Bartın Belediyesi Haberleri

Bartın Belediyesi Haberleri

713 köpek tedavi edildi

Bartın Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, Sahipsiz Hayvan Geçici Bakım Evi’nde 2022 yılında da yaralanma, kaza gibi çeşitli nedenlerle barınağa getirilen-toplanan 713 köpeğin bakım ve tedavisi yapılırken, 29.250 kg mama dağıtımıyla sokak hayvanlarının beslenme ihtiyacı karşılandı.

17 bin 484 kişi faydalandı

2018 yılında hizmete açılan Bartın Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Paylaşım Merkezinden kurulduğu günden buyana toplam da 17.484 kişi faydalandı.

Belediyede maaşlara 4 bin 500 TL zam

Bartın Belediyesi’nde çalışan 460 şirket personelini ilgilendiren Toplu Sözleşme görüşmeleri tamamlanarak, imzalar atıldı. Buna göre en düşük 7.600 TL maaş alan şirket personeli yeni sözleşme ile en düşük 12.100 TL maaş alacak. İkinci 6 ayda ise asgari ücrete gelecek zam oranında maaşlarda iyileştirme yapılacak.

Akın “62 projenin yüzde 75’i tamamlandık”

2019’daki yerel seçimlerde Bartın Belediye Başkanı olarak üçüncü dönemine başlayan Cemal Akın, 2019-2024 yılları arasını kapsayan projelerin yüzde 75’ini 4 yılda tamamlanıp Bartın halkının hizmetine sunduklarını söyledi. Üçüncü dönemde 50+1 projeyle yola çıktıklarını ifade eden Başkan Akın, bu projelere 11 ilave proje eklendiğini 1,5 yıl süren pandemiye rağmen çalışmalar aksatılmazken, 4 yılda toplam 62 projenin yüzde 75’i tamamlandığını kaydetti.

15 bin 721 kişi E-Belediye’yi kullandı

Çevre Temizlik Vergisi, emlak, ilan ve reklam borçlarını ödeyebildiği “E-Belediye” sistemi sayesinde Vatandaşlar, “www.bartinbelediyesi.com” adresi üzerinden 2022 yılında da çok sayıda işlem yaptı. Bu çerçevede “www.bartinbelediyesi.com” adresine 2022 yılında 339.709 ziyaret olurken, “E-Belediye”yi kullanan 15.721 kişiden toplam 2.861.660.38 TL tahsilat yapıldı.

Kültür Merkezi ve Kent Belleği Araştırma Kütüphanesi açıldı

Bartın Belediyesi, Kültür Merkezi ve Kent Belleği Araştırma Kütüphanesi hizmete açıldı. Törende konuşan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Büyük önem verdiğimiz bu çalışma ile Bartın’ın yerel belleğini oluşturduk. Bilimsel araştırmalara ev sahipliği yapacak, kentlilik bilincine katkı sağlayacak olan bu kütüphane Bartın’ın yerel arşivine sahip olduğu gibi Bartın’a ilişkin tüm tarihi dokümanları da içinde barındırıyor. Şehrimizin tarihinin gelecek kuşaklara aktarılması adına büyük önem teşkil eden bu projeyi de hayata geçirdik. Çalışmalarımızın kısa sürede tamamlanmasıyla birlikte şehrimiz önemli bir esere daha kavuşmuş oldu. Projemizin kültür ve sanat şehri olan Bartın’ımıza çok yakıştı” dedi.

Büyük açılış 7 Ocak’ta!

Bartın Belediyesince 2020’nin Aralık ayında ihale edilerek yapımına başlanan Kültür Merkezi Kent Belleği Araştırma Merkezi tamamlandı. Beş kattan oluşan merkez, 7 Ocak Cumartesi günü 14.00’da yapılacak açılışla Bartınlıların hizmetine sunulacak. Kurslar, tiyatro, müzik, halk dansları gibi sanatsal etkinliklerin bulunduğu merkezde, Kemal Samancıoğlu’na ait Osmanlıca kitaplar dahil binlerce sayfa kitap, gazete, belge, fotoğrafa hem normal hem de dijitalleştirmiş olarak erişmek mümkün. Tam anlamıyla Bartın belleğinin dijital ortama da taşındığı kütüphanede 400 bin sayfa sisteme entegre edilmiş halde bulunurken bu büyük merkez ise 7 milyon 284 bin TL’ye mal oldu.

2022’de 885 cenaze yıkandı

Bartın Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Mezarlıklar ve Defin İşleri Birimi Bartın’da verdiği cenaze hizmetleriyle vatandaşların acısını paylaşıyor.

Bin 73 cenaze için 152 bin 530 km yol yapıldı

Bartın Belediyesi, verdiği cenaze hizmetleriyle Bartın halkının acı günlerinde de yanlarında olmaya devam ediyor.

2022’de 38 bin 834 ton asfalt kullanıldı

Bartın Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü 2022 yılında kendi Asfalt Üretim Tesisinde 25.234 ton asfalt üretilirken, buna ilave olarak da 13.600 ton dışardan satın alındı. Toplamda 38.834 ton asfalt kullanılmış oldu.

El emeği göz nurları görücüye çıktı

Bartın Belediyesi tarafından bu yıl 22. Kez düzenlenen “El Emeği Göz Nuru ve Hediyelik Eşya Fuarı” kapılarını açtı. Fuar ilk günden büyük ilgi görürken bu yıl fuarda 77 stant yer aldı.

Belediyede kış hazırlığı tamam

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, kış aylarının gelmesi ile birlikte oluşabilecek olumsuz hava şartlarına karşı gerekli tüm önlemleri aldıklarını söyledi. Başkan Akın, bu doğrultuda 100 ton tuz, 50 torba solüsyon, 300 personel, 55 araç ve ekipman ile kış şartlarına hazır olduklarını kaydetti.

Akın “İnkumu’na tarihin en büyük yatırımını yaptık”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 2016 yılında hizmete sunulan, toplam bedeli 2 milyon 350 bin Euro olan "Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Projesi"nin İnkumu tarihinin en büyük yatırımı olduğunu belirterek, altyapı sorununun çözüldüğünü ifade etti.

Madenci korosundan duygu dolu anlar

Dünya Madenciler Gününde Bartın Valiliği ve Bartın Belediyesi tarafından düzenlenen anma gecesinde sahne alan Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan maden işçilerinden oluşan Madenci Korosu, şehit madenci yakınları dahil herkese duygu dolu anlar yaşattı.

Kitap Fuarı kapılarını kapattı

Bartın Belediyesi tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen ve tüm ülkeye hitap eden Bartın Belediyesi 25.Uluslararası Kitap Fuarı 8 gün sürdü.

Hacı Bulut “Tarihin Tanıkları Pullar”ı anlattı

Bartın Belediyesi 25.Uluslararası Kitap Fuarı kapsamında Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı ve Bartın Manşet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hacı Bulut, “Tarihin Tanıkları Pullar” konulu söyleşi gerçekleştirdi. İlginin yoğun olduğu söyleşide Bulut, dinleyicileri pulların gizemli dünyasına götürerek pulların gözünden bir tarih yolculuğuna çıkardı.

25.ULUSLARARASI KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI

Bartın Belediyesi tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen ve tüm ülkeye hitap eden Bartın Belediyesi 25.Uluslararası Kitap Fuarı törenle açıldı. Fuarın açılışında Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “30 Kasım akşamına kadar sürecek olan Uluslararası 25. Kitap Fuarımızda yazarlarımız, şairlerimiz ve bilim insanlarımız söyleşileri ile Bartınlılarla beraber olacaktır” derken Bartın Valisi Nurtaç Arslan da “1997 yılından bu yana kararlılıkla düzenlenen ve geleneksel hale gelen bu fuarının nice yıllar devam etmesini temenni ediyorum” ifadelerinde bulundu. 23 Kasım-30 Kasım 2022 tarihleri arasında 8 gün süre ile Belediye Sosyal Tesislerinde açık kalacak. Bu yıl 17 yayınevinin katılımıyla düzenlenen fuarda söyleşi, imza günü, dinleti, konserler gerçekleştirilecek.

25.Uluslararası Kitap Fuarı açılıyor

Bartın Belediyesi tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen ve tüm ülkeye hitap eden Bartın Belediyesi 25.Uluslararası Kitap Fuarı 23 Kasım Çarşamba günü saat 18.30’da düzenlenecek olan törenle açılacak.

Belediyeden dev bütçe: 447 milyon TL

Kasım ayı gündemi kapsamında Bartın Belediyesinin 2023 bütçesini de görüşen Bartın Belediye Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen rapor doğrultusunda tam 447 milyon TL olarak ön görülen bütçeyi kabul etti. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, karara bağlanan bu dev bütçeyle ilgili “Belediye personelimizle, halkımızla, Belediye Başkan Yardımcılarımızla ve Belediye Meclis Üyelerimizle birlik ve beraberlik içerisinde şehrimize hizmet etmek için çalışıyoruz” dedi.

25.Uluslararası Kitap Fuarı başlıyor

Bartın Belediyesi tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen ve tüm ülkeye hitap eden Bartın Belediyesi 25.Uluslararası Kitap Fuarı 18 Ekim Salı günü saat 19.00’da düzenlenecek olan törenle açılacak.

Kemal Camcı, son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü Zonguldak Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki yaşam mücadelesini kaybederek hayata veren eden Bartın Belediyesi Belediye Meclis Üyesi, Eski Belediye Başkanı Vekili ve Bartınspor As Başkanı Kemal Camcı, sevenlerinin göz yaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Bu sezon 217 boğulma vakası oldu

Bartın Belediyesine ait can kurtaran ekipleri İnkumu tatil beldesinde yaz sezonunu kapattı. Sezon kapanışına katılan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Belediyenin aldığı tedbirler sayesinde İnkumu’nda son 5 yılda bin 500 boğulma vakasının olduğunu ancak hiç can kaybı olmadığını söyledi. Başkan Akın, bu sezonda da 217 boğulma vakası yaşandığını kaydetti.

İşçi maaşlarına enflasyon zammı!

Bartın Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında imzalanan enflasyon ek protokolü kapsamında Belediyede çalışan ve 6 bin 660 TL maaş alan şirket personelinin maaşı 7 bin 643 TL’ye, 7 bin 370 TL maaş alan kadrolu personelin maaşı da 9 bin 439 TL’ye yükseldi. Ek enflasyon zamları ise 1 Eylül’den itibaren geçerli sayılacak.

Pandemi sonrası nikah patlaması

Geçtiğimiz yıla göre bu yıl nikah kıydıran çift sayısında patlama yaşandı. Bu yılın ilk 9 ayında kıyılan nikah sayısı geçtiğimiz yıl boyunca kıyılan nikahların toplamına erişmek üzere.

Uluslararası Bartın Resim Ve Sanat Çalıştayı Başladı

Bartın Belediyesi tarafından bu sene 5.’si düzenlenen Uluslararası Bartın Resim ve Sanat Çalıştayı başladı. Akın, “Kara kalemlerin, fırçaların, boyaların konuştuğu çalıştay programı 4 Eylül Pazar günü başladı. 09.00’da Ankara’dan Bartın’a hareket eden heyet, Bartın’a hayran kaldılar”dedi.

Sünnet geleneği devam etti

Bartın Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Toplu Sünnet Şöleni, bu yıl belediye tarafından sünnet ettirilen 93 çocuğun aileleri ve yakınlarının katılımıyla gerçekleşti.

Yeni Müzeyi 3 Günde 12.000 Kişi Ziyaret Etti

Çok sayıda tarihi ve kültürel miras yatırımları ile Bartın’ı adeta bir açık hava müzesine dönüştüren Bartın Belediyesi, kent kimliği ve tanıtımı için büyük önem taşıyan bu müzelere bir yenisini daha ekledi.

Derya Uluğ ve Kıraç’ta İnkumu’nu salladı

Bartın Belediyesince bu yıl 6. Kez düzenlenen Kum Zambağı Festivali sona erdi. Ünlü Sanatçılar Derya Uluğ ile Kıraç’ın sahne aldığı festivalde bir dizi etkinlik yapılırken binlerce kişi ise Derya Uluğ ve Kıraç’ın şarkılarıyla gönüllerince eğlendi.

15 Temmuz Şehitler Çeşmesi restore edildi

Bartın’ın tanınmış simalarından iş insanı ve siyasetçi A.Ali Özer Salmanoğlu ve Dr. Muhammet Atik tarafından Bartın Valiliği ve Bartın Belediyesi’nin de katkılarıyla yaptırılan ancak Haziran ayındaki selde zarar gören Bartın Öğretmenevi’nin karşısındaki 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi, hayırsever Özer tarafından restore ettirilerek yeniden hizmete girdi.

İnkumu 22 başladı

Bartın Belediyesi tarafından bu yıl 5. kez düzenlenen “Uluslararası Tiyatrolar Buluşması İnkumu’22” başladı.