Bartın'ın en büyük camisi için geri sayım başladı

Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden (Endüstri Meslek Lisesi) boşalan bir bölümlük alana yapılması planlanan ve Bartın merkez cami özelliği taşıyacak olan caminin projesi tamamlandı. Toplamda 3 bin 500 kişi kapasiteye sahip olacak caminin tamamen halkın yardımlarıyla yapılacağını ifade eden İl Müftüsü Abdülcelil Çakar, caminin maliyetinin ise 35 milyon TL’yi bulabileceğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın da katılması beklenen caminin temelinin ise 2-3 ay içerisinde atılması planlanıyor.

Bartın'ın en büyük camisi için geri sayım başladı Güncel

İl Müftüsü Abdülcelil Çakar şehir merkezinde Bülent Ecevit Bulvarı üzerinde bulunan Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden (Endüstri Meslek Lisesi) boşalan bir bölümlük alana yapılması planlanan ve Bartın merkez cami özelliği taşıyacak olan cami projesiyle ilgili açıklamada bulundu. Cami alanının 27 Aralık 2018 tarihinde İl Müftülüğünce teslim alındığını ifade eden Çakar, “İlimiz Merkez İlçe Kemerköprü Mahallesi sınırları içerisinde Bülent Ecevit Bulvarı üzerinde tapuda 90 ada 3 parselde hazineye kayıtlı 11 bin 80 metrekare yüzölçümlü taşınmaz ile ilgili olarak; Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsisli iken arsa üzerindeki Sanat Okulunun başka bir arsaya yapılacak olması nedeniyle bu arsanın cami yapılmak üzere Hazineden tahsisi talep edilmiş, bu talep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 26 Aralık 2018 tarih ve 4493 Sayılı olurları ile uygun görülerek taşınmaz 27 Aralık 2018 tarihinde Müftülüğümüzce teslim alınmıştır” dedi.

“Cami merkez cami niteliğinde olacak”

Caminin merkez cami niteliğinde olacağını kaydeden Abdülcelil Çakar şöyle devam etti:

“Söz konusu alan ve civarında Bartın Valiliği, Bartın Belediyesi, Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bartın Tarım İl Müdürlüğü bulunmakta ve Bartın Adliye Sarayı da yapılmakta ayrıca bu alanda alışveriş merkezleri ve konut alanları yoğunlukla bulunmaktadır. Anılan bölgede hiçbir cami bulunmamaktadır. Ayrıca Bartın İmar Planında da bölgede herhangi bir cami alanı mevcut değildir. Artan nüfusun bu bölgede yoğunluk kazandığı, kamu kurumlarının da bu bölgede yer seçtiği görülmektedir. Bartın kent merkezinde merkez cami niteliğinde bulunan Şadırvan Caminin artan nüfusa yeterli olmadığı, cenaze ve Cuma namazlarında yetersiz kaldığı bilindiğinden bu taşınmaza yapılacak olan cami, merkez cami niteliği taşıyacaktır.

Toplam 3 bin 500 kişilik olacak

Söz konusu camimizin proje ve plan aşamaları tamamlanmıştır. Cemaat kapasitesi olarak ana bölüm bin 73 metrekare ve bin 650 kişiliktir.  Son cemaat yeri 85 metrekare ve 130 kişiliktir. Mahfil katı 359 metrekare ve 551 kişiliktir. Toplam caminin kapalı alanında 2 bin 461 kişi kapasitelidir. Ama çevresiyle aşağı yukarı 3 bin 500 kişilik cemaat aynı anda ibadet edebilecektir.

90 araçlık otoparkı olacak

 Camimizin bir bodrum katı olacaktır ve yol seviyesinden sonra cami katı yapılacaktır. Bodrum katında 90 araçlık bir otopark yapılacaktır. 22 adet bayan ve 51 adet bay olmak üzere 73 adet WC ve abdesthane bulunacaktır. Ayrıca burada 311 metrekarelik bir alanda kitap ve kafe alanı oluşturulacaktır. Bunun dışında zemin katta 356 metrekarelik bir alan dükkan yeri olarak planlamış bulunmaktadır. 539 metrekarelik bir alanda müftülük ek hizmet binası olarak tasarlanmıştır.

“2 yada 3 ay içinde temeli atılacak”

Sayın Valimizin başkanlığında Diyanet İşleri Başkanımızı ziyaret ettik. Sayın Valimiz kendisini temel atma törenine davet etti. İnşallah bir aksilik olmazsa Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da teşrifleriyle hazırlıklarımızı tamamladığımız anda 2-3 aylık bir zaman içerisinde temelini atmayı planlıyoruz. Aynı tarihte de şuanda yapımı tamamlanan Merkez Kuran Kursu Külliyemizin de açılışını gerçekleştirmiş olacağız.  Bu noktada vatandaşlarımızdan ilk etapta demir ve hazır beton yardımı talebinde bulunuyoruz ve ilimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Yardımlarla 3 yılda bitirilmedi hedefleniyor

Nerede cami ya da okul yapılacağı meselesi Belediye Meclisinde alınan bir karardır. Bu konular 1 yıl boyunca tartılmış. En son bu şekilde o alanın değerlendirilmesi uygun görülmüş. Yardımlara da bağlı olarak 1,5 sene içerisinde kaba inşaatını bitirmeyi planlıyoruz. Yardımlar da geldiği takdirde 3 sene içerisinde vatandaşlarımızın hizmetine hazır hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu tamamen halkımızın desteği ve katkısıyla orantılı bir şeydir.  Bartın’da bu şekilde büyük bir camimiz yok ve inşallah yapıldığında bu anlamda büyük bir ihtiyacı da karşılayacaktır.

Cami inşaatı tamamen halkın yardımlarıyla olacak. Türkiye Diyanet Vakfı Bartın Şubesi ve merkez vakıf da inşallah yardımlarda bulunacaktır. Ben gereken yardımların da geleceğine inanıyorum. Henüz toplam bir maliyet hesaplaması yapılmadı ama ilk etapta düşülen rakam camimizin toplam 35 milyona mal olacağı şeklinde. Tabi biz ilk etapta demir ve hazır beton yardımı yapılmasını bekliyoruz.”  

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam