CHP’den Güner’e Cumhuriyet Bayramı talebi

CHP İl Başkanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramını düzenlediği alternatif törenle kutladı. Cumhuriyet Meydanındaki törende Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinde mülki amirleri ilgilendiren kısmı okuyan CHP İl Başkanı Selim Karakaş, Bartın Valisi Sinan Güner’e seslenerek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Bartın Valiliği önünde değil de halkın daha çok katılabileceği bir alanda kutlanmasını talep etti.

CHP’den Güner’e Cumhuriyet Bayramı talebi Güncel

CHP İl Başkanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramını düzenlediği alternatif törenle kutladı. Cumhuriyet Meydanındaki törene CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu başta olmak üzere CHP İl Başkanı Selim Karakaş, Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak, Atatürkçü Düşünce Derneği  (ADD) Bartın Şubesi Başkanı Yavuz Alpay, İnci Bankoğlu Eğitim Vakfı (İBEV) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bankoğlu, Eğitim-İş Sendikası ve partililer katıldı. CHP, ADD, Eğitim-İş ve İBEV’in meydandaki Atatürk Anıtına çelenk sunduğu törende 30 Ağustos Zaferi’nin önemini anlatan CHP İl Başkanı Selim Karakaş,  önümüzdeki Cumhuriyet Bayramıyla ilgili olarak Bartın Valisi Sinan Güner’e seslendi. Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 3. Maddesindeki  valileri ilgilendiren  “İl ve ilçelerde ulusal bayram, resmi bayramlar, mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günlerin kutlanması vali veya görevlendireceği vali yardımcısı veya kaymakamın başkanlığında, garnizon komutanlığı, belediye başkanlığı, emniyet müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü, gençlik hizmetleri ve spor müdürlüğü ile mülki idare amirince uygun görülecek diğer kamu kurum ve ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla oluşan komite tarafından düzenlenir.” Kısmını okuyan Karakaş alanda bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcilerine 30 Ağustos Zafer Bayramı için düzenlenen bir komiteye katılıp katılmadıklarını sordu.

Güner’e Cumhuriyet Bayramı talebi

Aynı maddedeki “Ulusal bayram, resmi bayram ve tarihi günlerin anlam ve önemine uygun ve halkın azami derecede katılımını ve coşkuyla kutlanmasını sağlayacak ve milli onur gereklerine uygun tören ve kutlama programlarını hazırlamak ve uygulanacak genel esasları belirlemek.” Kısmını da okuyan Karakaş, Bartın Valisi Sinan Güner’den önümüzdeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının halkın daha çok katılabileceği bir alanda kutlanmasını talep eden Karakaş, “Ben 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının bugün kutlanan Zafer Bayramı gibi Valiliğin arka bahçesinde kutlanmasını istemiyorum. Sayın Valimizden bu yönetmelikte yazılanların Cumhuriyet Bayramı için yapılmasını talep ediyorum. Savaşları kazanan şehitlerimizin torunları olarak onların kanını yerde bırakmayacak şekilde biz bu bayramların tüm halkın katılımıyla birlik ve beraberlik içerisinde kutlamak istiyoruz. Bugün aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri günüdür. Yine bu gününde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından günün anlam ve önemine uygun kutlanmasını talep ediyorum” dedi.

Karakaş: “30 Ağustos Türk ulusunun yeniden dirilişidir”

Selim Karakaş,  30 Ağustos Zafer Bayramının önemini ise şu sözlerle anlattı:

“30 Ağustos, ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlayan ve yedi düvele karşı verilen Milli Mücadelenin 1922'de Dumlupınar'da büyük bir zaferle taçlandığı destandır. 30 Ağustos Türk Halkının top yekûn emperyalizme başkaldırdığı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ya istiklal ya ölüm diyerek ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararını yaşama geçirdiği bağımsızlık ve egemenlik mücadelemizin zafer günüdür. Türk tarihi zaferlerle doludur. 97 yıl önce 30 ağustos 1922'de zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi Türk ulusunun yeniden dirilişidir.

“Büyük Zafer'in taçlandığı gündür”

26 Ağustos 1071 sabahı başlayan Malazgirt Meydan savaşı ile Anadolu'nun kapılarını Türk boylarına açan kahraman ordumuz ; Malazgirt Meydan savaşından 851 yıl sonra 26 Ağustos 1922 günü başlayan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Anadolu Topraklarının Türk Ulusunun Vatanı olduğunu tüm dünyaya ispatlamıştır. 26 Ağustos sabahı Afyon'dan başlayan büyük taarruz sonucu düşman kuvvetlerini bozguna uğrayarak ikiye ayılır. 30 Ağustos'a kadar düşman kuvvetleri çembere alınır, ve Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa taarruz emrini verir. ' Ya istiklal ,ya ölüm " Ordumuz Dumlupınar'da düşmana son darbeyi vurur. Düşman askerleri kaçmaya başlarlar. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa tarihe geçen emrini verir "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri !" Emri alan kahraman ordumuz 9 Eylül 1922 de İzmir'e girer. Batı Anadolu'yu yakan yıkan düşman kuvvetleri canlarını zor kurtararak geldikleri gibi gemilere binerek giderler. 30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunun kendisini  esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı, genci, yaşlısı ,kadını, çocuğu ve ordusuyla top yekun verdiği bir savaşın   kazanıldığı, ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanının yazıldığı gündür. 30 Ağustos; Türk ulusunun Bağımsızlık ve Özgürlük mücadelesini Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kazandığı Büyük Zafer'in taçlandığı gündür.

“Bugünde aynı mücadeleye devam etme karar ve azmindeyiz”

30 Ağustos; özgür, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti ile Atatürk ilke ve devrimlerinin başlangıcının simgesidir. 30 Ağustos ulusumuzu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı, toplumun tüm kesimlerinin dil, din, ırk, mezhep ve İnanç farkı gözetmeksizin bir araya geldiği; yan yana, omuz omuza mücadele vererek  zafer destanının yazıldığı gündür. 30 Ağustos Zafer Bayramı hem  Cumhuriyete ve demokrasiye açılan bir kapı, hem de çoğulculuğa ve çok sesliliğe giden yoldur. 30 Ağustos Atatürk ilke ve devrimlerinin filizlenerek kök salmaya başlayacağı sürecin yolunu açan Zafer Bayramının tarihe kaydedilişidir. Birlik ve beraberliğimizi geçmişte olduğu gibi bugünde bozmak isteyen bazı güçler olacaktır. Ancak, bu güçlere karşı 97 yıl önce nasıl mücadele ettiysek bugünde aynı mücadeleye devam etme karar ve azmindeyiz.

“Asla başarılı olamayacaklar”

Ne mutlu ki Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde vatan sevgisini ve bağımsız yaşama arzusunu tüm dünyaya haykıran Türk Milleti, 97 yıldır cumhuriyetle, demokrasiyle, Atatürk İlke ve İnkılaplarıyla nefes almaya devam etmektedir. Dün olduğu gibi bugün de ülkemize, Cumhuriyetimize, demokrasimize, birlik ve bütünlüğümüze kastetmeye çalışanlar, asla başarılı olamayacaklardır. Milletimizi bölmek isteyen teröre karşı hep birlikte, kardeşliğimizi koruyarak mücadele edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Ulusumuzun ve Türk Silahlı Kuvvetlerimin gününü kutluyor, başta Büyük Zaferin Başkomutanı Gazi Muştala Kemal Atatürk, kahraman silah arkadaşları, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden terimizi rahmet ve şükranla anıyoruz. Yaşayan gazilerimizi de sevgi saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

Bankoğlu: “Daha güzel bayramlarda buluşmayı diliyorum

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da törende şöyle konuştu:

“Zafer Bayramımız kutlu olsun. Daha çok çoğalarak, özgür bir biçimde bağımsız Türkiye’de hep birlikte ele ele olmayı ve daha güzel bayramlarda buluşmayı diliyorum. Bugün aslında çok önemli bir gün. Topraklarımızın Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde onun silah arkadaşlarının birliktekiyle büyük emek verilen bir gündür. Hür günlerde buluşmak dileğiyle.”

Alpay: “Asla şüpheniz olmasın”

ADD Bartın Şubesi Başkanı Yavuz Alpay ise 30 Ağustos Zafer Bayramının önemini şu sözlerle açıkladı:

“Türk tarihinin dönüm noktasında kazanılan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini sağlamlaştıran Büyük Zaferin 97. yıl dönümünü gururla kutlamanın heyecanı içinde Atamızın huzurunda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ulu Önderimizin ve silah arkadaşlarının gerçekleştirdiği bir mucizenin eseri olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve belirlediği temel niteliklerini, bugün ve gelecekte koruma, kollama, azim ve kararlılığımız ilelebet, nesilden nesle devam edecektir. Bu kutsal görevi yerine getirirken ilke ve devrimlerden aldığımız güçle, işaret ettiği
uygarlık yolunda kararlı ilerleyişimizi sürdüreceğimizden ve Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğü ve bekası için yorulmadan çalışmaya devam edeceğimizden asla şüpheniz olmasın.  

“Milli birlik ve beraberliğin mutlak  sonucu”

97. yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği Ulu Önder, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Anadolu da sağlanan milli birlik ve beraberliğin mutlak  sonucu olarak kazanılmıştır. Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına  kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk Ordusu'nun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir.  Anadolu halkı tek bir yumruk olarak, dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakârlıklarla verdiği Kurtuluş Savaşında, en son Başkomutanlık Meydan Muharebesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır.

“Zafer Bayramımız kutlu olsun”

19 Mayıs 1919 'da başlatılan Kurtuluş Savaşıyla, istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuş, ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatan bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekâta gelmiştir "Ya İstiklal Ya Ölüm" parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk'ün bağrına dayanan hançerin Ulus'ça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isleyenlerin dize getirilmesi destanıdır" Başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan şehitlerimizi, gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam