Bankoğlu, hastanede ihale şartnamesinin neden 4 kez değiştiğini sordu

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Sağlık Bakanlığı'na yönelttiği Yazılı Soru Önergesinde, Bartın Devlet Hastanesi'nin Görüntüleme Hizmet Alımı İşine ait Teknik Şartnamenin neden 4 kez değişime uğradığını sordu ve "Yurttaşlarımızın yararı gözetilmek zorundadır" dedi.

Bankoğlu, hastanede ihale şartnamesinin neden 4 kez değiştiğini sordu Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi  Aysu Bankoğlu, Bartın Devlet Hastanesi'nin 36 Aylık Rapor Edilmiş Görüntüleme Hizmet Alımı İşine ait Teknik Şartnamede gerçekleştirilen değişiklikleri, Sağlık Bakanı'na yönelttiği Yazılı Soru Önergesi'nde dile getirdi. Bankoğlu, "2 Eylül 2019'da gerçekleştirilmesi planlanmış söz konusu İhale'ye ait Teknik Şartname, tam 4 kez değişikliğe uğramış ve her değişiklikle birlikte alınacak cihazın kalitesi ile özellikleri düşürülmüştür. Bu değişiklikler yapılırken yurttaşların yararı gözetilmemiştir. Örneğin, ilk Teknik Şartname'de, görüntüleme cihazının "beyin, meme, karaciğer ve prostat" için MR çekebilme özelliği istenirken Şartname'nin son versiyonunda ise "karaciğer ve prostat için MR" özellikleri çıkarılmıştır. Öte yandan, ilk Şartname'de Radyofrekans (RF) sisteminin gücü için 18 kW öngörülürken yine son Şartname'de bu değer 10 kW'ya düşürülmüştür" dedi.

Bu beyanlarının ve problem tespitinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle yönelttiği Yazılı Soru Önergesinde ise Aysu Bankoğlu, aşağıdaki hususlar hakkında detaylı bilgi talebinde bulunarak ilgili sorularının yanıtlandırılmasını istedi:

“1) Görüntüleme Hizmet Alımı İşi"ne ait "Teknik Şartname"de gerçekleştirilen değişikliklerin ve alınacak cihazın özelliklerinin azaltılmasının sebebi nedir? Özellikle, Bartın ilinde karaciğer ve prostat ile bağlantılı hastalıkların sıklıkla görüldüğü dikkate alındığında, bu belirli değişiklik neden yapılmıştır? Değişiklikler yapılırken yurttaşlarının yararının gözetilmemesinin sebebi nedir?

2) İlk Şartname hazırlanırken hangi kriterler göz önüne alınmıştır? Bu bağlamda, arada geçen zaman içerisinde hangi olgusal değişiklikler yaşanmıştır ki, son Şartname'deki teknik özellikler, Bartın'daki hastalar ve yurttaşlarımız için yeterli görülmüştür? Bahse konu Şartnamelerdeki değişiklikler, hangi kişi ya da birimin talebi üzerine gerçekleşmiştir?

3) Bir planlama hatası olduğu varsayımında dahi neden 1 (bir) değişiklik yerine 4 (dört) değişiklik uygulanma zorunluluğu hissedilmiştir? Bu değişiklikler yapılırken Bartın halkının ihtiyaçları mı yoksa ihaleyi almak isteyen firmanın/tüzel kişinin kendi şartları mı gözetilmiştir?

4) Şartname'de yer alan "yüklenicinin kullanacağı cihazların 10 yaşından büyük olmayacağı"na dair kriter, bütçe yetersizliği sebebiyle mi bu şekilde belirlenmiştir? Hiç kullanılmamış cihaz olmasa dahi yeni bir cihaz alınmamasının nedenleri nelerdir?”

“Değişikliğin sebebi mutlaka açıklanmalı”

Aysu Bankoğlu, vatandaşları ilgilendiren her türlü soruna çözüm bulma gayreti içerisinde olduklarını vurgulayarak "Konu Bartın ve özellikle de yurttaşlarımızın sağlığı olunca böyle bir probleme kayıtsız kalamayız. İlk Şartnamenin ortaya çıkışından son Şartnameye kadar geçen süre içerisinde yaşananların ve bahsettiğimiz olumsuz nitelikteki değişimlerin sebeplerinin mutlaka açıklanması gerektiğini düşünüyoruz. Sağlık gibi hayati bir alanda, kalitenin ve niteliğin ön plana çıkarılarak yurttaşlarımızın birinci planda tutulması esastır" şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam