Özkan: “Çek borcunda hapis cezası kaldırılmalı”

Esnafın ekonomik nedenler yüzünden ödeyemediği çek borçları nedeniyle hapis cezası ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, “Karşılıksız çek adet ve tutarları artıyor. Çek borcunun karşılığı hapis cezası olmamalı. Çek kanunu yeniden düzenlenerek hapis cezası kaldırılmalı” dedi.

Özkan: “Çek borcunda hapis cezası kaldırılmalı” Güncel

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, son dönemlerde ekonomik nedenlerden dolayı karşılıksız çek adet ve tutarları artığını söyledi. Esnafın ödeyemediği çek borcu yüzünden hapse girmesinin haksızlık olduğunu ifade eden Özkan, “Esnafın ödeyemediği çek borcu yüzünden hapse girmesi haksızlık. Esnafımız ekonomik nedenler yüzünden ödeyemediği çek borcu nedeniyle hapis cezası ile karşı karşıya kalıyor. Çek Kanunu yeniden düzenlenerek hapis cezası kaldırılmalı ve etkin bir sicil affı ile esnafımızın çeklere yönelimi azaltılması gerekir.” dedi.

“Yüzde 37 arttı”

2019’un ilk 9 ayında ülke genelinde karşılıksız çeklerin sayısının 2017 yılına göre yüzde 37 arttığını belirten Özkan, “Eylül ayı verilerinde karşılıksız çeklerde artış olduğu görülüyor. Öyle ki, bu yılın ilk 9 ayında karşılıksız çeklerin adedi 2 yıl önce aynı döneme göre yüzde 37 artışla 333 bin 867’den 456 bin 968’e yükseldi. Aynı döneme göre tutarı ise yüzde 80 artışla 12 milyon 481 bin TL’den 22 milyon 324 bin TL’ye çıktı. Ekonomimizde zaman zaman yaşanan nakit sıkışıklığı, krediye ulaşamayınca çek ve senede yönelimler, kredi kartlarının borç ödemelerinde sıkıntılar yaşanması gibi durumları, karşılıksız çıkan çeklerin artışının en önemli nedenleri arasında gösterebiliriz” şeklinde konuştu.

“Hapis cezası kaldırılmalı”

Çek borcuna karşılık hapis cezasının kaldırılması gerektiğini kaydeden Özkan son olarak “ Çek borcuna karşılık hapis cezasının kaldırılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Karşılıksız çek ve protestolu senetlerdeki artışın önüne geçmek için esnafımızın öncelikle sicil affına ihtiyacı var. Çünkü kara liste sorunu yüzünden kredi alamayan esnafımız ya tefecilerin eline düşüyor ya da çek ve senet kullanmak zorunda kalıyor. Borcunu ise ödeyemediğinde hapis cezası ile karşılaşıyor. Çek Kanunu yeniden düzenlenerek hapis cezası kaldırılmalı. Esnafımız ödeyemediği çek borcunu hapiste zaten ödeyemez. Çünkü çek borcu hapis cezası verilecek kadar ağır ve yüz kızartıcı bir suç değil. En önemlisi çek borçu yüzünden binlerce aile mağduriyet yaşamakta” ifadelerinde bulundu.

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam