Ferhat Parlatır Haberleri

Ferhat Parlatır Haberleri

Parlatır: “Yeniden keşif ihtimali var" 

Amasra maden faciasında şehit madenci yakınlarıyla görüşen Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, görüşme sonrasında  yaptığı basın açıklamasında, devam eden soruşturmanın akibetiyle ilgili bilgi verdi. 

Baro: "Kaza değil ihmal"

Amasra Adliyesi önünde 41 madencimizin şehit olduğu grizu faciasıyla ilgili açıklama yapan Bartın Barosu Başkanı Avukat Ferhat Parlatır, “Biz bu vahim olayın kaza değil ihmal olduğunu ve bu olayında bilinçli taksir hükümleri doğrultusunda yapılacak tespitlerle sorumlularının cezalandırılması için Bartın Baromuz meslektaşlarımızla ve Türkiye Barolar Birliği meslektaşlarımızla birlikte bu süreci sonuna kadar yürütmekte kararlıyız” dedi.

Parlatır, güven tazeledi

Bartın Barosu, hafta sonu Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Tek liste halinde girilen seçimlerde mevcut Başkan Ferhat Parlatır, güven tazeleyerek yeniden Bartın Barosu Başkanı seçildi.

Bankoğlu’dan baro seçimleriyle ilgili açıklama

Bartın Barosu’na bağlı olan CHP Bartın Milletvekili Avukat Aysu Bankoğlu, hafta sonu yapılan gelen kurulda güven tazeleyerek yeniden Bartın Barosu Başkanı olarak seçilen Ferhat Parlatır ve yönetimini tebrik ederek baro seçimleriyle ilgili açıklama yaptı.

Parlatır: “Herkes için adil bir adli yıl istiyoruz”

Bartın Barosu, 2022-2023 Adli Yıl açılışı kapsamında Bartın Adalet Sarayı önünde tören düzenledi. Törende konuşan Bartın Barosu Başkanı Av.Arb.Ferhat Parlatır avukatların sorun ve taleplerini dile getirdi. Parlatır yaptığı konuşmada, “Hukukun üstünlüğünün sağlandığı, hak ve özgürlüklerin yaşama geçtiği, herkes için adil bir adli yıl istiyoruz.”dedi.

Parlatır: “Mesleğimizin itibarını kimseye teslim etmeyeceğiz”

Avukatlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunan Bartın Barosu Başkanı Av. Ferhat Parlatır, avukatlık mesleğinin tehdit altında olduğunu dile getirerek, “Hukuk Fakültesi kontenjan sayılarının ihtiyaç durumu gözetilmeden ve barolara danışılmadan arttırılması avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep oluyor. Üniversite girişi sınavlarında Hukuk Fakültesi barajının yükseltilmesini sağlayarak meslekte niteliksizleşmenin önüne geçeceğiz” Dedi.

Bartın Barosu, Atatürk’e saldırıyı kınadı

Samsun’daki Mustafa Kemal Atatürk Anıtına yapılan saldırıyı sert bir dille kınayan Bartın Barosu “Aziz Türk Milletinin Mustafa Kemal Atatürk’e gönülden bağlığı karanlık yüzler tarafından zerrece sarsılamayacak güç ve iradededir” dedi.

BARTIN’DA YENİ ADLİ YIL TÖRENLE AÇILDI

Yeni adli yıl açılışında avukatların mesleğin sorunlarına ve çözümüne dair beklentilerini dile getiren Bartın Barosu Başkanı Avukat Ferhat Parlatır, “Bir yanda mesleğe kabulde sınav sistemi getirilirken diğer yanda kaliteli bir hukuk eğitimi sunamayan ve sayıları her gün giderek artan hukuk fakülteleri açılması büyük bir çelişki olup, ayrıca ekonomik sorunlar avukatlık mesleğinin geleceğini tehdit eder hale gelmiştir” dedi.

Bartın Barosu yeni yönetiminden ilk toplantı

Genel Kurul seçimlerinin ardından Avukat Ferhat Parlatır başkanlığında oluşan Bartın Barosunu yeni yönetimi, ilk toplantısını gerçekleştirdi. Seçim sonuçlarının kesinleşmesiyle birlikte ise Parlatır, güven tazeleyerek yeniden Bartın Barosu Başkanı olurken Avukat Hakan Arslan da Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Bartın Barosu Genel Kurulu iptal edildi

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla açıklama yapan Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, 10 Nisan’da yapılması beklenen Bartın Barosu Genel Kurulunun pandemi şartları gerekçesiyle Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından 3. Kez iptal edildiğini söyledi. 2020 Ekim ayından bu yana baroların olağan genel kurullarının aynı gerekçeyle hukuka ve mevzuata aykırı olarak engellediğini kaydeden Parlatır, “Virüs sadece Baro Genel Kurullarında mı gezmektedir!” diye sordu.

Barodan genel kurulların ertelenmesine tepki

Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda Bartın İl Hıfzıssıhha Meclisleri tarafından baro genel kurullarının 1 Aralık tarihine kadar ertelenmesine tepki gösterdi. Hıfzıssıhha kurullarının baroların genel kurullarını erteleme gibi bir yetkisinin olmadığını öne süren Parlatır baroların organlarının belirlendiği genel kurulların ertelenmesinin avukatların iradelerine ipotek koyulması” anlamına geldiğini savundu.

Adli yıl açıldı

Yeni adli yıl tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da törenle açıldı. Avukatlar yeni adli yılın açılışı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunarken Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, Hâkimler ve Savcılar Kurulun (HSK) yapısına ve ülkemizdeki hukuk fakültelerinin yeterliliklerine dikkat çekti.

Bankoğlu’ndan ziyaret turu

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, görevlerine yeni başlayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Handan Karakoç ile İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin Önder'i ziyaret etti. Baro Başkanı Ferhat Parlatır ile de görüşen Bankoğlu, Bartın Eski Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir’e de veda ziyaretinde bulundu.

Parlatır: “Meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğiz”

Baroların bölünmesinin parçalanmasının bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacağını ifade eden Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, “Barolar çoklu baro kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır” dedi.

Parlatır “Avukatlık Kanundaki değişikliğe karşıyız”

Avukatlık Kanunda yapılmak istenen değişiklikle ilgili açıklamada bulunan Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, “Vatandaşı savunma hakkından mahrum etmemek, bireyin savunma ve adalete erişim hakkının kısıtlanmasına veya ortadan kaldırılmasına mani olmak adına yapılmak istenen değişikliklere karşı çıkıyoruz” dedi.

Barodan Avukatlık Kanundaki değişikliklere tepki

Bartın Barosu, Avukatlık Kanununda barolar ve seçim sistemlerine yönelik yapılan değişiklik girişimlerinin durdurulmasını istedi. Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, “Bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz” dedi.

Parlatır “HSK’nın yapısı değişmeli”

5 Dünya Avukatlar Günü dolayısıyla açıklama yapan Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, ülkemizde adalete güven duygusu azaldığını ifade ederek “Yargı Reformu için ilk adım için Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yapısının değiştirilmesi gerekmektedir. HSK'nın yapısının değişmediği, Adalet Bakanı ile yardımcısının olduğu kurulda, her reform adı altındaki düzenleme sadece bir yasa değişikliğinden ibaret kalır” dedi.

Tunç’tan Bartın Adliyesine yeni adli yıl ziyareti

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir’i, Bartın Adalet Komisyonu Başkanı Engin Şafak’ı ve Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır ile Baro avukatlarını ziyaret etti.

Avukatlar günlerini kutladı

5 Nisan Avukatlar Günü Bartın’da törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanındaki törende Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır avukatların sorunlarını dile getirerek “Yargı faaliyetlerinin en büyük sorunu ise davaların makul sürede bitirilememesidir” dedi.

Parlatır, güven tazeledi

Bartın Barosu 15. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Bartın Kültür Merkezi’nde yapılan genel kurulda Başkan Ferhat Parlatır güven tazeleyerek yeniden Bartın Barosu Başkanlığına seçildi.

2018-2019 ADLİ YILI AÇILDI

2018-2019 adli yıl tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da açıldı. Adli yıl açılışı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende ülke gündemini değerlendiren Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır avukatların sorunlarını dile getirdi. Parlatır, Bartın’a atanan hakim ve savcıların görev sürelerinin çok kısa olduğunu ve bundan dolayı dosyada sürekli hakim değişikliği yaşandığını bununda yargı sürecini uzatarak vatandaşları ve avukatları mağdur ettiğini söyledi.

Avukatlar Günü, Bartın’da törenle kutlandı

Bartın Barosu’na bağlı avukatlar 5 Nisan Avukatlar Gününü Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutladı. Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır törende Atatürk Anıtına çelenk sunarken yaptığı konuşmada bugün yargıda yaşanan sorunların başında yargı sürecinin makul sürede bitirilememesinin geldiğini söyledi.

Parlatır, Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

Bartın Barosu Başkanı Avukat Ferhat Parlatır, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Baro Başkanları: “696 Sayılı KHK derhal geri çekilmelidir”

Baro Başkanları, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu başkanlığında Ankara’da olağanüstü toplandı. Toplantıya Bartın Barosu Başkanı Avukat Ferhat Parlatır da katılırken yayınlanan sonuç bildirgesinde “OHAL derhal kaldırılmalıdır, 696 sayılı KHK derhal geri çekilmelidir” denildi.

Barodan Yargıtay Daire Başkanına forma hediyesi

Bartın Barosu, Bartın’da seminer veren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan’a, 74 numaralı Bartınspor forması hediye etti.

Termik santral masaya yatırıldı

Avukatlardan Enerji, Çevre ve Hukuk Paneli

Avukatlar CHK ücretlerini yargıya taşıdı

Danıştay’a yürütmeyi durdurma davası açıldı