." dedi.

Kahraman madenci dönmeye başladı

İki büyük depremin 10 ili yıktığı bölgeye ulaştığı andan itibaren diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte başarılı arama-kurtarma çalışmalarına imza atan ve kahramanca birçok hayat kurtaran madenciler, Zonguldak ve Bartın’a dönmeye başladı. Bölgeden dönen madencileri Zonguldak Havaalanında çiçeklerle aileleriyle birlikte Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) karşıladı. Bölgede çalışmaya devam eden madencileri ziyaret ederek destek ve moral veren Sendika Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Enkazlardan bir ses duyduklarında onları kimse tutamadı. Cansiperane çalışmalarıyla depremzedeleri sağ olarak çıkarabilmek için olağanüstü bir çaba harcadılar. Madenciler sadece bizim değil aynı zamanda Türkiye’nin de gururu oldular. Onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Onların her biri kahramanımız” dedi.

Yeşil “Madencilerimiz en ön safta”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, deprem bölgesinde büyük bir dayanışma örneği göstererek arama ve kurtarma çalışmalarını sürdüren maden işçilerine ve MTA işçilerine desteğini sürdürüyor. Hatay ve Adıyaman’ın ardından Kahramanmaraş’a geçtiklerini anlatan GMİS Genel Başkanı Yeşil, “Maden işçilerimiz cansiperane girilmez denen binalara, enkazlara girerek yaralıları kurtarıyorlar. Onlarla sadece biz değil, tüm Türkiye gurur duyuyor. Madenciler her zaman ülkemizin en zor zamanında en ön safta yer almıştır.” dedi.

Amasra GMİS delegeleri buluştu

4 Şubat 2023 tarihinde yapılacak olan Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) 12’nci Olağan Genel Kurulu öncesinde Amasra Bölgesi delegeleri ile Genel Başkan Hakan Yeşil’in açıkladığı Genel Merkez Yönetim Kurulu Listesi birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısında bir araya geldi.

TTK promosyon ücreti belli oldu!

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu; Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü ile Vakıfbank arasında yapılan ve gözlemci olarak katıldıkları toplantıda banka promosyon ücreti olarak 21 bin 300 TL’de anlaşmaya varıldığını, TTK işçisi ve memurlarına net 16 bin TL ödeme yapılacağını açıkladı.

Yeşil: “İşçi açıkları acil giderilmeli”

Uluslararası piyasalarda kömür fiyatlarının yükselmeye devam ettiğine ve tedarik sorunlarının yaşandığına dikkat çeken Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Amasra TTK Müessesiyle birlikte TTK’nın tüm müesseslerine üretimin arttırılması için acil işçi alınmasını istedi. Başkan Yeşil, Gerek Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) işçi açıklarının giderilerek üretimin arttırılması, gerekse rödevanslı sahalarda maliyet artışlarından kaynaklanan sorunların giderilerek üretime devam etmeleri acilen sağlanmalı, madencilik sektöründe istihdamın ve üretimin arttırılması hedeflenmeli, yerli ve milli kömür üretimi desteklenmelidir” dedi.

Triangle “Amasra faciası tüm yönleriyle araştırılsın”

Genel Maden İşçileri Sendikası’nın da (GMİS) üyesi olduğu, dünyada 54 milyon üyesi bulunan IndustriaLL Küresel Sendikalar Federasyonu’nun Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ile Avrupa’da 7 milyon üyesi bulunan IndustriALL Avrupa Sendikalar Federasyonu Genel Sekreteri Luc Triangle, GMİS’i ziyaret ederek Genel Başkan Hakan Yeşil ile görüştü.

Madenci promosyonlarında 4. İhale yapılacak

Zonguldak ve Bartın’daki madenciler için yapılan promosyon ihalesinin tekrarlanacağını açıklayan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü ile bankalar arasında üçüncü ihalenin 18 Ocak’ta yapıldığını, bankaların promosyon tekliflerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

IndustriALL Bartın’da incelemelerde bulundu

Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) üye olduğu Uluslararası IndustriALL Küresel Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan, Uluslararası IndustriAll Avrupa Sendikalar Birliği Genel Sekreteri Luc Triangle ile birlikte 42 madencinin hayatını kaybettiği Bartın’ın Amasra ilçesine gelerek çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Yeşil, listeyi açıkladı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, 12’nci Dönem Genel Kurul Yönetim Kurulu listesini genel merkezde düzenlenen toplantıda açıkladı. Genel Başkan Yeşil’in listesinde Amasra’dan genel merkeze gelerek Genel Sekreterlik görevini üstelenen Ertan Kaya’nın yer almadığı görüldü. Yeşil, bu süreçte kendisiyle görev yapan Kaya’ya teşekkür etti.

İkinci promosyon ihalesi de iptal!

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü ile bankalar arasında gerçekleştirilen ikinci promosyon ihalesinin bankaların şartnamede yer alan 35 bin TL alt limit altında teklif vermeleri üzerine iptal edilmesinin ardından açıklama yaptı.

GMİS’ten indirim anlaşması

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile Karadeniz Ereğli’de bulunan Samsung Yetkili Satış Mağazası arasında imzalanan protokole göre, Amasra’daki çalışanlar dahil Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) çalışanlarına seçili beyaz eşyalarda yüzde 10 indirim anlaşması imzalandı.

Şubelerden Hakan Yeşil’e tam destek

Genel Maden İşçileri Sendikası’na (GMİS) bağlı 7 şubenin başkanları ve şube yönetim kurulları ortak bir açıklama yaparak Genel Merkez Genel Kurulu’nda Genel Başkan Hakan Yeşil’in oluşturacağı Yönetim Kurulu’na tam destek vereceklerini bildirdiler.

Yeşil “TTK ayakta kalmaya çalışıyor”

Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı Başkanlığı'nın iki gün sürecek olan Danışma Kurulu Toplantısı’nın açılış oturumu Zonguldak Öğretmenevi’nde yapıldı.

GMİS Araştırma Komisyonunda sunum yaptı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Bartın'ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden kazasını araştırmak üzere kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nun 7'nci toplantısında sunum gerçekleştirdi. Mutlu, 11.5 saat süren toplantıda komisyon üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

Amasra’da hüzünlü kongre

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu Amasra’da yapıldı. 42 maden şehidinin üzüntüsünün hakim olduğu kongrede GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil de “Böyle bir günde burada bu kongreyi yapmak gerçekten kolay değil. İçimiz buruk, hepimiz çok üzgünüz” dedi.

Amasra Şube Başkanı Çınar oldu

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu’nda seçimler tamamlandı. Şube Başkanlığına mevcut şube sekreteri Ümit Çınar seçildi.

GMİS, SORUŞTURMAYLA İLGİLİ MADENCİYİ BİLGİLENDİRDİ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesi’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek açıklamalarda bulundu. Soruşturmayı yakından takip ettiklerini ifade eden Mutlu, “Biz süreçlerin en sağlıklı şekilde sonuçlanabilmesi için ihmali olanların, Genel Müdüründen en alt kademeye kadar, bakanlığından en alttaki yetkiliye kadar kimin ihmali var ise olayın uzmanlar tarafından incelenerek ihmali olanların en ağır cezayı alması için sendikanız olarak süreci takip ediyoruz, edeceğiz.” dedi.

Kaya “Bugün maden işçisi gereken değeri görmüyor”

Genel Maden İşçileri Sendikası’nı (GMİS) ziyaret eden Vatan Partisi Merkez İşçi Sendika Bürosu Başkanı Hüseyin Karanlık ve parti yöneticileri, sendika yöneticileri ve maden işçilerini partilerinin 26 Kasım’da Ankara’da düzenlenecek Olağan Genel Kurulu’na davet ettiler. Ziyarette GMİS Genel Sekreteri ve TÜRK-İŞ Amasra Temsilcisi Ertan Kaya, bugün maden işçisinin maalesef gereken değeri görmediğini söyledi.