Ulus’ta ikinci kez mermer ocağı endişesi

Bartın’ın Ulus ilçesine bağlı Güneyören Köyü Mevkiinde açılması planlanan mermer ocağı Güneyören Köyü sakinleri başta olmak üzere doğaseverleri endişelendirirken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, projeye ilişkin ÇED Süreci başlatıldığını duyurdu.

Ulus’ta ikinci kez mermer ocağı endişesi Güncel

Doğal güzellikleri bakımından Batı Karadeniz bölgesinin güzide bir noktası olan Uluyayla’ya da yakın bir noktada bulunan Güneyören Köyü mevkiinde açılması planlanan mermer ocağında yıllık 18 bin metreküp yani  48 bin 600 ton blok mermer üretimi öngörülüyor. SİLKAR Madencilik San. Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Mermer Ocağı projesi ile ilgili olarak Bartın Valiliğine sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 16. maddesi doğrultusunda incelenirken projeye ilişkin ÇED Süreci başlatıldığı duyuruldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü konuya ilişkin yaptığı duyuruda “Bartın ili Ulus, ilçesi Güneyören Köyü mevkiindeki Silkar Madencilik San. Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan 201800011 Ruhsat Nolu II-B Grubu Mermer Ocağı projesi ile ilgili olarak Bartın Valiliğimize sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır.” dedi.

Dosyada patlatma işlemi yapılmayacağı belirtiliyor

Şirketin çalışmayı planladığı mermer ocağı arazisinin orman arazisi olması da dikkat çekerken şirketin üretim esnasında herhangi bir patlatma işlemi yapmayacağı ve buna bağlı olarak patlayıcı madde kullanmayacağı proje dosyasında yer alan bilgiler arasında. Proje dosyasında proje alanı yakınında herhangi bir hassas yerleşim alanı bulunmadığından söz edilirken  mermer ocağının doğal yaban yaşamına, bölgedeki su kaynaklarına ve doğaya bir zarar verip vermeyeceğiyle ilgili akıllarda soru işaretleri de bulunuyor.

Ulukaya için ÇED süreci iptal edilmişti

Daha önceki yıllarda yine Ulus ilçesine bağlı Uluköy, Alıçlı Köyü ve Dereli Köyü üçgeni içerisinde kurulması planlanan mermer ocağı için proje tanıtım dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. maddesi doğrultusunda incelenerek uygun bulunmuş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlatılmıştı. Ulukaya gibi bir turizm noktasının neredeyse kalbine kurulmak istenen mermer ocağı tepkilere neden olurken kurumlardan istenilen görüş yazılarında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olumsuz görüş vermiş ve böylece ÇED süreci iptal edilmişti. Ulukaya’dan sonra Uluyayla’ya yakın bir noktada, ormanlık arazi içerisinde açılması planlanan mermer ocağı hakkındaki kurum görüşleri ise merakla bekleniyor.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam