Afad Haberleri

Afad Haberleri

81 ilde eş zamanlı tatbikat

“12 Kasım Deprem Anı Ülke Tatbikatı”, 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde AFAD koordinasyonu ile “Çök-Kapan-(Hayata) Tutun” başlığıyla yapıldı. Vatandaşlara, telefon, TV, radyo ve yerel anons sistemleriyle bildirilen deprem tatbikatı, saat 18.57’de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın tamamında gerçekleştirildi. Bartın’da dahil 81 il ve yavru vatandan canlı bağlantı ile yapılan tatbikatta “Çök-Kapan-Tutun” uygulandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANLIĞINDAN “AFET İLETİŞİM ÇALIŞTAYI”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından ortaklaşa düzenlenen “Afet İletişim Çalıştayı”nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 1999 yılında Düzce depreminin yaşandığı, 12 Kasım günü, saat 18.57'de ülke genelinde deprem tatbikatı yapılacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, çalıştayda Afet anlarında sistematik ve örgütlü dezenformasyon, manipülasyon ve kara propaganda faaliyetleri artabildiğini kaydederken “Yerel Medya ve Afet İletişimi” konulu panelin konuşmacılarından biri olan Bartın Hergün Gazetesi Muhabiri Nurdan Eroğlu “Yerel basın diğer basın dallarından ayrı tutulmamalı. Tam tersi hepsinden daha fazla desteklenmeli. Çünkü bizler şartlarımız itibariyle cefakarca ve fedakarca işimizi yapıyoruz. Bu nedenle dendiği gibi sahadaki amatörler değil, sahanın profesyonelleriyiz” dedi.

Ocağımızla ciğerimiz yandı

Cuma Günü akşamı 18.15 sularında TTK Amasra Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında yaşanan grizu patlamasında mesaide olan 110 madenciden 41’i hayatını kaybederek şehit düştü. Ocaktaki 58 işçi kendi imkanlarıyla ve arama kurtarma ekibi tarafından kurtulurken yaralanan 11 işçiden 6’sı ambulans uçakla İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde 5’i de Bartın’da  tedavi altına alındı. İstanbulda’daki hastanede tedavi altına alınan yaralılardan 5’i entübe olduğu öğrenilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm devlet erkanı ve kademelerinin akın ettiği Amasra’ya gelerek son bilgileri aldı ve çalışmaları koordine ettiği. Grizu faciasında hayatını kaybeden ailelere taziye ziyaretlerinde de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Elbette bu patlamanın nasıl yaşandığı, varsa sorumlularının kimler olduğu, yürütülecek idari ve adli soruşturmayla ortaya çıkacaktır. Bu soruşturmalara çok yönlü olarak zaten başlanmıştır. Bir kez daha Amasra Maden Ocağı'ndaki elim kazada kaybettiğimiz işçilerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Maden şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmak, bu devletin ve onun en yüksek temsilcisi olarak bizim boynumuzun borcudur” dedi.

AFAD Deprem Simülasyon Tırı Bartın’daydı

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, afetlere karşı farkındalığı arttırmak ve deprem anında alınması gereken tedbirleri uygulamalı olarak göstermek amacıyla Bartın’a gelen Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Simülasyon Tırını ziyaret etti.

Bartın Irmağı’ndaki çalışmaları incelediler!

Vali Dr. Nurtaç Arslan ile AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer, Bartın Irmağında yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

AFAD, kentsel dönüşüme dikkat çekti

17 Ağustos Marmara Depreminin yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Bartın İl Müdürü Ahmet Yıldız deprem, imar ve kentsel dönüşüm arasındaki bağlantıya dikkat çekerek “Yeni imar alanlarının açılmasından ziyade süratle eski yapıların, dönüşümünün, kentsel dönüşüm kapsamında, zemin etüdlerinin yapılarak buna göre belirlenecek kat sayısı doğrultusunda yapılması, imar alanlarının açılmasından ülkemiz insanın, fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplarına neden olan büyük deprem felaketlerinden minimum bir şekilde etkilenmesine indirgemek için daha elzemdir” dedi.

Orman alanlarına giriş yasaklandı

AFAD Başkanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre artan sıcaklık değerleri sonrasında olabilecek orman yangınlarına karşı uyardı. Başkanlığın Bartın dahil 81 ildeki valiliklere gönderdiği “Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler” konulu genelgeyle, sıcaklık artışıyla birlikte orman alanları ve çevresinde artan insan hareketliliğinin önümüzdeki günlerde çeşitli bölgelerde orman yangını riskinin artırabileceği belirtilerek, dikkatli olunması istendi. Genelgeye göre, 31 Ağustos’a kadar orman alanlarına giriş yasak!

7 İLDE SELİN BİLANÇOSU 4.2 MİLYAR TL

Bartın başta olmak üzere 7 ilde yaşanan sel ve su baskınlarıyla ilgili Bartın Valiliğinde yapılan değerlendirme toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu afetin 7 ildeki toplam maliyetinin 4.2 milyar TL olduğunu söyledi. selde bin 786 kişi tahliye edildiğini ve 8 bin 193 personel ve bin 220 araç görev yaptığını ifade eden Bakan Soylu, bölgeye toplam 56 milyon 863 bin TL nakit yardımı gönderildiğini kaydetti. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun İBB araçlarının kullandırılmadığına yönelik iddialarına da cevap veren Soylu “Afet zamanında kamunun bütün araçları AFAD’ındır. Çalışanların da moralini bozabilecek, bütünlüğü bozabilecek bir değerlendirmeyi sadece ve sadece küçük işlerle meşgul olmak olarak görüyoruz. Özelikle afet zamanlarında bu tip değerlendirmeler yapmanın çok makul değil” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, sel bölgesini inceledi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç’la birilikte sel bölgesinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Hayat normale dönmüş vaziyette, etkilerini ortadan kaldırmak için hasar gören dereler olsun bir taraftan DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğümüz, AFAD, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, İller Bankası, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdaki arkadaşlarımız hasar tespitlerinde yoğun mesai gösteriyor. 7/24 çalışmaktayız” dedi.

Bartın, Trafik Haftasını kutluyor

Trafik Haftası, Bartın başta olmak üzere ülke genelinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Etkinlikler kapsamında, “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” uygulaması vurgulanırken Kapalı Pazaryeri’nde İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve AFAD Müdürlüğü tarafından stant açılırken vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışması yapıldı.

Bartın, deprem tatbikatına hazırlanıyor

Deprem Haftası dolayısıyla Bartın’daki basınıyla bir araya gelen ve hafta dolayısıyla yapılacak etkinliklerle ilgili bilgi veren Afet ve Acil Durum (AFAD) Bartın İl Müdürü Ahmet Yıldız, 4 Mart Cuma günü ülke geneliyle eş zamanlı olarak saat 11.30’da Ağdacı İlkokulu ve Cumhuriyet Ortaokulunda deprem ve tahliye tatbikatı yapılacağını söyledi.

AFAD sel bölgesi için yardım kampanyası başlattı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından sel bölgesi için yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyaya destek vermek isteyen vatandaşlar, “SEL” yazarak 1866’ya SMS gönderebilecek (1 SMS 10 TL’dir) ya da belirtilen hesap numaraları üzerinden bağış yapabilecek.

Dalgalara kapılan çocuk kayboldu

Dalgalı denizde gözden kayboldu

Tunç’tan AFAD, Emniyet ve SGK’ya ziyaret

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, beraberindeki İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Parti Bartın İl Başkan Yardımcıları Av. Göksel Candan ve Muhammet Yalçın ile birlikte, Bartın AFAD, İl Emniyet ve SGK Müdürlüklerine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Bartın'da sürpriz atama kararı

Dört defa görevden alındı, beşinci de Bartın'a atandı

Yoldan çıktı, şarampole yuvarlandı

Sıkışmalı kaza, AFAD ekipleri sevk edildi

Gönüllü ol, sevdiklerini kurtar

Afet anında sevdiklerimize ve komşularımıza yardım elini ilk uzatan ve onların hayatlarını kurtaran siz olabilirsiniz.Türkiye’de afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD’ın başlattığı ‘AFAD Gönüllülüğü” vatandaşların afet ve acil durumların her safhasında görev alabilmelerine imkân sağlıyor.

Elazığ yardımını bekliyor Bartın!

Elazığ ve Malatya cuma günü meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası bölgede yaralar sarılmaya çalışıyor. Son bilgilere göre 39 kişinin hayatını kaybettiği depremin yaralarını sarmak içinse hem Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılay’ı tarafından ülke genelinde yardım kampanyası başlatılırken Bartın Valiliği de il genelinde kampanya başlattı. Depremzedelere yardım etmek isteyen vatandaşlar, Bartın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başta olmak üzere ilçelerdeki vakıf müdürlüklerine ve kaymakamlara başvurabilecekler. Para yardımında bulunmak isteyen vatandaşlar ise bu yardımlarını Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankasında açılan hesaplara yapabilecekler.

Üniversitede yangın ve tahliye tatbikatı

Bartın Üniversitesinde, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü tarafından “Afet Yönetimi” anlatılarak, olası bir yangın esnasında yapılabilecekler uygulamalı olarak aktarıldı.

AFAD’tan Bartın’a 4 Milyon 875 Bin TL ödenek

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Hasankadı çevresinde meydana gelen sel taşkınları sonrasında oluşan zararları gidermek için Bartın İl Özel İdaresine 4 milyon 400 bin TL, Hasankadı Belediyesine 475 Bin TL olmak üzere toplam 4 milyon 875 bin TL ödenek aktardıklarını açıkladı.

Afet çantanız hazır mı?

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğü, toplumu afetlere karşı bilinçlendirme amacıyla hazırlanan Afetlere Hazırlık Yılı Projesi kapsamında belirlenen eylül ayı temasının afet çantası olduğunu söyledi. Projede üçüncü aya girildiğini ifade eden AFAD, afet çantasıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

BARTIN, HASANKADI İÇİN SEFERBER OLDU

Bartın’da özellikle yüksek kesimlerde etkili olan sağanak yağış Hasankadı’da sele dönüştü. Derelerin taşması sonucu beldede ev ve iş yerleri sular altında kalırken 81 yaşındaki İbrahim Çeliktaş ve 9 yaşındaki İsa Akgün ise sel sularına kapıldı. Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında oluşturulan kriz masasının hemen kırmızı alarma geçildiği beldeye çok sayıda polis, jandarma, AFAD, sağlık ekipleri ve tüm iş makinaları ve ekipmanlar sevk edilirken Çeliktaş ve Akgün için arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Ancak ilk üzücü haber Çeliktaş’tan geldi. Yaşlı adamın ceseti Adacık Deresi kenarında bulunurken bugün sabah saatlerinde de Hasankadı’ya 9 kilometre uzaklıktaki bir köyde dere yatağında 9 yaşındaki İsa’nın cesedi bulundu.

AFAD Alternatif çözüm önerileri sunacak

Bartın Valiliği, 2000 yılında heyelan bölgesi ilan edilen ve şuanda 19 ailenin yaşadığı Özbaşı Köyüne bağlı Hepler Mahallesiyle ilgili açıklamada bulundu. Mahallede gerekli incelemelerin hemen yapıldığını ifade eden Valilik, iskan sahası olarak belirlenen alandaki kamulaştırma kararına karşı açılan dava hala devam ettiği için iskanla ilgili bir gelişme sağlanamadığını söyledi. Valilik, hak sahipleri için, mahkeme sürecinin yanı sıra, acil alternatif tedbirlerin teklif edileceğini kaydetti.

Bu bilgiler afetlerde hayat kurtarıyor!

Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü (AFAD) ülkemizde ve Bartın’da görülen ya da görülebilecek belli başlı afetlerle ilgili vatandaşları bilgilendirdi. Türkiye’nin başta deprem olmak üzere sel, heyelan, çığ gibi doğal tehlikelerle karşı karşıya olduğunu ifade eden AFAD bu afetlerden herhangi birinin ülkemizde veya Bartın’da olması halinde ilk 72 saatin çok önemli olduğunu söyledi. İşte AFAD’ın afetlerle ilgili hayati önem taşıyan bilgilendirmesi!

Dirim’den Trafik Haftası ziyareti

Bartın Valisi Nusret Dirim, Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı UMKE ekibi ve İl Afet ve Durum Acil Müdürlüğü (AFAD) tarafından vatandaşları trafik güvenliği konusunda bilgilendirmek amacıyla Kapalı Pazaryerinde açılan stantları ziyaret etti.

Güvenli trafiği anlattılar

Bartın’da Trafik Haftası dolayısıyla İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı UMKE ekibi ve İl Afet ve Durum Acil Müdürlüğü (AFAD) tarafından vatandaşları trafik güvenliği konusunda bilgilendirmek amacıyla stant açıldı.

Aküleri arızalanınca yaylada mahsur kaldılar

Bartın'ın Ulus İlçesinde bulunan Uluyayla'ya gezmeye giden 4 öğrenci aracın aküsü arızalanınca sağanak yağış altında yaylada mahsur kaldı. Mahsur kalan öğrencileri AFAD ve jandarma ekipleri kurtardı.

AFAD’TAN 10 KASIM DUYURUSU

Sirenler Sarı İkaz şeklinde çalacak

BARTIN AFAD'A İNSANSIZ HAVA ARACI ALINDI

Arama ve kurtarma için önemli özelliklere sahip…