İnkumu’nda 2 günde toplam 35 kişi boğulma tehlikesi geçirdi

Bartın’da İnkumu tatil beldesinde hafta sonu toplam 35 kişi boğulma tehlikesi atlattı. Denizde yer yer oluşan çeken akıntıya kapılan vatandaşların yardımına Bartın Belediyesi İtfaiye Cankurtaran Ekibi, jandarma ekipleri ve Amasra Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri koştu. Ailesiyle birlikte Kastamonu’nun Araç İlçesi’nden denize girmek için İnkumu’na gelen 55 yaşındaki Cengiz Yuva ise boğulmaktan kurtulamadı. Cankurtaranlar tarafından kurtarılan Yuva, Bartın Devlet Hastanesine kaldırıldı.

İnkumu’nda 2 günde toplam 35 kişi boğulma tehlikesi geçirdi Güncel

Sağanak yağışların ardından hafta sonunun güneşli olmasını fırsat bilen vatandaşlar yine Bartın’ın sahil kesiminde soluğu aldı.  Amasra’da Küçük Limandaki 500 metrelik sahilde yoğunluktan şemsiye açacak yer kalmazken il dışından günü birlik Bartın’a gelen tatilcilerin bir diğer durağı da İnkumu oldu. Hafta sonu denizde yer yer çeken akıntının oluştuğu İnkumu’nda cumartesi günü 15, Pazar günü de 20 olmak üzere toplam 20 kişi boğulma tehlikesi atlattı. Çeken akıntıya kapılan vatandaşların yardımına Bartın Belediyesi İtfaiye Cankurtaran Ekibi, jandarma ekipleri ve Amasra Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri anında koşarken Ailesiyle birlikte Kastamonu’nun Araç İlçesi’nden denize girmek için İnkumu’na gelen 55 yaşındaki Cengiz Yuva ise boğulmaktan kurtulamadı.

Bir anda dalgalara kapılan Yuva bağırarak, yardım istedi. Bunun üzerine kumsalda bekleyen Bartın Belediyesi İtfaiyesi Cankurtaran ekibi tarafından sudan çıkartılarak kumsala getirildi. 112 sağlık ekiplerince Bartın Devlet Hastanesine kaldırılan Yuva’nın yoğun bakımda tedavisine devam edildiği öğrenildi.  

Çeken akıntıya dikkat!

İnkumu’nda Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 10 kişilik cankurtaran ekibi 2 bot, 1 jetski ile görev yapıyor. Yaz sezonu boyunca sadece vatandaşları boğulma tehlikesinden kurtarmakla kalmayan ekipler aynı zamanda Karadeniz’in cilvesi çeken akıntıya karşı da sürekli uyarıyor. Peki, Karadeniz’de boğulma vakalarının sıkça yaşanmasına neden olan Çeken Akıntı nedir? İşte Çeken Akıntıyla ilgili bilmeniz gerekenler!

Sahile yakın deniz kesimlerindeki topuk-yarık-topuk şeklindeki dip yapıları çeken akıntının asıl sebebidir. Kumsal sahil yapılarında büyük dalgaların oluşturduğu kum tepeciklerinin arkasında yine dalgalar nedeniyle toplanan ağır su kütleleri en ince yerinden yarılır ve bu yarıktan sahil ile kum tepeciği arasındaki su, çok hızlı ve güçlü bir akıntı olarak açık denize doğru boşalır buna Çeken Akıntı denir.

Çeken Akıntının şiddeti ve boyu ne kadardır?

Yarığın genişliği suya bağlı olmakla birlikte 5-10 km/s hızında ve azami 300 metre uzunluğunda Çeken Akıntı ölçülmüştür. Çeken Akıntının boyu ani derinleşen plajda kısa, yavaş yavaş derinleşenlerde uzundur.

Akıntı yüzenleri dibe mi çeker?

Hayır. Çeken akıntılar yatay akıntılardır. Sadece açık denize doğru akar. Ve 50-100 metre sonra azami 300 metre sonra biter.

Sahilden görülebilir mi? plajda Çeken Akıntı riski bulunduğu nasıl anlaşılır?

Dalgaların bir kısmının daha önce kırılması. (Topuk/ tepecik üzerinden geçerken dalga kırılacak yarık üzerindeki dalga kırılmadan devam edecektir.) Bir kanal şeklinde açık denize doğru ilerleyen köpükler. Açık denize doğru akıntı ve suyun renginin değişmesi. Bu belirtilerden bir ya da bir kaçının görünmesi Çeken Akıntının varlığı ile ilgili güçlü emaredir. Çeken Akıntılar esas olarak dalgalı denizlerde oluşur. Bu ortamda çok dikkatli olunmalı özellikle çocukların ve yaşlıların gözden uzaklaşmasına ve yüzme bilmeyenlerin denize girmesine izin verilmemelidir.

Nasıl önlem almalıyız?

Yüzmeyi iyi öğrenin tekniğinizi geliştirin. Kesinlikle yalnız yüzmeyin. Her zaman dikkatli olun. Özellikle çocukları, yaşlıları ve iyi yüzme bilmeyenleri gözden ırak tutmayın.

Çeken Akıntıya kapılırsak ne yapmalıyız?

Panik yapmayın. Sakin olun. Sahile doğru yüzmeye çalışmayın. Akıntıyı yenmeniz imkansızdır. Suyun üzerinde kalın. Enerjinizi boşa harcamayın. Bu basit bir doğa olayıdır ve biraz sonra bitecektir. Sahile paralel yüzüp akıntıdan kurtulabilir ve akıntısız rotadan sahile çıkabilirsiniz. Sahile yüzemeyecek kadar yorgunsanız su üstünde kalıp yardım isteyin sakin olun.

Çeken Akıntıya kapılmış birine nasıl yardım edilir?

Varsa can kurtarma görevlisine haber verin. Bağırarak sakin olmasını, korkmamasını, suyun üzerine kalmasını söyleyin. Cesaretlendirin. Su üzerinde kalmasına yardımcı olacak deniz yatağı, plaj topu, can simidi vb. atın. Akıntısının etkisinin az sonra biteceğini, kendisini yormamasını söyleyin. Akıntının içindeyken yüzerek yardımcı olmaya, kurtarmaya çalışmayın.  Boğulma korkusu içinde çırpınan insanlara yardım konusunda eğitim almamış insanların yardım için uğraşırken akıntıya kapılıp kendi hayatını da kaybettiği bilinmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam