KETEM'den 1 günde 61 kadına kanser taraması

Meme kanserinde farkındalık ayı olan Ekim ayında Bartın’da 1 günde 61 kişi Bartın Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nin (KETEM) ücretsiz taramalarına katılarak mamografi çektirdi. Ekim ayının son taramasına katılan kişiye ise Sağlık İl Müdürlünce çiçek takdim edildi.

KETEM'den 1 günde 61 kadına kanser taraması Güncel

Meme kanserinde farkındalık ayı olan Ekim ayında Bartın’da 1 günde  61 kişi Bartın Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nin (KETEM) ücretsiz taramalarına katılarak mamografi çektirdi. Ekim ayının son taramasına katılan kişiye ise Sağlık İl Müdürlünce çiçek takdim edildi. KETEM Bartın’daki tüm vatandaşları ücretsiz kanser taramalarına davet ederken Meme kanserinin, memedeki süt bezleri ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin normal olmayan biçimde vücudun başka bölümlerine de yayılarak çoğalması olduğunu ifade eden  Sağlık İl Müdürü Vekili Dr. Ahmet Cebeci “Meme kanseri, memedeki süt bezleri ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin normal olmayan biçimde, kontrol dışı olarak çoğalması ve vücudun başka bölümlerine de yayılarak çoğalmayı sürdürmesidir. Kanser hücreleri meme dokusu dışına çıktığında, öncelikle koltuk altındaki lenf bezlerini tutmaktadır. Kanser hücrelerinin lenf bezlerine ulaşması, vücudun diğer bölgelerine yayılabileceğini gösterir” dedi.

İşte belirtileri!

Meme kanserinin belirtilerini de sıralayan Ahmet Cebeci şöyle devam etti:

“Meme kanserinin belirtileri; memede ele kitle gelmesi, memeden kendiliğinden akıntı gelmesi (bulanık ya da kanlı), meme başında çekilme, meme derisi üzerinde çekilme, memede anormal ve tek taraflı büyüme, ödem, kızarıklık, meme derisinin portakal kabuğu görünümünde olması ve memede daha önce olmayan gözle fark edilebilen herhangi bir değişikliğin olması sıralanabilir.

Mücadelede erken tanı önemli

Meme kanseri ile mücadelede en önemli nokta erken tanıdır. Erken tanı için üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar; 20 yaşından itibaren her ay kendi kendine meme muayenesi,  Sağlık personeli tarafından yılda bir yapılan klinik meme muayenesi, 40 yaş ile 69 yaş arasında 2 yılda bir yapılan mamografi (meme grafisi ) olarak sayılabilir.  Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gereklidir. Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle ele geldiğinde, vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır.

Riski azaltma yolları neler?

Dengeli ve düzenli beslenme, aşırı kilodan korunma, alkol ve sigara alışkanlığı varsa bırakma, 30 yaşından önce doğum yapma ve bebeğini emzirme, stresi kontrol etme, spor yapma ve düzenli olarak doktor muayenesinden geçip gerekli tetkikleri yaptırmakla meme kanseri riski azaltılabilir.

Meme kanseri taraması ücretsiz

İlimizde, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM)’de ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde Mobil Kanser Tarama Aracıyla erken teşhis amacıyla halkımıza ücretsiz olarak meme kanseri taraması yapılmaktadır. Ayrıca Aile Sağlığı Merkezlerimizde 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere kalınbarsak (kolorektal) kanseri, 30-65 yaş arası kadınlara ise rahimağzı (serviks) kanseri taramaları yapılmaktadır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam