Tek Bir Ritimle Hayatta Kalmanın Yollarını öğrendiler

Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hazırlanan ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından da desteklenen Tek Bir Ritimle Hayatta Kalmanın Yolları Projesi hayata geçti.

Tek Bir Ritimle Hayatta Kalmanın Yollarını öğrendiler Güncel

Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hazırlanan ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından da desteklenen Tek Bir Ritimle Hayatta Kalmanın Yolları Projesi  hayata geçti. Proje kapsamında sağlık alanındaki öğretmenlere E.K.G ve ritim okuma, monitörizasyon, otomatik ,yarı otomatik eksternal defibirilatör konularında  2 günlük eğitim verildi. Projeyle Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencilerinin de eğitim görürken 78 öğrencinin katıldığı eğitimde temel ve ileri yaşam desteği, monitörizasyon, otomatik, yarı otomatik eksternal defibirilatör ve yara bakımı konuları anlatıldı.

Güveloğlu: “Uygulamalı eğitimler verdik”

Kaliteli sağlık çalışanları yetiştirilmesinin hedeflendiği proje süresince  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Çelebi ve BAKKA İl Koordinatörü   Osman Bahadır Kalecik de okulu ziyaret ederek bilgi aldı. Okul Müdürü Hikmet Güveloğlu  proje süreciyle ilgili, “Kalkınma ajansının 2019 Haziran döneminde ilimizde kabul ettiği tek proje,  Tek Bir Ritimle Hayatta Kalmanın Yolları Projesi olmuştu. BAKKA yönetimine ve kurum personellerine bu güzel projeyi hayata geçirme fırsatı verdiklerinden dolayı sizin huzurunuzda teşekkür ederim. Bu projeye ilk önce öğretmen eğitimi ile başladık. Daha sonra 12 sınıf öğrencilerimize bu eğitimler verildi. Bu projede havaalanı AVM Gibi kalabalık alanlarda bulunan yerlerde kalp krizi geçiren kişilere yönelik otomatik elektro şok cihazı uygulamaları gibi eğitimler verildi. İyi eğitimli sağlık çalışanlarıyla halkımızın güzel insanlarına daha nitelikli ve kaliteli sağlık hizmeti verirken daha çok insanımızı hayata döndürmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Kalecik: “Ülkeyi geliştirecek sizlersiniz”

BAKKA İl Koordinatörü Osman Bahadır Kalecik de ziyarette öğrencilere “Siz gençlerle birlikte olmaktan kendimi mutlu hissediyorum. Sağlık öğrencilerine yönelik bu projeleri önemsiyoruz. Bu ülkeyi geliştirecek, büyütecek ve üreterek katma değer yaratacak sizlersiniz. Bu anlamda sizlere güvenimiz tam BAKKA olarak yapacağınız projelerde sizlere her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

Çelebi: “Okullarımızı sağlıkta güvenilir hale getireceğiz”

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Çelebi ise “Öncelikle bu projeyi hayata geçiren başta okul Müdürümüz ve okul öğretmenlerimize teşekkür ederim. Ülkemizde ki ilk yardım bilen vatandaş sayısı, ABD ve Avrupa ülkelerine kıyasla çok çok az.  Bu nedenle ilk yardım eğitimlerinin üzerinde durulması, arttırılması gerektiğini savunmaktayım. Biz bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlk Yardım Eğitim Merkezimizi kurduk. Ekim ayında öğretmen, idareci ve memur eğitimlerine başlıyoruz. İlimizde ki okulları sağlık anlamında da daha güvenilir kurumlar haline getireceğiz” ifadelerinde bulundu.

Proje kapsamında yapılan eğitimlerin sonunda öğrencilere sertifika da verilecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam