Hasankadı’daki sağlık sorunları Meclis gündeminde

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, Hasankadı'da sağlık alanında yaşanan ve daha önce Sağlık Bakanı'na da ilettiği sorunları gündeme getirdi.

Hasankadı’daki sağlık sorunları Meclis gündeminde Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya gerçekleştirdiği ziyarette de dile getirdiği, Hasankadı Beldesinde sağlık hizmetleri alanında yaşanan sorunları gündeme getirdi.

Hasankadı'da, 112 Acil Yardım Ambulans İstasyonuna yönelik hayati bir ihtiyaca işaret eden Bankoğlu, beldenin kurulduğu 1999 senesinden bugüne herhangi bir ambulansın mevcut olmadığını söyledi. Bankoğlu, "Beldedeki ambulans eksikliği bir yana en yakındaki ambulans ise yaklaşık 27 kilometrelik ve zorlu virajlarla çevrili bir yoldan gelebilmektedir. Bölgenin hasta yoğunluğu da dikkate alındığında, bu husus, son derece önem taşıyor. Konuya yasal mevzuat açısından bakıldığında, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nda yer verilen "Belediye'nin Görev ve Sorumlulukları" alt başlıklı 14. maddesinde, belediyelerin sağlık alanındaki görevlerine dikkat çekiliyor” dedi.

“Ambulans ihtiyacının karşılanması gerekiyor”

Beldede bir sağlık sorunuyla karşılaşıldığında ilk muhatabın belde belediyesi aile sağlığı merkezi olduğunu ifade eden Bankoğlu:  “Beldede, sağlık hizmetleri anlamında bir sorunla karşılaşıldığında, ilk muhatap belde belediyesi ve aile sağlığı merkezi olmaktadır.  ancak Belediye bütçesinin yetersizliği ve gelirlerinin de kısıtlı oluşu, 112 Acil Yardım Ambulans İstasyonu gereksiniminin karşılanmasına yetmemektedir. Hasankadı beldesinin, ambulans ihtiyacının karşılanması ile ilgili kriterler anlamında, nüfus yoğunluğu ya da hasta yoğunluğunda herhangi bir nüfus azlığı yaşamamaktadır” şeklinde konuştu.

“Hafta sonları doktor bulunmuyor”

Aysu Bankoğlu, öte yandan, mesai saatleri haricinde ve özellikle hafta sonları doktor bulunmayışının da belde halkı açısından başka bir ciddi sorun teşkil ettiğini vurguladı. Bankoğlu, “Hafta içi ve mesai saatleri içerisinde, Aile Sağlık Merkezinde yer alan doktorlar aracılığıyla sağlık hizmeti sağlanıyor olsa da gerek hafta içi mesai saatleri dışında, gerekse de hafta sonu bakımından son derece kritik nitelikte doktor ihtiyacı bulunmaktadır. Bu sorunun çözülmesi, hemşehrilerim açısından büyük bir sıkıntının ortadan kaldırılması anlamına gelecektir” şeklinde konuştu.

“Beldede yaklaşık 6 bin kişi yaşıyor”

Hasankadı genelinde yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığını dile getiren Bankoğlu, "Sağlık anlamında acil bir durumla karşıladığında, ambulans da mevcut olmadığından geri döndürülemez olumsuzluklar yaşanabiliyor. Gerek ambulans ihtiyacının giderilmesi gerekse de özellikle mesai saatleri dışındaki doktor eksikliğinin kapatılması, Hasankadı beldesi ile civar köylerde yaşayan yaklaşık 6 bin yurttaşımıza büyük fayda sağlayacaktır. Bu hayati konunun çözümlenmesinde, "kamu yararı" ve yurttaşlarımızın refahı dikkate alınmalıdır" ifadelerinde bulundu.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam