Üniversite, Külliyesindeki açılışa katıldı

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, akademik birim yöneticileri ve öğrenci temsilcileri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Törenine katıldı.

Üniversite,  Külliyesindeki açılışa katıldı Güncel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törene; Bartın Üniversitesi’nden Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Yazıcı, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Cengiz, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Esen, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Handan Ucun Özel, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Çelik, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nuriye Semerci, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Burcu Şentürk ile öğrenciler Özlem Yıldız, Rabia Koç, Tuğba Deniz ve Mustafa Toran katıldı.

Törende YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birer konuşma gerçekleştirdi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversiteleri 2019-2020 akademik yılının hayırlara vesile olmasını temenni ederek, yeni akademik yılda öğretim elemanlarına ve öğrencilere başarılar diledi.

YÖK Başkanı Saraç ise Yükseköğretim Kurulu olarak temel çabalarının, yükseköğretim sistemimizdeki olağan süreçleri yani rutini sürdürmekten ziyade, yükseköğretimi tedrici bir şekilde yeniden inşa etmek olduğunu belirtti.

Ülkemizin bugün dünyada küresel bir aktör olduğunu, büyük bir yarışın içinde olduğunu ve bu büyük yarışı önde sürdürme kararlılığında olduğunu ifade eden Başkan Saraç, “Her türlü sömürüye karşı savaşan bir ülkenin yükseköğretim sisteminin, akademinin tüm alanlarında, tekrarlayan değil üreten olması gerektiğinin bilincindeyiz. Anadolu’nun her köşesindeki üniversitelerimizi, eğitimin yanı sıra topluma hizmet noktasında da işlev görebilmeleri için, YÖK olarak devletimizin diğer kurumları ile birlikte tüm imkânlarımızla destekliyoruz.” dedi.

Değişen dünyada yükseköğretim ile hedeflenen çıktılarının değiştiğine dikkat çeken YÖK Başkanı Saraç, bugünün meslek tanımlarının geleceğin teknolojileri dizayn edilirken yetersiz kalacağının altını çizdi.

Geçen beş yıl içerisinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine duyduğu güven ve destekleri ile birçok yapısal değişikliği uygulamaya koyduklarını dile getiren YÖK Başkanı Saraç, Türkiye Projesi olarak nitelendirdikleri ve gurur duydukları YÖK 100/2000 Doktora Projesi ile 2023 için çizilen vizyonda “net kalkınma değerini kendi beyin gücüne dayanarak artırabilen” bir Türkiye hedeflediklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Kulliyesi’nde gerçekleştirilen törenle ilgili düşüncelerini paylaşan Rektör Uzun ise “Bizleri her zaman yüreklendirerek, bir ve beraber olmamız noktasında teşvik eden, geleceğe olan yürüyüşümüzde yaptığı liderlikle önümüzü açan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde akademik yıl açılış törenimizi gerçekleştirdik. Geleneksel hale getirilen akademik yıl açılış töreniyle bir kez daha gururlandık. Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Sayın M. A. Yekta Saraç’ın büyük gayretleri sonucu başlayan ‘Yeni YÖK’ anlayışıyla birlikte üniversitelerimiz geleceğe sağlam adımlarla yürümektedir. Bartın Üniversitesi olarak bizler de ‘Yeni YÖK’ anlayışına uygun adımlar atarak; ihtisaslaşma, bölgesel odaklılık, uluslararasılaşma ve kalite konularında büyük çaba sarf etmekte ve her geçen gün kendimizi yenilemekteyiz. İnanıyorum ki tüm bu çalışmalar sonuçlarını vermeye devam edecek, Ülkemiz 2023 hedefiyle birlikte, 2053 ve 2071 vizyonlarına ulaşacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam