Amasra’daki sağlık sorunları Meclis gündeminde

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, Amasra'da uzman doktor, aile hekimi ve ambulans gibi sağlık alanında yaşanan sorunları dile getirdi.

Amasra’daki sağlık sorunları Meclis gündeminde Güncel
 

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Amasra İlçesinde sağlık hizmetleri alanında yaşanan sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi  (TBMM) Genel Kurulu'nda dile getirdi.  Amasra'da, sağlık hizmetlerine etkili şekilde erişim yönünden birtakım sorunlar olduğunu vurgulayan  Bankoğlu, "Aile hekimlerinin Aile Sağlığı Merkezi'nden alınarak Kaleşah Mahallesi'ndeki İlçe Devlet Hastanesi'nde görevlendirilmeleri, Amasra İlçe Devlet Hastanesi'nde uzman doktor bulunmayışı ile hastanenin donanımındaki eksiklikler ve son olarak tarihi nitelikteki Kaleiçi ile Boztepe Mahalleleri'ne yolların darlığı nedeniyle standart ambulansların girememe sorunu" dedi.

“4 bin kişi aile hekimine ulaşmakta zorlanıyor”

Bankoğlu, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği uyarınca aile sağlığı merkezlerinin, hizmetten yararlanacakların kolayca ulaşabildikleri yerde bulunması esas olduğundan aile hekimlerinin görevlendirme yerlerinde bir değişiklik yapılması talebinin Amasra halkı tarafından dile getirildiğine işaret etti. Ayrıca, bu bağlamda, aralarında doktora gitmekte zorluklar yaşayan yaşlıların da bulunduğu yaklaşık 4 bin  kişinin aile hekimine ulaşmak konusunda karşılaştığı problemler de gözetilerek yeni bir planlama yapılmasının vatandaşlar açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

“Semt polikliniği açılmalı”

Aysu Bankoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Amasra'nın turizm merkezine dönüşme yolundaki yükselişini devam ettirmek adına ve özellikle yaz aylarında oluşan yoğunluk da gözetilerek Ek Sağlık Tesislerinin Açılması Yönergesi kapsamında ilçede, bir semt polikliniği açılması yönünde de bir gereksinim mevcuttur. Yine ihtiyaçlar dâhilinde ve acil durumlarda, aile hekimlerinin birimlerini terk edemedikleri dikkate alındığında, ikinci bir 112 Acil Yardım İstasyonu Ambulansın sağlanması da yurttaşlarımızca dile getirilen taleplerden bir diğeridir.

“İlçe hastanesinde uzman doktor yok”

Öte yandan, bir diğer önemli husus olarak Amasra İlçe Devlet Hastanesi'ndeki mevcut eksikliklerin de detaylı bir biçimde tespit edilerek giderilmesi gerekmektedir. Hastane'nin donanımlı bir E1 Tipi Hastane hâline gelebilmesi için uygulamaya konulacak planların son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle, Hastanedeki en kritik sorunlardan olan uzman doktor bulunmayışı ile alakalı, Amasra'da yaşayan yurttaşlarımız çözüm üretilmesini talep etmektedirler."

“Kaleiçi ile Boztepe’ye ambulans giremiyor”

Bankoğlu, son olarak ambulanslarla bağlantılı önemli bir konuyu daha dile getirerek "İlçede, tarihi nitelikteki yerleşim birimlerinden olan Kaleiçi ile Boztepe Mahallelerinde, mevcut yolların darlığı ve alanın tarihi yapısı birlikte düşünüldüğünde, standart büyüklükteki ambulansların giriş yapamadığı görülmektedir. Bu anlamda, söz konusu ettiğimiz alanlara da sağlık hizmeti götürebilmeye uygun ambulansların sağlanması, oldukça hayati önemdeki bir konuyu çözüme kavuşturacaktır” dedi.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam