Bartın Haberleri

Bartın Haberleri

İlkokul öğrencileri sütle buluştu

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Dünya Süt Günü dolayısıyla Bartın Esenyurt Şehit Ahmet Poyraz İlkokulunda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder de katıldı.

Amasra ve İnkumu’nda izmaritler toplandı

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” etkinlikleri düzenlendi. "Zehire Değil Gıdana ve Geleceğine Yatırım Yap" sloganıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında, Amasra ve İnkumu sahil kenarında afiş ve broşür dağıtımı çalışması yapılarak, Müdürlük çalışanları tarafından sahil kenarında sigara izmariti toplama etkinliği gerçekleştirildi.

Türkiye Çevre Haftası Bartın’da etkinliklerle kutlanacak

5 Haziran Türkiye Çevre Haftası Bartın’da bir dizi etkinliklerle kutlanacak. Amasra Büyük Limandaki programla başlayacak etkinlikler 9 Haziran Cuma Gününe kadar devam edecek. Etkinlikler Amasra, Kurucaşile ve Ulus İlçelerinde de gerçekleştirilecek.

Başsavcı Kaynak’tan Hergün’e ziyaret

Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Nihal Karaman ile gazete çalışanlarını ziyaret ederek çalışmalarında ve yayın hayatında başarılar diledi.

Dünya Bisiklet Gününde şehir turu

Dünya Bisiklet Günü dolayısıyla açıklama yapan Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Artar, “2018’den bu yana kutladığımız 3 Haziran Dünya Bisiklet Gününü Bartın’da yaşayan tüm vatandaşlarımızı kısa bir şehir turunda buluşturarak taçlandırmak istiyoruz” dedi.

BARÜ 2 alanda Türkiye’de ilk 3’te!

Bartın Üniversitesi (BARÜ), Times Higher Education (THE) 2023 Etki Sıralaması (Impact Ranking) listesine 2 alanda dünya çapında ilk 300’e girerken Türkiye’de de ilk 3’te yer aldı.

Kadınlarda obezite daha çok

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Bartın dahil 81 ili kapsayarak yaptığı 2022Türkiye Sağlık Araştırmasına göre; Ülkemizde obez bireylerin oranı yüzde 20,2 oldu. Boy ve kilo değerleri kullanılarak hesaplanan vücut kitle indeksi incelendiğinde; 2022 yılında kadınların yüzde 23,6'sının obez, yüzde 30,9'unun obez öncesi; erkeklerin ise yüzde 16,8'inin obez, yüzde 40,4'ünün obez öncesi olduğu görüldü.

Başsavcı Kaynak’tan Hergün’e ziyaret

Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Nihal Karaman ile gazete çalışanlarını ziyaret ederek çalışmalarında ve yayın hayatında başarılar diledi

Bartın’da 3 plaj Mavi Bayrak aldı

Türkiye’de, temiz denizlerin göstergesi olarak kabul edilen mavi bayrağa sahip plajların sayısı yükselmeye devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bu eksende 2023 yılında 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatın Mavi Bayrak ödüllerini kazandığını açıkladı. Mavi bayraklı plajlar listesinde yer alan iller arasında ise 3 plajla Bartın da yer aldı.

TSO, TOBB Genel Kuruluna katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 79. Genel Kurulunu yaptı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesindeki kongrede M. Rifat Hisarcıklıoğlu yeniden TOBB Başkanlığına seçildi. Genel Kurula Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Meclis Başkanı Hüseyin Çalıkoğlu, TOBB Üst Kurul Delege Üyesi Sertaç Şimşek ve Genel Sekreter Ahmet İncekara da katıldı.

BARÜ 26 ALANDA EN İYİLER ARASINDA

Bartın Üniversitesi (BARÜ) TÜBİTAK tarafından hazırlanan raporda, ihtisaslaşma hedeflerini de kapsayan 26 araştırma alanında en iyi üniversiteler arasına girerken, 2 alanda ise Türkiye’de birincisi oldu.

Deprem dayanaklı konutlar Işıklar’dan

Bartın’ın yeni gelişen nezih semtlerinden Tuna Mahallesi’nde Işıklar Grup şirketi Özışık İnşaat Gayrimenkul Yatırım A.Ş. nitelikli konut projesi için yatırıma başlamıştır.

Vali Arslan’dan Fırıncıoğlu’na ziyaret

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette Başkan Fırıncıoğlu, Vali Arslan’a projelerle ilgili detaylı bilgi verirken Arslan da Fırıncıoğlu’na çalışmalarında başarılar diledi.

Vali Arslan okul ziyaretlerine devam ediyor

Bartın’da okul ziyaretlerine devam edem Bartın Valisi Nurtaç Arslan bu kapsamda Çaydüzü İlkokulu, Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Ölçme Değerlendirme Merkezini ziyaret ederek hem bilgi aldı hem de öğrencilerle bir araya geldi.

Arslan’dan Bartınlılara teşekkür

AK Parti Bartın İl Başkanı Yaşar Arslan, Bartınlılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Başkan Arslan, “Yaptığı tercihle önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkeyi yönetme sorumluluğunu bir kez daha partimize, cumhur ittifakımıza ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’a tevdi eden milletimizin her bir ferdine teşekkür ediyorum. İnşallah sizlerin güvenine layık olacağız” dedi.

“Rota Virüs” aşı çalışmasına ödül

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Fen Fakültesi öğrencisi Talat Toprak’ın çocuklarda hayati tehlikelere neden olan “Rota Virüs” konusundaki aşı çalışması Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölge (AOSB) tarafından düzenlenen yarışmada birinci oldu.

Aldatmaz’a rozetini eşi taktı

14 Mayıs seçimlerinde AK Parti’den Bartın Milletvekili seçilen Yusuf Ziya Aldatmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) kaydoldu. AK Parti Bartın İl Başkanı Yaşar Arslan ve partililerin de kendisini yalnız bırakmadığı Aldatmaz’a milletvekili rozetini ise eşi Füsun Aldatmaz taktı.

Genç girişimciler imzaları attı

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) kapsamında Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde 2023 yılı Genç Girişimci Kurulum Hibesi sözleşmeleri imzalandı.

14 MAYIS MİLLETVEKİLİ KESİN SONUÇLARI AÇIKLANDI

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri kesin sonuçları Resmi Gazetede yayımlandı. Kesin sonuçlara göre Bartın’da 14 Mayıs’ta seçime katılma oranı yüzde 88,37 olurken il genelinde AK Parti 48 bin 222, MHP 31 bin 428, CHP 41 bin 681 oy aldı.

Genç yaşta vefat etti

Epilepsi krizi geçiren 22 yaşındaki Burak Zurnacı yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Bartın merkez Çaydüzü mahallesi sakinlerinden 22 yaşındaki Burak Zurnacı uzun süredir epilepsi tedavisi görüyordu.

Aldatmaz’dan teşekkür mesajı

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 60 oranla güçlü şekilde destek veren Bartın halkına teşekkür etti.

ÜNİLİG Judo Türkiye Şampiyonasından madalya

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Hakan Akar, ÜNİLİG Judo Türkiye Şampiyonasında 100+ sıklette gümüş madalyanın sahibi oldu.

Bartınspor destek formülleri peşinde

Kayyuma gitmemek adına bulunan ara formülle Serkan Yurtaçan başkanlığında oluşturulan yeni Bartınspor yönetimi, ilk toplantısını yaptı. AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz’ın da bir ara katıldığı toplantıda yönetim yeni sezon için yol haritasını belirleyecek maddi destek formüllerini masaya yatırdı.

Bankoğlu “Tarih, bu dönüm noktasını yazacak"

Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri sonrası verdiği destek için Bartın halkına teşekkür eden ve 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin önemine dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, "Tarih, bu dönüm noktasını yazacak" dedi.

Türkiye Petank Şampiyonasında gururlandırdılar

Bartın Üniversitesi (BARÜ) sporcuları katıldıkları Türkiye Petank Şampiyonasında 2 altın ve 1 gümüş madalya alırken, takım halinde de Türkiye 3’üncüsü oldular.

Nisanda ihracat ve ithalat azaldı

Bartın'da ihracat Nisan ayında 2022 yılının aynı ayına göre yüzde 29,1, ithalat ise yüzde 32,8 oranında azaldı. Nisanda ihracattan 2,4 milyon dolar gelir elde edilirken ithalat içinse 0,4 milyon dolar harcandı. Zonguldak’ta da Nisan ayında ihracat 2022 yılının aynı ayına göre yüzde 31,5, ithalatta yüzde 47,4 azaldı. Zonguldak ihracattan25,4 milyon dolar dolar gelir elde ederken ithalat için 134,8 milyon dolar harcadı. Karabük'te ise ihracat Nisan ayında 2022 yılının aynı ayına göre yüzde 19,1 azalırken ithalat yüzde 15,1 arttı. İhracattan 23,9 milyon dolar gelir elde eden Karabük ithalat içinse 118,2 milyon dolar harcadı.

Kemal Camcı unutulmadı

Zonguldak’ta gerçekleştirilen Antrenör gelişim seminerine Türk futboluna emeği geçmiş Zonguldakspor, Bartıngençlikspor ve Bartınspor'da yöneticilik ve teknik direktörlük yapan eski Bartınspor As Başkanı merhum Kemal Camcı’nın ismi verildi.

Jandarmadan tarlaya baskın

Merkeze bağlı köyde operasyon

122 kurum ve kuruluş yabancı dil eğitimi için bir arada

Bartın Üniversitesi (BARÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda 108 üniversite ve 14 firmadan katılımcılar yabancı dil eğitiminin geleceğiyle ilgili öneriler geliştirdi.

Sektörler TSO’da toplandı

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık başkanlığında 2023 yılı Mayıs Ayı Meslek Komitelerinin toplantıları yapıldı. Toplantılarda meslek gruplarının yaşadıkları sorunlar görüşülürken çeşitli konular ele alındı. Sektör temsilcilerinin katıldığı toplantılarda sorunların ivedilikle çözüme kavuşturulması hedefleniyor.