Bartın Valiliği Haberleri

Bartın Valiliği Haberleri

Valilikten şehit aileleri ile gazilere iftar

Ramazan ayında ilk iftar Bartın Valiliğince şehit aileleri ile gaziler onuruna iftar verildi. Vali Nurtaç Arslan iftarda “Rahatınızı ve huzurunuzu sağlamak için her zaman sizin yanınızda, sizlerle birlik ve beraberlik içinde olacağız” dedi.

Deprem destek ödemelerinde son aşamaya gelindi

Kahramanmaraş depremlerinin ardından acil ihtiyaçların karşılanması için afetzedelere hane başı ödenen 10 bin TL destek ödemesinin devam ettiğini kaydeden Bartın Valiliği, destek yararlanmak isteyenlerin Bartın AFAD İl Müdürlüğüne başvurularını istedi.

Bartın 2 bin 149 depremzedeyi ağırlıyor

Bartın Valiliği, Kahramanmaraş depremleri sonrası bölgeden gelen 370 kişinin yurt ve kamu misafirhanelerinde, bin 724 kişinin yakınlarının yanında, 55 kişinin konutlarda olmak üzere toplam 2 bin 149 depremzedenin Bartın’da misafir edildiğini açıkladı.

4. Yardım tırı yola çıktı

Bartın Valiliği koordinesinde başlatılan yardım seferberliği çerçevesinde Bartın Belediyesi tarafından deprem bölgesine gönderilen 4. yardım tırı yola çıktı.

Valiliklere nakliye genelgesi

İçişleri Bakanlığı Bartın Valiliği dahil tüm valiliklere bir genelge göndererek afetzedelerin taşınmasında fahiş fiyatı engellemek için nakliye firmalarının taşıma ücretlerini belirledi. Nakliye firmaları piyasa koşullarındaki taşınma bedelleri üzerinden bölgesel koşulları da değerlendirerek aşağı ya da yukarı yönlü yüzde 15 esneklik bandında fiyatlandırma yapacak.

Haydi Bartın Evim Yuvan Olsun!

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşların barınma sorununun çözümüne katkı sağlamak üzere "Evim Yuvan Olsun" uygulaması hayata geçirildi. Bartın Valiliği de “Asrın felaketinde depremden etkilenen ailelerimiz yuvasız bırakılmıyor. “Evim Yuvan Olsun” kampanyasıyla, evini kaybedenlerin kendi evlerine kavuşana kadar sıcacık yuvalar kuruluyor. Haydi Bartın! Bu zor günlerin üstesinden hep beraber gelelim” sözleriyle Bartınlara kampanyaya destek çağrısı yaptı.

"Geçmiş olsun" Hatay

Kahramanmaraş depremleriyle yerle bir olan Hatay, yine iki depremle daha sarsıldı. Defne ve Samandağı İlçelerinde 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremlerde orta ve ağır hasarları binalar yıkıldı. Arama-kurtarma çalışanlarının ve hasarlı evlerden eşya çıkarmak isteyen vatandaşların enkaz altında kaldığı depremler sonrası bölgede bulunan AFAD Bartın İl Müdürlüğü ekipleri hemen arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Bartın Valiliği de “Hatay’da meydana gelen ve çevre ilerde hissedilen depremlerde etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” sözleriyle Hatay’a “geçmiş olsun” diledi. Hatay’da TRT Muhabiri olarak görev yapan Bartın 74 Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bülent Bostancı da o esnada depremlere yakalanan isim oldu.

Depremzedeler için “Sosyal Market”

Bartın Valiliğince Bartın’da kalan depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için “Sosyal Market” açıldı. Vali Nurtaç Arslan, “Sosyal Market”i ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Valilikten kış lastiği uyarısı!

Valilik, şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar başta olmak üzere Bartın’daki sürücüleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda mutlaka kış lastiği takması konusunda uyardı.

Bartın'da miting ve yürüyüş alanları belirlendi

Bartın Valiliği, 2023 yılı için şehir merkezi başta olmak üzere miting ve toplanma alanlarını, yürüyüş ve dağılma güzergahlarını, afiş ile pankart asılabilecek yer ve güzergahları belirledi. Valiliğinde aldığı kararla 2023’te Cumhuriyet Meydanı, Yalı Mevkii Meydanı ile Salı, Cuma ve Pazar günleri hariç olumsuz hava şartlarında kullanılmak üzere Belediye Kapalı Otoparkı şehir merkezinde miting alanı olarak belirlendi. Kozcağız Beldesinde Sahil Caddesi üzerinde bulunan Pazar yeri mevkii miting olarak seçilirken Hasankadı Beldesinde de Cumhuriyet Meydanı miting alanı oldu.

Filyos’a izinsiz giriş yasak!

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Filyos Projesi alanı da dahil Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi içerisinde yer alan alanlar “Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri” statüsüne alındı. Bundan böyle Filyos Projesi alanına giriş, kamu kurumları için de izin alınarak yapılacak. v

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı

Bartın Valiliği Bartınspor - 1926 Polatlı Belediyespor maçının ardından bir taraftar ve gazeteci Halil Tekin'e yapılan polis şiddetine yönelik gerekli disiplin soruşturmasının başlatıldığını açıkladı. Açıklamada, olayda yer alan polis memurunun görevden uzaklaştırıldığı da kaydedildi.

Madenci korosundan duygu dolu anlar

Dünya Madenciler Gününde Bartın Valiliği ve Bartın Belediyesi tarafından düzenlenen anma gecesinde sahne alan Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan maden işçilerinden oluşan Madenci Korosu, şehit madenci yakınları dahil herkese duygu dolu anlar yaşattı.

Platform, Vali Arslan’a Arzu Ar soruşturmasını sordu

Bartın’da boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Arzu Ar cinayetiyle ilgili yeni bir açıklama yapan Bartın Kadın Platformu, Bartın Valiliğine bu konuda neden soruşturma açılmadığını sordu. Platform, “Önceliğinin Kadın olduğunu açıklayan Sayın Bartın Valisi Nurtaç Hanımın Arzu’nun öldürülmesinde ihmali, sorumluluğu olanların tespit edecek bir soruşturma başlatmasını ve Bartın’da artan kadın cinayetlerinin önüne geçmek için kapsamlı bir program uygulamasını bekliyoruz” dedi.

2022’de Bartın’a toplam 300 milyon TL enerji yatırımı

Bartın Valiliğindeki Enerji Koordinasyon Toplantısında konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 19 yıllık AK Parti iktidarları döneminde Bartın’a toplam 879 milyonluk enerji yatırımı yapıldığını ifade ederek “çinde bulunduğumuz yılla alakalı olarak da yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırım planlamamız söz konusu. Bu yatırımın 150 milyon lirası Bakanlığımıza bağlı Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi yatırımlarından oluşuyor. Yine elektrik dağıtım şirketinin bu bölgeye ilişkin yaklaşık 100 milyon liralık bir yatırım planı var. Gaz dağıtım şirketimizin de yine bu bölgeyle alakalı 40 milyon liralık bütçelenmiş planlanmış yatırımı bulunmakta” dedi.

Bartın’dan 100.Yıl Zafer Yürüyüşü

Bartın Valiliği koordinesinde düzenlenen Fener Alayı Valilik önünden saat 20.30’da başlayan kortejde 7’den 77’ye yüzlerce vatandaş ellerinde Türk Bayrakları, dev Atatürk posterleri ve meşaleleri ile birlikte Cumhuriyet Meydanına ulaştı.  30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümünü fener alayı ve yüzlerce  kişinin akın ettiği Zeynep Dizdar  konseriyle kutladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kabul Töreni ile taçlandı

Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan’ın ev sahipliğinde 30 Ağustos Zafer Bayramı Kabul Töreni düzenlendi. Masaları tek tek gezerek davetlilerin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayan Vali Arslan, Şehit yakınları ve gazilerle yakından ilgilenerek bir süre sohbet etti.

Bartın, 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı

Bartın’da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100’üncü yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Erkan Şahin, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Atatürk anıtına çelenk sundu. Kutlama programı Bartın Valiliğinde tebligatların kabul edilmesinin ardından, Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinliklerle devam etti. Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Deniz Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Hakan Aras şunları söyledi:  “Bugün yüce Türk milletinin büyük fedakarlıklarla verdiği istiklal mücadelesinin zaferle taçlandırıldığı Büyük Taarruz'un 100’üncü yıl dönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri gününü büyük bir gurur ve coşkuyla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan bu zafer sadece vatan topraklarının düşmandan kurtarılmasını sağlamamış, Anadolu'nun Türk yurdu olduğu tescillenerek büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde ilelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş süreci temelleri atılmıştır.

SELZEDE ESNAF VE KOBİ’LERE ACİL DESTEK KREDİSİ

Haziran ayındaki selde zarar gören ve Bartın Valiliğince de selde zarar gördüğü belgelenen esnaf ve KOBİ’ye yönelik olarak hazırlanan Acil Destek Kredisi Programı başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın onayıyla başlayan program kapsamında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından selzede esnaf ve KOBİ’lere 200 bin TL’ye kadar acil destek kredisi verilecek.

15 Temmuz Şehitler Çeşmesi restore edildi

Bartın’ın tanınmış simalarından iş insanı ve siyasetçi A.Ali Özer Salmanoğlu ve Dr. Muhammet Atik tarafından Bartın Valiliği ve Bartın Belediyesi’nin de katkılarıyla yaptırılan ancak Haziran ayındaki selde zarar gören Bartın Öğretmenevi’nin karşısındaki 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi, hayırsever Özer tarafından restore ettirilerek yeniden hizmete girdi.

81 ile Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri Genelgesi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Bartın Valiliği dahil 81 İl Valisi ve Gençlik ve Spor İl Müdürleri ile yapılan toplantıda alınan kararlar doğrultusunda valiliklere Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri genelgesi gönderildi.

81 ile boğulmalara karşı tedbir genelgesi!

İçişleri Bakanlığınca Bartın Valiliğiyle birlikte 81 il Valiliğine “Suda Boğulma Olaylarının Önlenmesine Yönelik Alınacak Tedbirler” genelgesi gönderildi. Son dönemde meydana gelen boğulma vakalarına karşı valilikleri uyaran Bakanlık, valiliklerden can güvenliği riski taşımayan deniz, göl, gölet vb. yüzülebilir yerlerin her yıl mart ayının sonuna kadar “yüzme alanı” olarak belirlenmesini istedi.

BAYRAMLAŞMA PROGRAMI BELLİ OLDU

Tüm İslam alemi gibi Bartın halkı da Kurban Bayramını kutlamaya hazırlanırken Bartın Valiliğinin bayramlaşma programı da belli oldu. Program bugün şehitlik ziyaretiyle başlayacak. Bayramlaşma ise bayramın ikinci günü yani 10 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek. Millet Konağındaki bayramlaşmada Bartın Valisi Nurtaç Arslan da Bartın’daki ilk bayramlaşmasını yapmış olacak.

7 İLDE SELİN BİLANÇOSU 4.2 MİLYAR TL

Bartın başta olmak üzere 7 ilde yaşanan sel ve su baskınlarıyla ilgili Bartın Valiliğinde yapılan değerlendirme toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu afetin 7 ildeki toplam maliyetinin 4.2 milyar TL olduğunu söyledi. selde bin 786 kişi tahliye edildiğini ve 8 bin 193 personel ve bin 220 araç görev yaptığını ifade eden Bakan Soylu, bölgeye toplam 56 milyon 863 bin TL nakit yardımı gönderildiğini kaydetti. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun İBB araçlarının kullandırılmadığına yönelik iddialarına da cevap veren Soylu “Afet zamanında kamunun bütün araçları AFAD’ındır. Çalışanların da moralini bozabilecek, bütünlüğü bozabilecek bir değerlendirmeyi sadece ve sadece küçük işlerle meşgul olmak olarak görüyoruz. Özelikle afet zamanlarında bu tip değerlendirmeler yapmanın çok makul değil” dedi.

Valilikten özel barınakla ilgili açıklama!

Sel afetiyle karşı karşıya kalan Bartın’da S.A’ya ait özel bir barınakta mahsur kaldığı için selde telef olan köpekler, hem ülke hem de il gündemine oturdu. Taşkın sırasında 356 köpeğin bulunduğu barınakta 56 köpek telef oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Bartın Valiliği, özel barınağın sahibi S.A’ya 434 bin TL para cezası kesildiğini kaydetti.

İBB araçları tartışma konusu oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) Bartın’da afet bölgelerinde çalıştırılmak üzere gönderilen araçlar tartışma konusu oldu. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde araçların bekletilerek çalıştırılmadığını söylerken Bartın Valiliği konuyla ilgili açıklama yaptı. Valilik konuyla ilgili “ilgili birimlerden bilgi almak yerine, varlığını hatırlatmak için dayanağı olmayan ve iyi niyetle bağdaşmayan ithamda bulunmak son derece üzücüdür” derken Valiliğin açıklamasında Milletvekili Bankoğlu’ndan cevap gecikmedi.

Nurtaç Arslan, göreve başladı

12 Mayıs’ta Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Bartın Valiliğine atanan ve bu atamayla Bartın’ın ilk kadın valisi olan Nurtaç Arslan, resmen göreve başladı. Vali Arslan için, karşılama töreni düzenlenirken Arslan, valilik makamında yaptığı ilk açıklamada “Önceliğimiz siz değerli Bartınlıların güven ve huzurunun temin edilmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasıdır. Bartın’da güzel işler yapmayı arzu ediyorum. Bu anlamda, Bartın’ımıza değer katacak her türlü öneriyi değerlendirmeye layık gördüğümü bilmenizi isterim” dedi.

NURTAÇ ARSLAN, BARTIN VALİSİ OLDU

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bazı valilerin görev yerleri değişti. Atama kararnamesi ile 10 ilin valisi yer değiştirdi. 9 ilin valisi Vali Mülkiye Başmüfettişliği görevine getirilirken yerlerine yeni valiler atandı. Vali değişikliği yaşanan iller arasında Bartın da yer aldı. Bartın Valisi Sinan Güner Vali Mülkiye Başmüfettişi olurken yerine İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Nurtaç Arslan, Bartın Valisi olarak atandı. Arslan aynı zamanda Bartın’ın ilk kadın valisi oldu.

MÜZİK YAYIN SAATLERİNE YENİ DÜZENLEME

Pandemi sürecinde saat 24:00’te sona erecek şekilde belirlenen müzik yayın saatinin yaklaşan yaz mevsimi ve beraberindeki turizm hareketliliğine bağlı olarak uzatılmasına dair talepler İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca birlikte değerlendirildi ve müzik yayın saati gece 01:00’e kadar uzatıldı.

Okullarda maske takma zorunluluğu kalktı

Bartın Valiliğince düzenlenen İftar Buluşmasına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sağlık Bilim Kurulunca alınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kapalı mekanlardan maske takma zorunluluğunun kaldırılması kararıyla birlikte okullarda da maske takma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı.