İnkumu sakinleri bir konuştu, pir konuştu

Millet Konağında Bartın Valisi Sinan Güner’le buluşan İnkumu sakinleri, Güner’e trafik yoğunluğu ve tatilcilerin uygunsuz konaklamaları, itfaiye başta olmak üzere sorun ve taleplerini iletti.

İnkumu sakinleri bir konuştu, pir konuştu Güncel

Bartın Valisi Sinan Güner Millet Konağı’nda İnkumu sakinleriyle buluştu. Buluşmada Vali Güner,  İnkumu sakinlerinin sorun, talep ve önerilerini dinlerken İnkumu sakinleri de Güner’e özellikle trafik yoğunluğu ve tatilcilerin uygunsuz konaklamalarıyla ilgili sorunlarını ve taleplerini iletti.  İl Jandarma Alay Komutanı Albay Fahri Semiz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan’ın da bulunduğu toplantıda İnkumu sakinleri ilk olarak yaz aylarında bir itfaiye aracının İnkumu’nda hazır bulundurulmasını talep etti.

Yaz aylarına özel itfaiye aracı

Böylece olası bir yangın durumunda anında müdahalenin gerçekleştirilebileceğini ifade eden İnkumu sakinleri, geçtiğimiz yıllarda bir yangın felaketinin yaşandığı İnkumu’nda itfaiye aracı eksikliğini hissettiklerini söyleyen vatandaşlar yaz sezonu boyunca bir itfaiye aracının İnkumu’nda konuşlandırılmasının orman, ev ve işyeri yangınlara müdahale bakımından yararlı olacağını söyledi ve bu konuda Sinan Güner’den destek istedi.

Kumsala aydınlatma

İnkumu sakinleri taleplerinde ayrıca gece saatlerinde kumsalın aydınlatılmasını istediler. Gece geç saatlerde kumsalda nahoş durumların yaşanabildiğine dikkat çeken İnkumu sakinleri bu durumun aydınlatma ile çözülebileceğini ifade etti.

Küçük tekneler için iskele

Vali Güner’den bulundukları taleplerde ayrıca sahile küçük teknelerin kullanabileceği en az iki iskele yapılmasını istediyen İnkumulular, denizin sığ olması dolayısıyla teknelerin kıyıya yanaşmakta zorluk çektiğini ifade etti.

Jetski’ler tehlike saçıyor

İnkum sakinleri taleplerinde ayrıca özel jetski’lerin sahilde tehlike saçtığını ifade ederek önlem alınmasını istediler.

Pansiyon, motel, kafe ve restoranlar denetlensin!

Vatandaşlar ayrıca bölgede bulunan motel, pansiyon, kafe ve restoranların temizlik ve özellikle de fiyatlandırma konusunda denetlenmesini talep ettiler.

Sokak hayvanları sürüler halinde geziyor

İnkumu sakinleri dile getirdikleri sorunlarda sokak hayvanlarına da değindi. Vatandaşlar sokak hayvanlarının sürüler halinde gezdiğini ve çevrede yaşayan vatandaşlar için tehlike oluşturduğunu belirterek önlem alınmasını istediler.

Duşların daha modern görünmesini istediler

İnkumu sakinleri ayrıca kumsala konulan duşlar için teşekkür ederken daha güzel ve modern görünmesi için çalışma istediler.

Trafiğe ve görüntü kirliliğine çare bulunmasını talep ettiler

Yaz aylarında özellikle bayram dönemlerinde yaşanan yoğunluğun trafik başta olmak üzere plajlarda ve çevrede hoş olmayan görüntülere sebebiyet verdiğini de söyleyen İnkumu sakinleri bu konuda bir çözüm üretilmesi gerektiğini kaydettiler. Bazı vatandaşlar İnkumu’nda evlerinin olmasına karşın bayram yoğunluğundan dolayı İnkumu’na araçlarıyla giriş yapamadıklarını ve araçlarını liman yol ayrımı mevkiinde bıraktıklarını söylediler. İnkumu’nda evi olan ve yaz boyunca İnkumu’nda ikamet eden vatandaşlar araç girişleri için gerekirse kartlı sistem uygulanabileceğinden bahsettiler. Yoğunluğun üst düzey olduğu dönemlerde Jandarma ve Zabıta ekiplerinin; araçlarda konaklama, yürüyüş yollarında yemek pişirme-yeme ve sahilde çadır kurma gibi durumların önüne geçmesiyle sorunların büyük oranda çözüleceğini de kaydeden İnkumu sakinleri İnkumu’na ulaşım sağlayan yolda yapılan onarım ve iyileştirme çalışmalarından dolayı Vali Güner’e teşekkürlerini ilettiler.

Vali Güner ise belediyenin sorumluluğunda olan konuları Belediye Başkanı Cemal Akın’a iletebileceğini ifade edip diğer konularda gerekli notları aldırdığını ve bu konuların çözüme kavuşturulması için gereken çalışmaların yapılacağını söyledi.

Yabancılara karşı kimlik denetleme uygulamaları artırılsın

İnkumu sakinleri ayrıca son zamanlarda bölgede artan özellikle Suriyeli nüfusa karşı kimlik denetleme uygulamalarının artırılmasını talep ettiler.

Ayakta yolcu taşınması

Sakinler ayrıca İnkumu’na yolcu taşıyan otobüslerin ayakta aşırı yolcu aldığına dikkat çekerek olası bir kazaya karşı önlem alınmasını istedi.

Plajda engelli vatandaşlar için çalışma yapılsın

İnkumu sakinleri dile getirdikleri taleplerde ayrıca engelli vatandaşlar için plajda çalışma yapılmasın isteyerek plaja inişte ve plaj içinde rampaların ve yolların yapılmasını istedi.

Güner: “Çöplük meselesi kapanıyor”

İnkumu’na ulaşım sağlayan yoldaki tehlikenin giderildiğini ve bununla birlikte İnkumu için önemli sorunlardan birinin çöplük sorunu olduğunu kaydeden Vali Güner uzun yıllar boyunca süre gelen sorunun Katı Atık Bertaraf Tesisi ile çözüleceğini kaydedip, “Bu konuda ciddi mesafe kat ettik. Mevcut çöp alanının taşınacağı yer bulundu. Çeşitli konularda ilgili Bakanlıklar ve Müdürlüklerden izinler alındı. Bölgenin zemin etütleri de tamamlandı. Projesi de kabul edildi ve bu projenin yüzde 50’si hibe olacak. Şu anda ihale için hazırız. İşin zor kısımlarını aştık. İnşaata bu sene başlayabilirsek o çöplüğü kapatacak ve bundan sonraki süreçte çöplerimizi yönetmiş olacağız. Yani çöpleri bertaraf ederken aynı zamanda çöpten geri dönüşüm kazanımları elde edeceğiz. Böylece İnkumu yolundan sonra İnkumu çöplüğü de çözüme kavuşmuş olacak.” dedi.

“Hayvan rehabilitasyon merkezi kuruluyor”

Bartın’da büyük ve donanımlı bir hayvan rehabilitasyon merkezi kurulması yönünde çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekleyen Vali Güner, “Bölgenin en modern ve en büyük hayvan rehabilitasyon merkezini oluşturmak için çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. 16 dönümlük büyük ve modern bir tesisten bahsediyoruz. Bu tesis kedilere ve köpeklere ev sahipliği yapacak. Ameliyatların yapılabildiği ve sağlık hizmetlerinin verilebildiği bir hastanesi olacak. Hayvanlar için hem kapalı alan hem de doğa ile iç içe açık alanı olacak. Yani etrafı çevrili büyük bir çevrede hayvanlar doğal yaşam içinde barınacaklar. Bu projeye şu an için yüzde 10 hibe teklifi var. Biz bu projede hibe oranını yüzde 50 oranına çıkarmak istiyoruz. Çevre fonlarından yararlanabilir miyiz? Bu konuda çalışıyoruz. Bu tesisin kurulması gibi işletmesinde de sürdürülebilir başarı sağlamayı hedefliyoruz. Bu nedenle projedeki hibe oranını yüzde 50 oranına yükseltmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Bartın Valisi Sinan Güner  ise sorun ve talepleri not aldığını ifade ederek konuları değerlendireceğini vurguladı.

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam