Bankoğlu, CHP’nin kuruluşunun 96. Yılını kutladı

CHP’nin kuruluşunun 96. Yılı dolayısıyla açıklamada bulunan CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş ilkeleri olan cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik, laiklik, devletçilik ve inkılâpçılığı benimseyen, bunlara hava kadar, su kadar gereksinim duyan yurttaşlarımızın güvencesidir partimiz” dedi.

Bankoğlu,  CHP’nin kuruluşunun 96. Yılını kutladı Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. kuruluş yıl dönümü sebebiyle açıklamalarda bulundu. Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran ve hilafete son veren parti olduklarını ifade eden Bankoğlu, “İki büyük eserim var; biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir” diyen Atatürk’ün izinde, 96 yıllık bir partinin üyesi olmaktan gurur duyduğumu belirtmek isterim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş ilkeleri olan cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik, laiklik, devletçilik ve inkılâpçılığı benimseyen, bunlara hava kadar, su kadar gereksinim duyan yurttaşlarımızın güvencesidir partimiz.  Atatürk, bu ülkeye, yurttaşların kendini yönetecek kişiye karar verdiği, düşünce özgürlüğünün olduğu bir cumhuriyet yönetimini teslim etmiştir. Bu ülkeyi seven, 700 yıldır bu toprakları mesken edinmiş, sosyal ve kültürel olarak kaynaşmış tüm yurttaşlarımızı “Ne mutlu Türküm” diyerek birleştirmiştir. Tüm yurttaşlara, kadın-erkek-çocuk-gayrimüslim diye ayırmadan eğitimden hukuka, sağlıktan iş olanaklarına kadar ülkenin her yerinde eşitlik gerektiğine işaret etmiştir” dedi.

“Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi!”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle anan Bankoğlu, “Laikliğin olmadığı toplumlarda, ortaya çıkan baskının tehlikesini öngörmüş, inançların kişiye özel kalacağı bir huzur ortamını hazırlarken dini, hurafelerden arındırmak için Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurmuş ve gelecek nesillere teslim etmiştir. Yurttaşlarımızın çıkarlarını korumak ve ülkenin bekası için şeker fabrikalarından uçak fabrikasına kadar tarımdan sanayiye, üreten bir millet için gerekli sosyal devleti oluşturmuştur. İlerlemenin ve çağdaş ülkeler içinde yer almanın şart olduğunu 96 yıl önce görmüş, temel değerlere sahip çıkarken yeniliklerin ve girişimlerin kaçınılmaz devrim ruhunu da miras bırakmıştır. Bu eskimeyen ileri görüşlülüğü ile ülkemizde yaşadığımız her gün, haklılığını bir kez daha gördüğümüz Önderimiz Atatürk’ü minnetle anıyorum. Partimize, partimize gönül vermiş herkese teşekkür ediyor ve Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi! diyorum” şeklinde konuştu.

“Bugün yaşadığımız hadiseleri değerlendirirken Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş felsefesini bilmenin, karşısında ve yanında durduğumuz tüm olayları daha rahat anlamamızı sağlayacağını düşünüyorum” diyen Bankoğlu, ayrıca çok partili sistemin ve parlamenter rejimin kurucusu olduklarının unutulmaması gerektiğini vurguladı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam