Adliye Haberleri

Adliye Haberleri

Baro: "Kaza değil ihmal"

Amasra Adliyesi önünde 41 madencimizin şehit olduğu grizu faciasıyla ilgili açıklama yapan Bartın Barosu Başkanı Avukat Ferhat Parlatır, “Biz bu vahim olayın kaza değil ihmal olduğunu ve bu olayında bilinçli taksir hükümleri doğrultusunda yapılacak tespitlerle sorumlularının cezalandırılması için Bartın Baromuz meslektaşlarımızla ve Türkiye Barolar Birliği meslektaşlarımızla birlikte bu süreci sonuna kadar yürütmekte kararlıyız” dedi.

Kadınlar, Azize için adliyedeydi

Eski sevgilisi tarafından geçen yıl öldürülen Azize Gülmez davasının ikinci duruşması öncesi Bartın Adliyesi önünde açıklama yapan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Son 20 yılda, kadınların hayatının bu kadar değersizleştirilmesinde; kadını, erkeğin eşiti görmeyen; İstanbul Sözleşmesi’nden tek bir kişinin kararıyla çıkan anlayışın payı büyüktür. Sadece Eylül ayında 19’u şüpheli olmak üzere, 45 kadın öldürüldü. Bu kadın cinayetlerinin, yüzde 69’u birlikte oldukları erkekler tarafından işlendi. Yüzde 50’sinde ateşli silahlar kullanıldı. Tüm bunlar olurken o ülkenin hükümeti kadın meselesi abartılıyor diyebiliyorsa, bu ülkede kadın cinayetleri politiktir” dedi.

Bakan Bozdağ, Adliye Sarayını yarın açıyor

Bartın’da yıllardır tamamlanması beklenen ve geçen yıl 1 Kasım’da taşınarak hizmete başlanılan Yeni Adliye Sarayı yarın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından açılacak.

Fetö soruşturmasında son durum

Adliyeye çıkarılan 18 kişi hakkında karar

Fetö soruşturmasında sıcak gelişme

18 şüpheli adliyeye çıkarıldı

Bulvarda kaza ucuz atlatıldı

Bartın'da kontrolden çıkan bir otomobil kaldırıma çıkıp motosikletlere çarparak durabildi. Edinilen bilgiye göre, adliye tarafından gelen kadın sürücünün kullandığı otomobil, Bülent Ecevit bulvarına çıktığı esnafa çarşı istikametine giden başka bir otomobile yandan çarptı.

Platform, Lavvar Tesisi için harekete geçti

Bartın Paltformu, Hattat Enerji ve Maden A.Ş (HEMA) tarafından Amasra Tarlaağzı ve Gömü Köylerine yapılmak istenen Lavvar Tesisi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca verilen Bakanlığı’ndan “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için Zonguldak İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Platform Avukatı Engin Uzun, Tarlaağzı ve Gömü köyleri sakinleri dahil Bartın-Amasra halkını temsilen 300 davacı dilekçesini Amasra Adliyesi Yazı İşleri Müdürlüğü’ne teslim etti.

Su faturalarında KDV indirimi!

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığında toplanan Belediye Meclisi, mart gündemini görüştü. Meclis Üyeleri gündem kapsamında 9 maddeyi görüşüp karara bağlarken AK Parti grubu, KDV oranının yüzde 1’e indirilmesini teklif etti. Bunun üzerine Başkan Akın, 24 Şubat’tan itibaren su faturalarından KDV indirimi uygulandığı haberini verdi. Toplantı sonunda ise CHP grubu, Eski Adliye Binası ve Eski Valilik Binalarını kapsayan alan için hazırladığı otopark projesini Meclise tanırken alanla ilgili detaylı bilgi veren Camal Akın, prosedürlerden dolayı 8 yıldır Cumhuiyet Meydanının rehabilitesini bile yapamadıklarını ve o bölgenin altının komple balçık olduğunu söyledi.

Adliyede böyle kalabalık görülmed

Yüzlerce kişi koridoru doldurdu

Katil zanlısı adliyeye çıkarıldı

Ölüme sebep olan şüpheli yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye çıkarıldı

Köpeğe cinsel saldırı davasında ikinci duruşma yapıldı

Bartın’da köpeğe cinsel saldırı davasının ikinci duruşmasında yargılanan 66 yaşındaki M.D, cep telefonu kamerasıyla kendisinin görüntüsünü çekenlerle husumetli olduğunu ve altında pantolon değil lastikli don olduğunu söyledi. Hayvan Hakları Derneklerinin avukatlarının da bulunduğu duruşmada sanığın iktidarsızlık raporunun alınması talebinin reddedilirken M.D’in adli kontrol kararının kaldırılmasına karar verildi.

“Hattat’a 1 Milyon değil, 1 kuruş yok”

Amasra’da termik santral kurmak isteyen Hattat Holding’in Amasra Belediyesi ve Belediye Başkanı Recai Çakır aleyhine açtığı 1 milyon liralık tazminat davasının ilk duruşması İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde yapıldı.

Köpeğe cinsel istismar olayında yargılama süreci başladı!

Bartın’da cep telefonu kamerasıyla görüntülenen tarlada köpeğe cinsel istismar olayında ilk duruşma Bartın Adliyesinde görüldü. Davada yargılanan 66 yaşındaki M.D, köpeğin üzerine düştüğünü iddia ederken iktidarsız olduğunu söyledi. Davaya, Bartın’daki hayvan hakları dernekleri de müdahil oldu.

BARTIN ADLİYESİ YENİ BİNASINA TAŞINDI!

Bartın Adalet Sarayı’yla ilgili bilgiler veren Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın halkının artık daha ferah bir ortamda Adalet hizmeti alacağını söyledi. Yeni Adalet Sarayı’nda toplam 13 Duruşma Salonu bulunduğunu ifade eden Kaynak, icra işlemlerinin etkili ve verimli sunulabilmesi ve İcra Dairelerinin kapasitesinin güçlendirilmesi amacıyla “İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması” Projesi kapsamında Bartın İcra Müdürlüğü’nün Pilot İcra Müdürlüğü olarak yeni Adalet Sarayında faaliyete geçirildiğini kaydetti.

Yeni adliye sarayı açılışa hazırlanıyor

Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın’daki yerel ve ulusal basında görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Sohbet havasındaki ziyarette Başsavcı Kaynak, yeni Adliye Sarayının önümüzdeki adli yıl açılışına hizmete girmesinin planlandığını söyledi. Kaynak, Bartın Adliyesindeki dava sayılarında pandemiden dolayı az da olsa düşüş yaşandığını ifade etti.

Kaynak’tan yeni adliye binası için tarih

Bartın’da günlük yayım yapan yerel gazete temsilcileri Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak’ı makamında ziyaret ettiler. Korona virüs tedbirlerine riayet edilen ve samimi sohbet havasında gerçekleşen ziyarette Başsavcı Kaynak, yeni Adliye Binasının 2021 yılının ilk çeyreğinde tamamlanıp hizmete alınacağını müjdeledi.

Bankoğlu, Zeynep Şenpınar duruşmasına katıldı

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, 24 Mayıs'ta Muğla’da katledilen Zeynep Şenpınar’a ilişkin davanın ilk duruşmasına katılmak üzere CHP’li milletvekilleriyle birlikte Muğla Adliyesi’ndeydi. Bankoğlu, "Her gün bir başka yerden "Canlarımıza kıymayın" diyen anaların çığlıkları yükseliyor” dedi.

AK Parti’den Erol Mütercimler hakkında suç duyurusu

AK Parti Bartın İl teşkilatı, bir televizyon programında imam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle yazar Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulundu. Bartın Adliyesi önündeki açıklamada AK Parti Bartın Gençlik Kolları Başkanı Mücahit Demir, Mütercimlerin sözlerini “ağır ve çirkin ithamlar” olarak niteledi.

Tunç’tan Bartın Adliyesine hayırlı olsun ziyareti

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti Bartın İl Başkan Yardımcısı Av. Göksel Candan, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Orhan Ağdacı ve Fahrettin Özkaya ile birlikte Bartın Adliyesinde hayırlı olsun ziyaretlerinde bulundular.

Bartın Adliyesi’nde koronavirüs düzenlemesi

Bartın Adliyesi’nde yarın başlayacak duruşmalar nedeniyle koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında bir dizi düzenlemeye gidildi.

Bartın’da uyuşturucu operasyonu

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yürütülen operasyon kapsamında uyuşturucu ticareti yaptıkları tespit edilen 15 şüpheli yakalanarak adliyeye sevk edildi.

Bankoğlu’ndan adli sürelerle ilgili kanun teklifleri

CHP Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Corona virüs salgını sebebiyle adli sürelerin uzatılmasını içeren kanun teklifleri sundu. Bankoğlu, “Amaç, uygulamada yeknesaklığı sağlayarak hak kayıplarını önlemek ve hem avukatların, hem de adliye personelleri ile yurttaşların sağlığını korumak" dedi.

Koronavirüse karşı yeni tedbirler!

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı 47’ye çıkarken ülke genelinde ve il bazında tedbir üstüne tedbir alınmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığının 81 ile gönderdiği genelgeye istinaden Bartın’da kafeler ve kıraathaneler dahil insanların toplu olarak bulunduğu tüm işyerlerinin faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu. Yine ülke geneliyle birlikte Bartın’daki tüm camilerde ve mescitlerde Cuma namazı başta olmak üzere cemaatle namaza ara verildi. Bartın Adliyesinde de tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar haricinde duruşma ve keşifler ertelendi. Bartın Belediyesi ise alınacak tedbirlerle ilgili toplantı gerçekleştirdi.

Tunç’tan Bartın Adliyesine yeni adli yıl ziyareti

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir’i, Bartın Adalet Komisyonu Başkanı Engin Şafak’ı ve Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır ile Baro avukatlarını ziyaret etti.

“Kaşıkçı cinayetinde ismin geçiyor” dedi, paraları götürdü

“Kaşıkçı cinayetinde ismin geçiyor” ve “FETÖ terör örgütü ile bağlantın var örgüt kimliğini kullanıyor” diyerek Bartın’da dahil olmak üzere vatandaşları dolandıran bir kişi, Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan bir operasyonla Ankara’da yine bir vatandaşı dolandırmak üzereyken yakalandı. 1991 Şanlıurfa doğumlu olan M.B Bartın Adliyesinde çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

ATM fareleri mahkemede

Bartın ile birlikte 7 ilde ATM’lere kart kopyalama cihazı yerleştirerek yüzlerce kişinin hesabından para çeken şebeke üyeleri, Bartın İl Emniyet Müdürlüğünce İstanbul, Mardin, Şırnak’ta sabaha karşı yapılan eş zamanlı operasyonla yakalandı. Operasyonlarda yakalanan 5 kişi bugün Bartın Adliyesinde mahkemeye çıkarıldı.

Bankoğlu, Adalet Bakanına Yeni Adliye Sarayını sordu

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Yanıtlaması talebiyle muhtelif konularda yazılı soru önergeleri sundu. Bankoğlu’nun yönelttiği sorular arasında Bartın Yeni Adliye Sarayı da yer aldı.

HERGÜN’DEN BAŞSAVCI AYDEMİR’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Çınçın ve gazete ekibi, Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığından Bartın Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Başsavcı Adem Aydemir’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Sohbet havasında geçen ziyarette Başsavcı Aydemir, Bartın’da görev yapmaktan mutluluk duyduğunu ve görev sürecince yeni projelerle Bartın’a hizmet etmek istediğini söyledi. Aydemir ayrıca yeni adliye sarayı inşaatıyla ilgili açıklamalarda da bulundu.

Sahte altın dolandırıcılığında 7 kişi tutuklandı

“Altın gömüsü buldum, korkudan satamıyorum, bana yardımcı ol” diyerek Bartın, Zonguldak, Karabük ve Bolu’da 12 kişiyi toplam 550 bin TL dolandıran şebeke, Bartın İl jandarma komutanlığı ekiplerinin başarılı operasyonu sonucunda kıskıvrak yakalandı. Sahte altın dolandırıcılığı operasyonunda göz altına alınan 8 kişi, Bartın Adliyesine sevk edilirken 8 kişiden 7’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 1 kişi ise serbest bırakıldı.