Amasra Limanı 2 yıla kadar tamam

Bartın’daki yatırımları ziyaret eden AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, inşası devam eden Amasra Limanında ve yapımı tamamlanan Abdipaşa Ortaokulunda incelemelerde bulundu. 30,7 milyon TL’ye ihale edilen Amasra Limanı Mendirek inşaatının 2 yıl da tamamlanacağını ifade eden Tunç, Abdipaşa Ortaokulunun da yeni eğitim-öğretim yılına hazır olduğunu söyledi.

Amasra Limanı 2 yıla kadar tamam Güncel

Hafta sonunu yoğun geçiren AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, katıldığı düğün, cenaze ve açılış törenlerinin yanı sıra Bartın’daki yatırımları da inceledi. Bu anlamda ilk olarak inşaatı devam eden Bartın Irmağı (TOKİ) Köprüsünü ziyaret eden Tunç, müteahhit firma yetkililerinde inşaatla ilgili son bilgileri aldı. TOKİ Köprüsü inşaatında sona yaklaşıldığını ifade eden Tunç, “Bartın Irmağı (TOKİ) Köprüsü inşaatında sona yaklaşıyoruz. 39 TIR’la Bartın’a gelen kirişlerin köprüye montesi devam ediyor. 107 metre uzunlukta, 16 metre genişlikte, 7,20 metre yükseklikte 4 ayak üzerinde yükselen, 3,5x2 metre genişliğinde yaya geçidi, 35’er metre uzunluğunda 39 adet Kiriş, 40’ar metre uzunluğunda 90 adet fore kazık imalatı yapılan Bartın Irmağı (TOKİ) Köprüsü yakın zamanda faaliyete geçecek” dedi.

30,7 milyon TL’lik liman inşaatı devam ediyor

TOKİ Köprüsü’nün ardından yine inşaatı devam eden yatırımlardan olan  Amasra Limanı Mendirek inşaatını ziyaret eden Tunç, 30,7 milyon TL’ye ihale edilen Mendirek Onarımı İnşaatının tamamlanmasıyla Amasra Limanının daha güvenli ve korunaklı olacağını söyledi. Amasra Limanı Mendirek Onarım işleri kapsamında mendireğe konulacak beton elemanların dökümüne devam edildiğini ifade eden Tunç, “Amasra Limanı Mendirek inşaatının yaklaşık maliyeti 39 milyon 180 bin 191,64 TL Sözleşme Bedeli  de 30 milyon 734 bin 116,59 TL olan Amasra Limanı Mendirek Onarımı inşaatı devam ediyor.  2017 yılı yatırım programına alınarak, ihalesi gerçekleştirilen ve ihale sürecinin ardından 2018 yılı başında sözleşmesi imzalanarak inşasına başlanan Amasra limanı mendirek onarımı 2 yıl içerisinde tamamlanacak” dedi.

Fırtınalar ve yoğun dalgalarda hasar görmüştü

Milletvekili Tunç, Karadeniz’de meydana gelen fırtınalarda Amasra Lmanı ana mendireğinde yoğun dalga aşınmaları meydana geldiğini ve mendireğin büyük hasar gördüğünü belirterek, sonrasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğünce yapılan etüd çalışmaları neticesinde mendireğin onarımı ile ilgili proje çalışmasının yapıldığını ve mendirek onarımının yatırım programına alındığını söyledi.

Risk altında olmaktan kurtulacak

Bu alanda, Amasra Limanı yolcu iskelesi ve küçük tekne yanaşma iskelelerinin yapımını 2013 yılında tamamladıklarını dile getiren Yılmaz Tunç,  yoğun dalgalar nedeniyle hasar gören ana mendireğin onarımının yapılmaması durumunda Amasra yolcu limanı ve küçük tekne yanaşma iskelelerinin her zaman risk altında olacağını bu nedenle mendirek onarımının önemli olduğunu kaydetti.

Abdipaşa Ortaokulu yeni eğitim-öğretim yılına hazır

Abdipaşa Beldesinde yapımı tamamlanan  Abdipaşa Ortaokulu’nu da ziyaret eden Tunç, okulun yeni eğitim-öğretim yılına hazır olduğunu belirtti. Ulus İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Levent Ok, AK Parti Ulus İlçe Başkanımız Hikmet Çalık, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, İl Genel Meclisi Üyemiz Kadir Saraç’ın da yer aldığı ziyarette Tunç,  “Sentetik Çim yüzeyli futbol sahası ve Basketbol sahası ile birlikte 8 derslik, laboratuvar, çok amaçlı salondan oluşan modern eğitim yuvamız sevgili çocuklarımıza ve Abdipaşamıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Maden şehidinin cenazesine katıldı

Yılmaz Tunç hafta sonu ayrıca bazı düğün, cenaze ve açılış törenlerine de katıldı. İlk olarak Soma’da meydana gelen maden kazasında vefat eden maden şehidi Selahattin Göktepe’nin Kozcağız Aşağıdere Köyündeki cenazesine katılan Tunç, köy camisinde kılınana cenaze namazının ardından defnedilen Göktepe’ye Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine de baş sağlığı diledi.

Amasra’daki balıkçıları yalnız bırakmadı

Tunç daha sonra denizlerde av yasağının sona ermesi dolayısıyla Amasra’da düzenlenen av sezonu açılış törenine katıldı. Amasra Limanında yapılan törende balıkçılara bereketli bir sezon dileyen Yılmaz Tunç, limandan demir alarak denize açılan balıkçılarla birlikte “Vira Bismillah” dedi.

Genç çiftlerin en mutlu gününde yanlarında oldu

Tunç bunun yanı sıra Bartın’da yapılan Kalender ve Aktaş Ailelerinin evlatları Aydın ile Duygu ile Muratbey Köyündeki Köy Muhtarı  Basri Ayhan’ın oğlu Hakan  Kurak Ailesinin evladı Seren’in düğün merasimine katılarak, aileleri ve genç çiftleri tebrik etti.

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam