Bartın, gazileri minnetle andı

Bartın’da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, 19 Eylül 1921′de ‘Mareşal’ rütbesi ile ‘Gazi’ unvanı verilişinin 98. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Bartın Valiliği Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende kahraman gaziler bir kez daha saygı ve minnetle anıldı.

Bartın, gazileri minnetle andı Güncel

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Bartın Valiliği Atatürk Anıtı’nın önünde tören gerçekleştirildi.  Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e Gazilik ünvanı ile Mareşal Rütbesi verilişinin 98. Yıldönümü ve 19 Eylül Gaziler Gününü kutlamak amacıyla düzenlenen törende Bartın Valisi Sinan Güner Bartın Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Mustafa Çalışkan, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ile Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok tarafından çelenk sunumları gerçekleştirildi.

Hemen ardından ise bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken İstiklal Marşımız okunarak bayrağımız göndere çekildi.

Altunok: “ Gurur günü”

Törenin açılış konuşması Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok tarafından yapıldı. Gaziler Günü’nün Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta, terörle mücadele sırasında, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında yurdumuzun bölünmez bütünlüğü ve istiklalimiz için mücadele veren kahraman gazilerimizin şeref günü olduğunu belirten Altunok, şunları söyledi:

“Türk Milleti tarih boyunca hür yaşamış büyük bir millettir. Kurtuluş Savaşı ülkemizi bölmek, Türk Milletini yok etmek isteyenlere karşı vermiş olduğumuz büyük ve destansı bir mücadeledir. İstiklal Savaşı sırasında TBMM tarafından göğüsleri iman dolu kahraman Türk Milleti ile düşmana karşı mücadele veren Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde Gazilik unvanı verilmiştir. Hep beraber bu günü Gaziler günü olarak kutluyoruz. Gaziler Günü Kurtuluş Savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta, Terörle Mücadele Sırasında, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında yurdumuzun bölünmez bütünlüğü ve istiklalimiz için mücadele veren kahraman gazilerimizin şeref günüdür.

“Bölünmez bütünlüğümüzü sonsuza kadar koruyacağız”

Sayın Gazilerimiz; sizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Kahramanlığınız dün olduğu gibi bugün de cesaretiniz ve yüreğinizde hiç eksik olmayan merhametinizdendir. Geleceğimizi emanet ettiğimiz sevgili gençler; Türk Cumhuriyetini, istiklalimizi, bölünmez bütünlüğümüzü sonsuza kadar koruyacağınıza ve ecdadımıza layık olacağınıza inancımız tamdır. Muhtaç olduğunuz kuvvet damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur. Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarına, şehitlerimize ve aramızda olmayan gazilerimize Allahtan rahmet diliyorum. Kahraman Gazilerimiz Gaziler Gününüz kutlu olsun.”

Altunok’un ardından ise Garnizon Komutanlığınca belirlenen bir askeri personel tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirildi.

Program İl Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen iki öğrencinin günün anlam ve önemini anlatan şiirler okumasıyla sona erdi. Törene Bartın Valisi Sinan Güner, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan, Belediye Başkanı Cemal Akın başta olmak üzere protokol üyeleri, askeri erkan ile Gazilerimiz ve Bartın halkı katıldı.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam