Özkan: “Bartın’da kaçak alkol üretimi yayılmaya başladı”

Bartın’da merdiven altı kaçak alkol üretiminin hızla yayılmaya başladığına dikkat çeken Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, bu yaz mevsiminde sahte alkol zehirlenmelerinden dolayı 23’ten fazla kişinin hayatını kaybettiğini ifade ederek merdiven altı üretim ve satışlar sıkı denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Özkan: “Bartın’da kaçak alkol üretimi yayılmaya başladı” Güncel

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, Bartın’da Demirciler Mahallesi Dikilitaş mevkiindeki bir apartmanda kaçak şarap imalatı yapan dairede yaşanan yangın olayı sonrasında açıklamada bulunarak merdiven altı kaçak alkol üretimine dikkat çekti. Bartın’da merdiven altı kaçak alkol üretiminin hızla yayılmaya başladığını ifade eden Özkan, “Merdiven altı olarak üretilen kaçak alkolün tehlikeli boyutlara ulaştı 2019’un yaz döneminde kayıtlara geçen 23’ün üzerinde kişi kaçak alkolden hayatını kaybederken birçok kişi de tedavi görüyor. Buna rağmen halen merdiven altı üretim devam ediyor. Ülke genelinde yapılan operasyonlarda litrelerce kaçak alkol ve alkol yapım malzemesi ele geçirilmesine rağmen halen bu üretimlere devam edilmesi verilen can kayıplarının hiç dikkate alınmadığını gösteriyor. Oysa bu tür üretimlere göz açtırılmamalı, yapılan denetimler daha da artırılmalı. En önemlisi yaşanan olumsuz gelişmelerden toplum olarak ders çıkarmalıyız” dedi.

“Merdiven altı üretimden uzak durmalı”

Ülke genelinde onlarca kişi sahte alkol yüzünden hayatını kaybettiğini söyleyen Özkan, “Merdiven altı yollardan denetimsiz olarak üretilen ürünlerin her bakımdan risk taşıdığını unutulmamalıdır ..Evde üretim yapıp tüketenler var. Üstelik bunu yapanlar alkol üreticisinden daha saf, daha temiz yaptığını sanıyor. Ancak herkes bilir ki süte mayayı karıştırınca hemen yoğurt olmaz. Her işin bir usulü vardır. Ülke genelinde onlarca kişi sahte alkol yüzünden hayatını kaybederken halen bu tür yollara başvurulması akıl kârı değil. Evde, atölyede ya da merdiven altında kontrolsüz olarak yapılan bu üretimler her bakımdan risk taşıyor. Kimse, bana bir şey olmaz dememeli. Bundan 10 yıl sonra kaçak alkol yüzünden hangi hastalığa yakalanacağını kimse bilemez.  Vatandaşlarımız hem kendileri hem de sevdikleri için merdiven altı üretimden uzak durmalılar. Devletimiz de vatandaşın sağlığı için bu ürünlerin denetimini çok iyi yapmalı. Bu tür malzemelerin satışı kontrol altına alınmalı” şeklinde konuştu.

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam