Bartın Adliyesi Haberleri

Bartın Adliyesi Haberleri

Amasra davasında tutuksuz sanıklar dinleniyor

Bartın Adliyesinde görülen 43 madencinin şehit olduğu ve 23 sanığın hakim karşısına çıktığı Amasra maden kazası davasında ikinci celse görülmeye başlandı. 4 gün süren ilk celsenin sonunda Bartın Ağır Ceza Mahkemesince verilen ara kararda 8 tutuklu sanıktan 7'sinin tutukluluklarının devamına, Müessese Müdür Yardımcısı S.A'nın ise adli kontrol kararı ile tahliyesine karar verilmişti. İkinci celsede ise tutuksuz sanıkların savunması alınıyor.

Bankoğlu “Sarayın avukatlarını uyarın Sayın Başkan”

Yaklaşan seçim çalışmaları bir yandan devam ederken, Bartın’da belki de tarihinin en büyük davası görülüyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait Amasra Taşkömürü İşletmesi'nde (ATİM) 14 Ekim 2022'de meydana gelen ve 43 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan maden faciasının duruşmaları Bartın Adliyesi’nde görülüyor. Dün, sanık avukatlarının savunmalarının alınmaya başlandığı davada yer yer tansiyon yükselirken, davaya olan kamuoyu ilgisi de devam ediyor.

TMMOB “Facianın asıl sorumluları siyasi iktidardır”

43 madencinin şehit olduğu ve 8’i tutuklu toplam 23 sanığın hakim karşısına çıktığı Amasra maden kazasının ilk duruşmasına katılan TMMOB Maden Mühendisleri Odası “Facianın asıl sorumluları bu ocakların bilime ve tekniğe göre çalışmasını yok sayan, engelleyen, siyasete ve ranta kurban eden siyasi iktidar ile onun atadığı yönetici kadroları ve onları atayan siyasi iktidardır” dedi.

Ünler “Madene basılan su delillerin yok olmasına sebep olacak”

43 madencinin şehit olduğu ve 8’i tutuklu toplam 23 sanığın hakim karşısına çıktığı Amasra maden kazasının ilk duruşmasına katılan İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Kadriye Ünler, “Edindiğimiz bilgiye göre yangının devam etmesi sebebiyle madene su basılması gündeme gelmiştir. Hangi amaçla olursa olsun bu aşamada madene su basılmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Zira bu durum delillerin yok olmasına sebep olacaktır” dedi.

TBB Başkanından iddianameyle ilgili “eksik” yorumu

Bartın Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan ve 8'i tutuklu 23 kişinin yargılandığı Amasra maden kazasının ilk duruşmasına katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ramiz Erinç Sağkan, duruşmada okunan iddianameyle ilgili “Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yetkilerinin de dosyaya dahil edilerek yargılanması gerektiğini gösteriyor” dedi. İddianamenin kendilerine bunun bir kaza olmadığını gösterdiğini ifade eden Sağkan kazayı “katliam olarak” tanımladı. Duruşmayı takip eden Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır ise “Yaşanan bu facia kader, fıtrat değil, ihmal” ifadelerinde bulundu.

Amasra maden faciası yargılaması başladı

14 Ekim 2022’de yaşanan ve 43 madencinin şehit olduğu Amasra maden faciasının yargılamasına Bartın Adliyesinde başlandı. 8'i tutuklu 23 kişinin Bartın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın ilk duruşması yapılırken duruşmayı şehit madenci aileleriyle birlikte CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da takip etti. Şehit ailelerinden kimisi kardeşi, kimisi eşi kimisi de evladı için adalet isterken Milletvekili Bankoğlu, duruşmanın rahat bir ortamda görülmesi için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmelerine rağmen Bakanlığın yer bulmadığını iddia etti. Gençlik ve Spor Bakanlığının Bartın Gençlik Merkezinin duruşma için kullanılma talebini “amacı dışında” olduğu gerekçesiyle reddettiğini ifade eden Bankoğlu: “ Adliyemiz yetersiz. Bu kamuya açık bir dava. Türkiye’nin dört bir yanından barolar geliyor. Herkes izlemek istiyor. AKP’nin temayül yoklamasına yer bulabilen Adalet Bakanlığı 43 madencimizi kaybettiğimiz bu facianın duruşması için bir yer bulamadı ya da bulmamayı tercih etti. Ben onları vicdanlara havale ediyorum” dedi.

Platform “Hattat’ın katliamdaki payı hep es geçildi”

Yarın Bartın Adliyesinde yapılacak olan Amasra maden kazasının ilk duruşması öncesinde açıklama yapan Bartın Platformu, “14 Ekim 2022 tarihinde Amasra Taşkömürü Müeessesi’nde 44 madencimizi kaybettiğimiz grizu patlamasının ilk duruşması yarın (24.04.2023) Bartın Adliyesi’nde yapılacak. Süreç içinde üst düzey yöneticilerin korunmaya çalışıldığına hep birlikte şahit olduk. Amasra’daki taşkömürünün yüzde 97’sini bir şekilde eline geçirmiş olan Hattat Holding’in bu katliamdaki payı hep es geçildi. Amasra’nın taşkömürünü ne Hattat ne de Çinliler çıkaramaz Halkın ve doğanın yararına olan TTK’nın kömür çıkarmasıdır” dedi.

Kadınlar, Azize için adliyedeydi

Eski sevgilisi tarafından geçen yıl öldürülen Azize Gülmez davasının ikinci duruşması öncesi Bartın Adliyesi önünde açıklama yapan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Son 20 yılda, kadınların hayatının bu kadar değersizleştirilmesinde; kadını, erkeğin eşiti görmeyen; İstanbul Sözleşmesi’nden tek bir kişinin kararıyla çıkan anlayışın payı büyüktür. Sadece Eylül ayında 19’u şüpheli olmak üzere, 45 kadın öldürüldü. Bu kadın cinayetlerinin, yüzde 69’u birlikte oldukları erkekler tarafından işlendi. Yüzde 50’sinde ateşli silahlar kullanıldı. Tüm bunlar olurken o ülkenin hükümeti kadın meselesi abartılıyor diyebiliyorsa, bu ülkede kadın cinayetleri politiktir” dedi.

Köpeğe cinsel saldırı davasında ikinci duruşma yapıldı

Bartın’da köpeğe cinsel saldırı davasının ikinci duruşmasında yargılanan 66 yaşındaki M.D, cep telefonu kamerasıyla kendisinin görüntüsünü çekenlerle husumetli olduğunu ve altında pantolon değil lastikli don olduğunu söyledi. Hayvan Hakları Derneklerinin avukatlarının da bulunduğu duruşmada sanığın iktidarsızlık raporunun alınması talebinin reddedilirken M.D’in adli kontrol kararının kaldırılmasına karar verildi.

Köpeğe cinsel istismar olayında yargılama süreci başladı!

Bartın’da cep telefonu kamerasıyla görüntülenen tarlada köpeğe cinsel istismar olayında ilk duruşma Bartın Adliyesinde görüldü. Davada yargılanan 66 yaşındaki M.D, köpeğin üzerine düştüğünü iddia ederken iktidarsız olduğunu söyledi. Davaya, Bartın’daki hayvan hakları dernekleri de müdahil oldu.

BARTIN ADLİYESİ YENİ BİNASINA TAŞINDI!

Bartın Adalet Sarayı’yla ilgili bilgiler veren Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın halkının artık daha ferah bir ortamda Adalet hizmeti alacağını söyledi. Yeni Adalet Sarayı’nda toplam 13 Duruşma Salonu bulunduğunu ifade eden Kaynak, icra işlemlerinin etkili ve verimli sunulabilmesi ve İcra Dairelerinin kapasitesinin güçlendirilmesi amacıyla “İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması” Projesi kapsamında Bartın İcra Müdürlüğü’nün Pilot İcra Müdürlüğü olarak yeni Adalet Sarayında faaliyete geçirildiğini kaydetti.

Yeni adliye sarayı açılışa hazırlanıyor

Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın’daki yerel ve ulusal basında görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Sohbet havasındaki ziyarette Başsavcı Kaynak, yeni Adliye Sarayının önümüzdeki adli yıl açılışına hizmete girmesinin planlandığını söyledi. Kaynak, Bartın Adliyesindeki dava sayılarında pandemiden dolayı az da olsa düşüş yaşandığını ifade etti.

AK Parti’den Erol Mütercimler hakkında suç duyurusu

AK Parti Bartın İl teşkilatı, bir televizyon programında imam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle yazar Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulundu. Bartın Adliyesi önündeki açıklamada AK Parti Bartın Gençlik Kolları Başkanı Mücahit Demir, Mütercimlerin sözlerini “ağır ve çirkin ithamlar” olarak niteledi.

Tunç’tan Bartın Adliyesine hayırlı olsun ziyareti

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti Bartın İl Başkan Yardımcısı Av. Göksel Candan, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Orhan Ağdacı ve Fahrettin Özkaya ile birlikte Bartın Adliyesinde hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundular.

Bartın Adliyesi’nde koronavirüs düzenlemesi

Bartın Adliyesi’nde yarın başlayacak duruşmalar nedeniyle koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında bir dizi düzenlemeye gidildi.

Koronavirüse karşı yeni tedbirler!

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı 47’ye çıkarken ülke genelinde ve il bazında tedbir üstüne tedbir alınmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığının 81 ile gönderdiği genelgeye istinaden Bartın’da kafeler ve kıraathaneler dahil insanların toplu olarak bulunduğu tüm işyerlerinin faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu. Yine ülke geneliyle birlikte Bartın’daki tüm camilerde ve mescitlerde Cuma namazı başta olmak üzere cemaatle namaza ara verildi. Bartın Adliyesinde de tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar haricinde duruşma ve keşifler ertelendi. Bartın Belediyesi ise alınacak tedbirlerle ilgili toplantı gerçekleştirdi.

Tunç’tan Bartın Adliyesine yeni adli yıl ziyareti

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir’i, Bartın Adalet Komisyonu Başkanı Engin Şafak’ı ve Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır ile Baro avukatlarını ziyaret etti.

“Kaşıkçı cinayetinde ismin geçiyor” dedi, paraları götürdü

“Kaşıkçı cinayetinde ismin geçiyor” ve “FETÖ terör örgütü ile bağlantın var örgüt kimliğini kullanıyor” diyerek Bartın’da dahil olmak üzere vatandaşları dolandıran bir kişi, Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan bir operasyonla Ankara’da yine bir vatandaşı dolandırmak üzereyken yakalandı. 1991 Şanlıurfa doğumlu olan M.B Bartın Adliyesinde çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

ATM fareleri mahkemede

Bartın ile birlikte 7 ilde ATM’lere kart kopyalama cihazı yerleştirerek yüzlerce kişinin hesabından para çeken şebeke üyeleri, Bartın İl Emniyet Müdürlüğünce İstanbul, Mardin, Şırnak’ta sabaha karşı yapılan eş zamanlı operasyonla yakalandı. Operasyonlarda yakalanan 5 kişi bugün Bartın Adliyesinde mahkemeye çıkarıldı.

Sahte altın dolandırıcılığında 7 kişi tutuklandı

“Altın gömüsü buldum, korkudan satamıyorum, bana yardımcı ol” diyerek Bartın, Zonguldak, Karabük ve Bolu’da 12 kişiyi toplam 550 bin TL dolandıran şebeke, Bartın İl jandarma komutanlığı ekiplerinin başarılı operasyonu sonucunda kıskıvrak yakalandı. Sahte altın dolandırıcılığı operasyonunda göz altına alınan 8 kişi, Bartın Adliyesine sevk edilirken 8 kişiden 7’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 1 kişi ise serbest bırakıldı.

Adliye önünde kavga: 1 yaralı

Bartın Adliyesi'nde görülen bir araç paylaşımı davasında, davalı iki grup arasında kavga çıktı. Kavgada 1 kişi yaralanırken kavgaya karıştıkları belirlenen 8 kişiyi de gözaltına alındı.

Özkan mazbatasını aldı

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte İl Seçim Kurulundan mazbatasını aldı. Mazbatayı almasıyla birlikte resmen görevine başlayan Özkan, Bartın Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında güzel projelerle geldiklerini ifade ederek öncellikle ilk icraatlarının üyelerle oda arasında yaşanan bağ kopukluğunu ortadan kaldırarak odayla üyeleri barıştırmak olacağını söyledi.

CHP’DE İLKNUR ERKAN DÖNEMİ RESMEN BAŞLADI

CHP İl Başkanlığı olağan kongresinde İl Başkanı olarak seçilen İlknur Erkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Seçim Kurulundan mazbatasını aldı. Mazbatasını aldıktan sonra Bartın Adliyesi önünde açıklamada bulunan Erkan “Bundan sonra 2019 seçimlerine hazırlık yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Göreve hazırız” dedi.

14 kişiden 8’i tutuklandı

Ulus Eski Müftüsü de tutuklular arasında

Yılmaz Tunç açıkladı

Bozdağ Bartın’a gelecek

FETÖ/PDY soruşturmasında 5 tutuklama daha

Bylock sistemini kullandıkları iddia ediliyor