Balıkçılar “Vira Bismillah” dedi

Amasralı balıkçılar yeni av sezonu açtı. Büyük Liman'daki açılış törenine katılan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, yeni sezonun balıkçılara hayırlı olmasını dileyerek Amasra’yı turizm ve balıkçılık dahil her alanda geliştireceklerini söyledi. Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol da balıkçılara bereketli bir sezon dilerken Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ise balıkçılara “Rast gele” dedi.

Balıkçılar “Vira Bismillah” dedi Güncel

Amasralı balıkçılar Büyük Liman'da düzenlenen törenle yeni av sezonunun açılışını yaptı. Duaların okunduğu ve kurdelelerin kesiminin yapıldığı törene AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, balıkçılar ve vatandaşlar katıldı. Törende açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Recai Çakır, "Balıkçılarımız yeni sezonun ilk balıklarını tutmak üzere denize açılacaklar. Bizlerin onlardan talebimiz, denizciliğin sürdürülebilir, gelecek nesillere taşınabilmesi için gerekli önlemleri almaları ve ona göre hareket etmeleridir. Biz her zaman balıkçı dostlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi Amasra 3 temel  geleneksel gelir kalemlerinden biri balıkçılık olan bir ilçe. Bizler balıkçı dostlarımıza rast gele diyoruz. Kendilerine kazasız belasız bol kazançlı bir sezon diliyoruz" dedi.

Gürbüzerol: “Geçen yıldan bereketli geçsin”

Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol da, "15 Nisan'da başlayan ve yaklaşık 4,5 ay süren balık avlama yasakları sona eriyor.  Balıkçılarımız bu sürede bütün hazırlıklarını tamamladı ve bugüne hazırlandı. Umarım geçen yıldan çok daha bereketli bir sezon geçirirler. Hepimizin bildiği gibi denizdeki balık popülasyonunun korunması açısından özellikle yılın belli dönemlerde av yasakları uygulanıyor. Tabi bu yasaklara da balıkçılarımız çok önem veriyorlar. Kanunlara harfiyen uyuyorlar. Denizdeki balık popülasyonu sonsuz değil. Bunu hepimiz biliyoruz. Bunun için kendi bindiğimiz dalı altın yumurtlayan bir tavuk olarak nitelendirebiliriz. Bunun için kurallara uyulmasını istiyoruz. Balıkçılarımızın da bu kurallara uyduğunu biliyor ve teşekkür ediyoruz. Ben balıkçılarımıza kazasız belasız bol kazançlar diliyorum. Allah işlerini rast getirsin" şeklinde konuştu.

Tunç: “İlçemize önemli değerler kattık”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise törende şunları söyledi:

"2019-2020 balık av sezonu 1 Eylül tarihi itibari ile balıkçılık sezonu başladı. Yeni balık sezonunun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Kurallara uyarak bir sezon geçirmemizi temenni ediyorum. Amasra'mız gerçekten Fatih Sultan Mehmet Han'ın söylediği gibi Çeşm'i Cihan, dünyanın göz bebeği ona göz bebeği gibi bakmak ve bu emanete sahip çıkmak zorundayız. Son yıllarda yaptığımız yatırımlarla da ilçemize önemli değerler kattık. Tüneli yaptık. Şimdi de mendireği yapıyoruz. Mendireğimizde 40 milyonluk büyük bir yatırım. Tamamlanmasının ardından burada limanı faaliyete geçireceğiz. Amasra’mızın denizi de artık temiz. Arıtma tesisini inşa ettik ve derin deşarjını devreye soktuk.

“El birliği ile çalışacağız”

Turistlerimiz, misafirlerimiz artık daha temiz bir denize giriyorlar ve artık daha rahat edebiliyorlar. Onları burada misafir etmekten de onur duyuyoruz. Bu güzellikleri de sürdürecek hep birlikte sahip çıkmayı sürdüreceğiz.  Yine hedefimiz Amasra'ya bir yüksekokul ya da fakülte kazandırmak bunun içinde gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Belediyemize de her türlü desteği vermeye hazırız. Burada el birliği ile hizmet edeceğiz. Kaymakamımızla, başkanımızla, muhtarımızla el birliğinde Amasra’mızı turizmde, balıkçılıkta her alanda ön plana çıkartmanın hayretinde olacağız. Bugün Hükümet ile Cumhurbaşkanı uyumu Türkiye'ye büyük bir ivme kazandıracaksa Ayrıca balıkçı kardeşlerimize yeni sezonun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Yüzleri hep böyle güler, kazasız belasız bir sezon geçirmelerini diliyorum vira bismillah diyorum" şeklinde konuştu.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam