Mecliste şirket gerginliği

Eylül gündemini görüşen Belediye Meclis toplantısına CHP grubunun Belediyeye ait şirketle ilgili Meclis Başkanlığına sunduğu talep damga vurdu. CHP gurubu adına söz alan Belediye Meclis Üyesi Ahmet Çavuşoğlu, Meclisin belirleyeceği isimlerin şirketin yönetiminde görev almasıyla ilgili talebin gündeme alınmasını isterken meclise başkanlık eden Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın ise talebin gündeme alınmasını reddettiklerini söyledi. Bu açıklama üzerine Cemal Akın ile Cavuşoğlu arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Mecliste şirket gerginliği Güncel

Eylül gündemini görüşen Belediye Meclis  toplantısına CHP grubunun Belediyeye ait şirketle ilgili Meclis Başkanlığına sunduğu talep damga vurdu. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri gündemi görüşmeye geçmeden önce CHP grubu adına söz alan Belediye Meclis Üyesi Ahmet Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde CHP İl Başkanı Selim Karakaş tarafından da açıklanan tüm sermayesi Bartın Belediyesine ait olan Bartın Gıda İnşaat Peyzaj Turizm Nakliye Akaryakıt Temizlik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ünvanlı şirket yönetiminde dışarıdan atama yöneticiler yerine Belediye Meclisinde temsil edilen her partiden birer meclis üyesinin şirket yönetim kuruluna; yönetim kurulu üyesi, genel müdür veya müdür olarak görevlendirilmesinin görüşülmesi ve karara bağlanmasıyla ilgili talebin gündeme alınmasını istedi.

Akın ile Çavuşoğlu arasında kısa süreli tartışma

Çavuşoğlu, taleple ilgili dilekçeyi Meclis Başkanlığına sunduklarını ifade ederken Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise bunun üstüne Başkanlığın talebin gündeme alınmasını reddettiğini açıkladı. İlerleyen günlerde Sayıştay’ın Bartın Belediyesini ve Belediyeye bağlı şirketi denetlemek için Bartın’a geleceğini dile getiren Akın, bu denetleme sonrasında talebin gündeme alınmasının daha doğru olacağını belirti. Bu açıklamanın ardından toplantıda bir anda Akın ile Çavuşoğlu arasında gergin anlar yaşandı. Meclis Başkanlığının hukuken böyle bir hakkı olmadığını ifade eden Ahmet Çavuşoğlu buna karar verecek olan mercinin Belediye Meclisi olduğunu ve Meclis Üyelerinin buna karar verebileceğini söyledi. Çavuşoğlu, “Başkanlığınızın böyle bir red hakkı yoktur. Meclis bunun ileriki aşamalarda değerlendirmesine karar verebilir. Başkanlık makamı Meclisin üzerinde değildir. Şuanda bu işe virgül koymak tamamen hukuk dışıdır. O zaman tutanaklara geçer. Hukuken bunu kabul etmemiz mümkün değil. Önergenin kabulü ya da reddi başkanlığınızca mümkün değil. 21. Madde gayet açık.  Buna Meclis karar verebilir” dedi.

Sayıştay denetiminden sonra talep yeniden ele alınacak

Çavuşoğlu’nun en  yetkili makamın Belediye Meclisi olduğuna dair ifadelerine katıldığını dile getiren Cemal Akın talebin Meclis gündemine alınmasını ve Sayıştay denetimi sonrasında da yine mecliste değerlendirilmesini Meclis üyelerinin oylarına sundu. Meclis üyelerinin talebin gündeme alınması ve Sayıştay denetimi sonrasında da yine mecliste değerlendirilmesini kabul etmesi üzerine Ahmet Çavuşoğlu, Meclise ve Cemal Akın’a teşekkür etti.

Meclis daha sonra eylül ayı gündemini görüşmeye geçti.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam