Tunç'tan A'dan Z'ye Bartın değerlendirmesi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, partisinin İl Danışma Meclisi Toplantısında 31 Mart yerel seçim sonuçlarıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Tunç, Bartın’da Belediyeyi 74 oyla kaybettiklerini söyledi. Genel seçimlerde de ikinci milletvekilliğini az bir farkla kaybettiklerini ifade eden Tunç, toplantıda Bartın’daki yatırımları da A’dan Z’ye ele aldı. Bartın’a 41 okul kazandıklarını belirten Yılmaz Tunç, 400 yataklı devlet hastanesi projesinde tadilat yapıldığını, ikinci OSB alanında kamulaştırmaların devam ettiğini, Kurucaşile’ye ilçe hastanesi yapılacağını ve ilçelere doğalgaz konusunda en şanslı yer olarak Kozcağız Beldesinin görüldüğünü kaydetti.

Tunç'tan A'dan Z'ye Bartın değerlendirmesi Güncel

AK Parti Bartın İl Başkanlığı tarafından Genişletilmiş İl Danışma Meclis Toplantısı yapıldı. Bartın Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, AK Partili Belediye Başkanları, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları, belediye ve il genel meclis üyeleri ile partililer katıldı.

Kalaycı: “Birbirimize sarılmamız gerekiyor”

Toplantının basına açık olan bölümünde bir konuşma gerçekleştiren AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi gereken günlerden geçildiğine işaret ederek “İki yılda iki seçim atlattık. Genel seçimde kıl payı iki milletvekillliğini kaçırdık. Yerel seçimde de belediye başkanlığını kıl payı kaçırdık. Bu seçimlerde emeği geçen tüm teşkilat mensuplarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi gereken günlerden geçiyoruz. İnşallah teşkilat olarak hepimiz hep birlikte birbirimize sarılmamız gerekir. Herkes kardeşlik rüzgarının estiği bir düzen olmasını arzular ama gayreti başkalarından bekler. Teşkilatçı gayreti başkalarından beklemez. Sevgisi ile heyecanı ile inancı ile bizzat kendisi gayret eder. İyi teşkilatçı hedefin veya istediği şeyin ne olduğunu belirleyen sonra ilk adımla harekete geçen adımları kontrol eden ilkelerinden ödün vermeden davranışlarında esneklik geliştirebilen kişidir. Hedefine ulaşamadıysa yönetimini hedefe göre değiştiren strateji ve taktik geliştirebilen kişidir. Yanlışlarından cesaret değil ders alan ve ön yargılı olmadığı gibi ön yargının da zaafiyet olduğunu bilen kişidir. Her birimiz böyle olmalıyız.” ifadelerini kullandı.  

Tunç: “ Milletimiz çareyi Erdoğan’da buldu ”

17 yıldır iktidarda olan AK Parti’nin birçok engelle karşılaştığına dikkat çeken AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç şöyle konuştu:

“AK Parti 14 Ağustos’ta 18 yaşını kutladı. AK Parti kurulalı 18 yıl oldu. 17 yıldır da iktidarda. 2001’de milletin siyasetçiye küstüğü, ekonomik krizlerle milletimizin fakirleştiği, yatırımların durduğu ülkemizin İMF kapılarında el pençe divan durduğu emekli maaşlarının memur maaşlarının ödenemez hale geldiği asgari ücretin 100 doların altında olduğu, bankaların battığı bir dönemde AK Parti kuruldu. Milletimizi bu kriz ortamında her türlü sıkıntının artık insanları bunalttığı o günlerde kurtuluş olarak çare olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı gördü. Milletimiz 14 aylık bir partiyi tek başına iktidara getirdi. Diğer bütün koalisyon partilerini sandığa gömerek barajın altında kaldılar.

 

“Türkiye’nin yanında 3 Türkiye daha ilave ettik”

AK Parti iktidara geldiği günden itibaren her alanda ülkemize yatırım üstüne yatırım yapmaya başladı. Özellikle ekonomi. Bugün ekonomi ile ilgili eleştiri yapanlar bundan AK Parti’den önceki Türkiye bugünkü Türkiye’den 4 kat daha küçük bir Türkiye’ydi. Biz ekonomi anlamda bir Türkiye’nin yanında 3 Türkiye daha ilave ettik. Halkımızın refahını artırmaya çalıştık. Geçmişte iki anahtar vaat edenlerin vaatleri sadece seçim vaadi olarak kalmıştı. Biz şimdi iki anahtarı da vatandaşımıza verdik.

“Muhalefet, IMF’li  günleri özlemiş”

TOKİ’ler yaptık. Arabalarını aldılar. Maddi sıkıntıda olanlara yardımcı olduk sosyal devletin gereğini yaptık. Bugün IMF’ye borç verebilecek bir ülke konumuna geldik. Bugün bakıyoruz muhalefet IMF ile görüşmeleri başlatmış. IMF’li günleri özlemişler. İMF kapılarında durulan günlere acaba bu ülkeyi tekrar döndürebilir miyiz diyorlar. Buna millet müsaade eder mi? Gizli kapalı otel odalarında lobilerinde görüşüyorlar. Bunu da kabul etmek zorunda kaldılar. Ama öncesinde ne diyorlardı AK Parti İMF ile gizli gizli görüşüyor işte kimin gizli gizli görüştüğü ortaya çıktı. Görüşende kim 2001’in Hazine Müsteşarı şu an CHP’nin Sözcüsü.

“İstanbul’daki eski yapıların sorumlusu AK Parti değil”

Ekonomideki bu gelişmeler, yatırımlar hayal dahi edilemeyecek yatırımlar. Şu sağlıkta geldiğimiz noktayı bir AK Parti’den önceki dönemle bugünle kıyasladığımızda aradaki farkın dağlar kadar olduğunu görebiliyoruz. Hastaların hastane kapılarında çektiği çileyi unutabilir miyiz? İstanbul’da deprem oldu önceki kamu binaları okul binaları hastaneleri olsaydı hepsi yıkılırdı. Niye yıkılmadılar? Niye çatlak yok? Çünkü hepsi yenilendi. Ben İstanbul’da avukatlık yaptım, adliyeler apartman dairelerindeydi. Deprem yönetmeliğinde 99’da yapılan değişiklikten sonra yenilerde bir sıkıntı yok eski yapılarda sıkıntı var. Eski yapıların sorumlusu AK Parti değil.

“Bizim dönemimizde İstanbul’daki binalar yenilendi”

80 ile 94 arası İstanbul’da kaçak yapılaşma onların döneminde oldu.  Nurettin Sözen döneminde bütün hazine arazileri gecekondularla doldu. Sonra bu gecekondulara tapular verildi, üzerine ruhsatsız yapılar yapıldı. Bunun sorumlusu AK Parti değil. Bizim dönemimizde iş düzene girdi binalar yenilendi. Yoksa İstanbul 5.8 den çok daha fazla etkilenecekti. İstanbul’da bir toplantı yapılıyor, Cumhurbaşkanı Yardımcımızın başkanlığında.  Bütün devlet kadroları orada ama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı davet edildiği halde gelmiyor. Sonra “Davet edilmedim” diye bir yalan atıyor ortaya.  Bütün sosyal medya “Davet edilmedi” yazıyor. Yeter ki bir yalan at ortaya zaten sosyal medyada yayılır gider. Halbuki davet edildiği halde gelmiyor.

“Dünyada hava ambulansından ücret almayan tek ülke Türkiye”

 

AK Parti’nin sağlığa kazandırdığı hizmeti inkar etmek mümkün mü? Dünyada hava ambulansı için hastalarından ücret almayan tek ülke Türkiye’dir. Almanya’da sigortası olmayana helikopter bile vermezler. Ama Türkiye’de hiç fark etmez hepsi ücretsizdir. Bizim devlet hastanemizde her branştan doktor var. Sosyal medyada bir takım eleştiriler var. Bu da yanlış varsa bir eksiklik tamam düzenleriz. Ama bütün hastaneyi karalayarak sanki güvenilmez bir sağlık kuruluşuymuş  endişesi oluşturursanız oradaki sağlık çalışanlarına haksızlık edersiniz.

“AK Parti’den önce sağlıkta 17 MR makinesi vardı”

Bundan sonrada sağlık yatırımlarına devam edeceğiz. AK Parti’den önce 17 MR makinesi vardı. 1 yıl sonrasına gün veriliyordu. Şimdi gece çektirirse aynı gün gel çektirebilirsin deniliyor.  MR makinesi yeni mi icat edildi. Neden sadece Türkiye’nin 17 yerinde vardı. Niye alamıyordu Türkiye? AK Parti sayesinde bunlar geldi daha da gelişmeye devam edecek.

“Bartın ikinci OSB’de kamulaştırma çalışmaları devam ediyor”

AK Parti ulaşımda Türkiye’yi hızlı trenlerle tanıştırdı. Duble yollar, otobanlar, köprüler, denizin altından giden trenler en ücra köylerimize kadar beton yollar, sıcak asfaltlar, içme suyu projeleri… Bütün bu gelişmeler AK Parti sayesinde oldu. Yaklaşık 500’e yakın OSB Türkiye’de devreye alındı. Teşviklerde fabrika sayıları arttı. Bartın’daki OSB yetmez oldu. Şimdi ikinciyi açıyoruz. Kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.

“Bugün 40 bin sigortalı var”

İstihdam noktasında da 9 bin sigortalı vardı, bugün ise 40 bin sigortalı var. TYP ile iş bulamayan vatandaşlarımıza destekler devam ediyor. Üniversitesi olmayan il kalmadı. Eğitim anlamında kitapların ücretsiz verilmesinden tutunda okulların daha kaliteli fiziki mekanlara kavuşması anlamında çok önemli mesafeler kat edildi.

“AK Parti rahat bırakılmadı”

Bütün bu gelişmeleri sağlarken, milletimizin refahını daha da ileriye taşırken, AK Parti rahat bırakılmadı. 17 yılda iktidarda olduğumuz süre içerisinde önümüzü kesmek için her türlü karanlık planları uygulamaya çalıştılar. Gezi olayları, 17-25 Aralık, 15 Temmuz darbesi ile karşı karşıya kaldık. Bir taraftan milletimize hizmet ettik, bir taraftan da şer güçlerle milletimizle beraber mücadele ettik. Milletimiz desteğini hiç bir zaman esirgemedi.

“Her seçimde sandıktan birinci çıktık”

Konulan her sandıkta AK Parti açık ara birinci parti çıktı. Geçtiğimiz 18 yılda 15 seçim gördü Türkiye. Her seçimde AK Parti’yi karaladılar ama milletimiz o söylemlerin hepsini elinin tersiyle iterek sandıktan AK Parti’yi birinci parti olarak çıkardı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı da halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı yaptı. Hatta bir kere değil iki kere seçti.

“Türkiye’nin güneyinde bir terör devleti kurulacaktı”

Tabi bu süreçte sadece içerideki engellemelerle değil dış problemlerle de çok uğraştık. Suriye meselesi oldu biliyorsunuz. Bu bizim hem ekonomimizi etkiledi, hem de dış politikada oraya enerji harcamamıza neden oldu. Muhalefet “Suriyelileri neden aldınız?” diyor. Oradaki iç karışıklıktan, savaştan kaçan insanlar kucaklarında çocuklarıyla sınırımıza dayandılar. Biz eğer sınırımızı kapatsaydık orada, Türkiye’nin güneyinde ABD ve İsrail’in istediği bir uydu devlet kurulacaktı. Bir terör devleti PKK-PYD devleti kurulmuş olacaktı. O kurulan terör devleti Türkiye’nin başına bela olacaktı.

“Güvenli bölge kurulsun diyoruz, karşı çıkıyorlar”

Biz ne yaptık “kurdurmayız!” dedik. Orada savaştan kaçanlara kucağımızı açtık. Afrin Harekatı, El-Bab Harekatı ve Fırat Kalkanı Harekatlarıyla o bölgede hakimiyet sağladık. Bunları yapmasaydık orada bir terör devleti kurulmuş olacaktı ve Türkiye’nin başına  çok büyük bir bela açılmış olacaktı. AK Parti bunu engelledi.  Şimdi güvenli bölge oluşturulsun ve uluslararası devletlerde bu güvenli bölgede yaşayacak Suriyelilerin nakdi ihtiyaçlarını karşılasın. Biz bu teklifi sunuyoruz ama buna da karşı çıkıyorlar.

“Muhalefetin Suriye’yle ilgili ne dediği belli değil”

Muhalefet hem “Suriyelileri gönderin” diyor hem de “Orada güvenli bölgeye gerek yok” diyor. Yani bu muhalefetin ne dediği belli değil. Onlar “Afrin’e girmeyin, Fırat kalkanı harekatını yapmayın” demişlerdi. Eğer onların dediğini yapmış olsaydık bugün o bölgede PKK bir devlet kurmuş olmayacak mıydı? Olacaktı. 40 yıldır başımıza musallat edilmiş terör belasının birde devleti olacaktı. Bizim çocuklarımız, torunlarımız da bu sıkıntıyı çekmiş olacaklardı.  AK Parti izlediği doğru ve ilkeli dış politikayla tüm dünyaya örnek oldu. CHP’nin demiş olduklarını yapmış olsaydık çok daha farklı bir konuma düşmüş olacaktık.

“Belediyeyi 74 oyla kaybettik”

Önümüzde 4 yıllık bir icraat süreci var. İnşallah dolu dolu geçireceğiz ve daha güçlü bir şekilde genel seçimlere hazırlanacağız. Önceki seçimler geldi geçti. Onlardan elbette derslerimizi çıkaracağız. Eksiklerimizi tamamlayacağız. Bartın’da keşke belediyeyi almış olsaydık. 74 oyla kaybettik. 148 oy yarısı 74 yani 74 oy oradan bize geçse biz belediyeyi almış olacaktık ve şimdi çok daha farklı bir noktada olacaktık. Ama nasip değilmiş bunda da bir hayır vardır demek lazım.

“Milletvekili seçiminde de az bir farkla 2-0’ı kaçırmıştık”

Yine biz Bartın’ımıza her alanda hizmet etmeye devam edeceğiz. Bir yıl önceki milletvekili seçiminde de az bir farkla 2-0’ı kaçırmıştık. Her gün birer saat fazla çalışmış olsaymışız belki de 2-0’ı almış olacaktık. Teşkilat olarak eksiklerimizi tamamlayacağız ve yolumuza devam edeceğiz. Bartın’da teşkilat olarak kuruluştan bu yana önemli bir ivme kazandık. Bartın’ın başarısı ortada. Bunda hepimizin emeği var.

“Bartın, AK Parti’yle eğitimde altın çağını yaşadı”

Eğitim döneminde Bartın AK Parti döneminde altın çağını yaşadı. Bizim depremde yıkılacak okulumuz filan yok artık. Köhnemiş binaları temizledik. Bir Ticaret Lisesi binamız kaldı onu da yeniliyoruz. 41 yeni okul kazandırdık Bartın’a. Bu yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizi hizmete açtık. Adeta bir üniversite kampüsü gibi ve 24 milyon TL’ye mal oldu. Abdipaşa Ortaokulu’nu ve Kozcağız Anaokulunu bu sene tamamladık.

“2 bin 800 kişilik yeni yurt inşaatına başladık”

Üniversitemiz de fakülte binaları devam ediyor. Yurtlar devam ediyor. Geçen yıl 2 bin 500 kişilik kız yurdunu bitirmiştik ve bu yıl 2 bin 800 kişilik yeni bir yurt inşaatına daha başladık. Bin kişilikte kampüs içinde devam ediyor. Seneye Bartın’a gelen öğrencilerimiz KYK yurtları ile barınma ihtiyacını tamamen karşılamış olacak. 10 bine yakın öğrenci devlet yurdundan yararlanmış olacak.

400 yataklı hastane projesinde tadilat

Sağlık alanında da Bartın’a çok güzel hizmetleri hep birlikte kazandırmanın onurunu yaşıyoruz. 400 yataklı Devlet Hastanesi’nin Bartın’a kazandırılması için biliyorsunuz çok mücadele ettik. Hastanemizin temelini attık. Fakat arazide bazı problemler çıktı. Arazi yumuşak çıktı. O araziyi fore kazıklarla güçlendirmemiz gerekti. Bir heyelan yaşandı orada. Şimdi fore kazık vb. çalışmaların hepsi bitti. Projede bir tadilat yapılıyor. 198 milyonluk bir yatırım. Yapılacak tadilat hem biraz maliyeti hem de biraz süreyi artıracak ama iş sağlam olacak. Şu anda müteahhit firma proje tadilatının ardından tekrar inşaatına başlıyor ve hızlı bir şekilde Bartın’a 400 yataklı modern bir hastaneyi kazandıracağız. Bartın’ın çevre illerine de hizmet eden, hasta kabul eden bir sağlık kuruluşuna kavuşacağız.

“Kurucaşile’ye ilçe hastanesi yapılacak”

2 tane ilçe hastanesi Amasra ve Ulus bunları daha önceden tamamlamıştık. Şimdi Kurucaşile için çalışmamız var. Kurucaşile’ye İlçe Hastanesi kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Proje safhasındayız, arazimiz şu an hazır. Projemiz bittikten sonra inşallah yapım ihalesini gerçekleştireceğiz. Kozcağız’da da Toplum Sağlığı Merkezi vardı. Şimdi orada da yeni bina tadilatı bitti ve Kozcağız’ımız ilçe hastanesi ayarında bir sağlık kuruluşuna kavuşmuş oldu. Kumluca’ya, Hasankadı’ya, Arıt’a, Kayadibi’ne, Kızılelmeya’ya, Tekkeönü’ne ve Kurtköy’e Aile Sağlığı Merkezleri kazandırdık. Ellibaş, Zafer yeni bitti, TOKİ bitti. Şimdi Kemer’e başlıyoruz. Aladağ’da da Sağlıklı Hayat Merkezi ihalesi yapıldı ona başlıyoruz. Arıt’a ve Kumluca’ya 112 acil istasyonu kazandırdık. Hasankadı’da da bir talep var 112 acil istasyonuyla ilgili oraya da bir istasyon kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor.

“Çöme Boğazı birkaç aya asfalta hazır hale gelecek”

Bartın’a 7 milyar tutarında kamu yatırımı yaptık. Yaklaşık 2,5 milyarı ulaşım. Duble yollar, tüneller, Bartın-Kurucaşile yolu… Kurucaşile yol çalışmalarında şu anda biraz duraksama var ama yeniden başlayacak. Bartın Kurucaşile arasında 5 tünel, 2 viyadük, 10 köprü. İki tünelimiz bitti içindeki alt yapı işleri devam ediyor. Bartın Arıt yolunda çalışmalar devam ediyor. Burada da 4 tane müteahhit değişti. Şu anda 2 tane müteahhit var. Biri Çöme Boğazı’nda ve biri de diğer kısımlarda. Çöme Boğazı birkaç aya asfalta hazır hale gelecek. Sadece Çöme Boğazı’nın maliyeti 100 milyon TL. Diğer kısmı da 100 milyon TL. Çok maliyetli yatırımlar bunlar. Çevre yoluyla ilgili proje çalışmalarımız da devam ediyor.

“Kozcağız-Hasankadı-Yenice Karayolu projesi devam ediyor”

Çevre yoluyla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Kozcağız duble yoluyla ilgili de müteahhitten kaynaklanan bazı sıkıntılar vardı. Onu da aştık. Bu çalışmalarla Bartın ulaşım anlamında rahatlamış olacak. Kozcağız-Kumluca yolunun baraj geçişi devam ediyor. Bu çalışma da tamamlandıktan sonra Kumluca’ya da ulaşım çok daha kaliteli hale gelecek. Kozcağız-Hasankadı-Yenice Karayolu ile ilgili de proje çalışmaları devam ediyor. Bu da Bartın için önemli bir projedir. Hem Karabük’ün Filyos Vadisi’ne daha kolay ulaşımını sağlamak hem de Karabük’ün Bartın Limanı’na, Amasra’ya sahil kesimine turizm anlamında Safranbolu-Bartın arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak bir projedir. Ahmetusta Geçidi’nde de iyileştirme çalışmaları olacak.

“Bartın’ı sel korkusundan kurtaran AK Parti oldu”

 Sanayi alanında da önemli gelişmeler kat ettik. OBS’yi genişlettiriyoruz. Genişlettiğimiz alanda da yeni fabrikalar kurulacak ve mevcut OSB’den daha büyük bir organize sanayiyi Bartın’a kazandıracağız. Bartın’ın en önemli problemi il merkezinin sel tehlikesiydi. Bartın’ı sel korkusundan kurtaran da AK Parti iktidarı oldu. TOKİ Köprüsü’nü de Bartın’a kazandırarak Bartın’ın en büyük köprüsünü yaptık.

“Doğalgazda Kozcağız daha şanslı”

Doğalgaz çalışmaları bitti sayılır ama ilçelerin ve beldelerin de doğalgaz için talebi var. Kozcağız bu konuda biraz daha şanslı görünüyor. Kozcağız ilk etapta doğalgaza kavuşmuş olacak. İlçelerimizin de doğalgaz konforundan faydalanması için elimizden geleni yapacağız.”

Yılmaz Tunç’un konuşmasının ardından İl Danışma Meclisi basına kapalı olarak devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam