Bankoğlu “Öğretmenlerimiz geçim sıkıntısında”

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne ilişkin açıklamalarda bulunarak tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutladı.

Bankoğlu “Öğretmenlerimiz geçim sıkıntısında” Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlayarak açıklamalarda bulundu. Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği korumanın tüm vatandaşların görevi olduğunu ifade eden Bankoğlu,  “Öncelikle, bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, üzerimizde emeği olan öğretmenlerimizi de minnetle anıyorum. İyi ihtimalle, ortalama bir hayat sürmeyi göze almış tüm idealist insanların değerini bilmek ve her işin başında gelen bu kutsal mesleği korumak tüm yurttaşlarımızın görevidir” dedi.

“Öğretmenlerimiz, 2019 Türkiye’sinde umutsuzdur”

Öğretmenlerin şuanda umutsuz olduğunu kaydeden Aysu Bankoğlu, “Köylüsünden kentlisine, varlıklısından dar gelirlisine herkes, evladını öğretmenlere teslim etmektedir. Dünyanın her yerinde insanın ilk ve en çok gereksinim duyduğu eğitim ailede başlasa da kreşte, ana okulunda ve devamında hayatımızın temelidir. Bu temelin en güçlü dayanağı da öğretmenlerdir. Çocukluktan gençliğin ileri yıllarına kadar hepimizin hayatına ışık tutan, ufkumuzu açan, yol gösteren ve örnek olan öğretmenlerimiz, 2019 Türkiye’sinde ne yazık ki umutsuzdur. Kıt kanaat geçinmeye zorlanmakta, yetersiz fiziki koşullarda eğitim vermekte ve eşit koşullarda eğitim görmekten mahrum çocuklar kadar onlar da örselenmektedir. Sınıfını temizleyip, öğrencileri için sobasını yakan öğretmenimizle akıllı tahtada ders anlatan öğretmenimiz arasındaki uçurum bir türlü kapanmamaktadır” şeklinde konuştu.

“Tehlikeli bir durum yaratı”

Siyasi üslupta uzun yıllardır süren nezaketsizliğin ülkemizde bazı değerlerin eriyip yok olmasına sebebiyet verdiğini belirten  Bankoğlu, öğretmenlerin de bu durumdan nasibini aldığını söyledi. Üstün astı ezmesi, makamın getirdiği güç sarhoşluğu ile bilgiyi, deneyimi ve uzmanlığı saymamanın tehlikelerine dikkat çeken Bankoğlu, “Siz öğretmeninize, doktorunuza, hakiminize saygı duymayan, değer vermeyen bir üslubu ısrarla kullanırsanız, bu toplum nezdinde zaman içerisinde normalleşir ve tehlikeli bir durum yaratı.” açıklamasında bulundu.

“Öğretmenlerimizin geçim sıkıntısında”

Çocukların en büyük rol modelinin öğretmenler olduğunu belirten Aysu Bankoğlu, öğretmenlerin yaşam koşullarını iyileştirmenin devletin en büyük görevleri arasında olduğunu vurguladı. Bankoğlu “Öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu, toplumun çok büyük bir bölümü gibi geçim sıkıntısı çekmektedir. Elbette herkesin yaşam koşulları iyileştirilmelidir.  Ancak ülkemizin geleceği olan, çağdaş toplumlarla yarışmasını beklediğimiz çocuklarımız, akşamları taksicilik, hafta sonları pazarcılık yapan hatta artık bunları bile yapamayan geçim derdindeki öğretmenlerimizle yol alıyor. Çünkü, çalışma motivasyonu, gelir ile doğrudan ilişkilidir. Atatürk’ün söylediği gibi “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri öğretmenlerimizden beklerken, "ne veriyor, ne bekliyoruz" diye sorgulanması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.  

“Bu hükümetle öğretmenlerimize hak ettikleri değeri vermek çok zor”

Güçlü ülkelerin iyi okullarla, iyi okulların da iyi öğretmenlerle var olacağını belirten Bankoğlu, “İyi öğretmenler için de iyi koşullar sağlanmalıdır. Eğitime ayrılan bütçeyi daha gerçekçi oluşturmak, öğretmenlerimizi el üstünde tutmak şarttır. Sokrates’in dediği gibi “Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın.” Bütçenin görüşüldüğü ve neredeyse havadan bile vergi almanın hesabını yapan bu hükümetle eğitime ve öğretmenlerimize hak ettikleri değeri vermek çok zor görünüyor. Ama Parti olarak hem inancımız hem de umudumuz ve çabamız var. Liyakatin geri geldiği, müdürlerin mülakatla değil başarısına göre seçildiği, deneyim sahibi kişilerin küstürülmediği ve öğretmenlerimizin atanabildiği bir sistem için çalışıyoruz” dedi.

“Kadrolu öğretmenlerimiz 3 bin lira maaş alıyor”

Bankoğlu, öğretmenlerin yaşadığı ekonomik güçlüklere rakamlarla dikkat çekerek şöyle devam etti:

"2018 yılı itibarıyla, ataması yapılmamış olan ve ayda 120 saat derse giren ücretli bekâr öğretmenler 1585 lira, eşi çalışan 2 çocuklu öğretmen 1630 lira, eşi çalışmayan 3 ve üstü çocuklu öğretmenler 1688 lira maaşa sahipler. Bugün itibarıyla baktığımızda yaklaşık 260 Avro ediyor. Kadrolu öğretmenlerin ise 3000 lira civarında maaş aldıklarını biliyoruz. Asgari ücretin 2020 liraya yükseltildiği, yoksulluk sınırının 6725 lira, evli ve çocuksuz bir çalışanın aylık harcamasının minimum 2536 lira olarak açıklandığı Kasım 2019 Türkiye’sinde öğretmenlerimizin durumu da maalesef bu. Zaten artan oranlı vergi dilimine göre maaş alıp "ücretli öğretmenlik" gibi güvencesiz bir istihdamla mesleğini yürütmeye çabalayarak "3600 ek gösterge" uygulamasının da lafta kaldığı puslu bir dünyadalar.

“Bakanlık 32 milyar lira borçlu”

Yine, 2019 itibarıyla devletin Milli Eğitim Bakanlığı'na ayırdığı yıllık bütçe 113 milyar 800 milyon lira. Bütçe hakkında "ne muazzam bütçe" diye düşünemiyoruz. Çünkü 880 bini öğretmen olmak üzere 1 milyon 90 personeli ile bu bütçenin yüzde 83’ünü personel gideri oluşturuyor. Peki, nerede eğitime ayrılan pay? AKP iktidara geldiğinde MEB'e ayrılan toplam bütçenin içinden yüzde 17,2’si  eğitime ayrılıyordu. Şimdi ise yüzde 83’ü personele ayrılırken ancak yüzde 4,88’i eğitime ayrılabiliyor. Yani sadece 5,5 milyar. Sayıştay Raporu'na göre MEB, geçen yıl kendisine ayrılan bütçenin 25 milyar lirasını zaten hiç alamamış. Yine aynı rapora göre 32 milyar lira da borçlu olan bir Bakanlık.

“Onlara karşı görevimiz”

Öğretmenlerimizin yaşam koşullarını iyileştirmek, atanamayan öğretmenlerimizle ilgili insani düzenlemeler yapmak onlara karşı görevimizdir.  Mesleğini, milletini, öğrencisi ile velisini sayan seven tüm öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunarken 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü bir kez daha kutluyorum."

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam