Doğa değil kültür mantarı tüketin!

Sağlık İl Müdürü Vekili Ahmet Cebeci, vatandaşları mantar zehirlenmeleri konusunda uyardı. Mantarda bulunan zehrin niteliğine göre zehirlenmenin mantarın yenmesini takiben 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkabildiğini ifade eden Cebeci, vatandaşlardan doğada yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarlarını tüketmelerini istedi.

Doğa değil kültür mantarı tüketin! Güncel

Sağlık İl Müdürü Vekili Ahmet Cebeci, vatandaşları mantar zehirlenmeleri konusunda uyardı.  Mantar zehirlenmelerinin özellikle yağışların bol olduğu mevsimlerde görüldüğünü ifade eden Cebeci, “Mantar zehirlenmeleri, özellikle yağışların bol olduğu mevsimlerde görülmektedir. Doğal ortamlarda yetişen ve yapısında zehir bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve şeklinde çiğ veya pişirilmiş olarak yenmesi neticesinde ölümle sonuçlanabildi ciddi zehirlenmeler görülebilmektedir. Ülkemizde doğal ortamlarda zehirli mantarların yetiştiği ve halkımızın da bu mantarlara çokça rağbet ettiği bilinmektedir” dedi.

Mantar yedikten sonra  2 ile 6 saat arasında dikkat!

Zehirlenmenin mantarın yenmesini takiben 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkabildiğini kaydeden Ahmet Cebeci şöyle devam etti:

“Zehirlenme belirtileri mantarda bulunan zehrin niteliğine göre mantarın yenmesini takiben 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkabilmektedir. Mantarlarda bulunan zehrin özelliğine göre ortaya çıkan belirtiler çeşitlilik gösterebilmektedir. Mantarın yenmesini takiben 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarına, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer, böbrek fonksiyon bozuklukları ve ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri görülebilmektedir.

Bandrollü kültür mantarı tüketilmeli!

Vatandaşlarımızın doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmemeleri ancak tüketilmesi sonucunda bu belirtilerin görülmesi hâlinde mantarı tüketen kişilerin derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Ulusal Zehir Danışma Merkezi zehirlenme konusunda 7/24 kesintisiz hizmet sunmaktadır, ihtiyaç halinde bilgi almak isleyen vatandaşlar 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezini arayabilirler. Doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarları tercih edilmelidir. Kültür mantarları bünyelerinde zehirli maddeleri bulundurmadığından bir zehirlenme görülmesi söz konusu değildir. Ancak, bu mantarların yetiştiği ortanı itibarıyla, bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Bu mikroorganizmayla bulaşmış mantarların çiğ olarak yenmesi sonucunda çok hafif mide ve bağırsak şikâyetlerinin gelişebileceği de unutulmamalıdır. Ayrıca mantar alırken ambalajlı olan mantarlar tercih edilmeli ve ambalajında tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bilgilerin yer aldığı etiketlerin olup olmadığına da dikkat edilmelidir.”

 

 

 

 

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam