CHP grubundan gündeme 3 talep birden

CHP’li Bartın Belediye Meclis Üyeleri, öğrenci taşıma ücretleri, 400 araçlık kapalı otopark ve belediye şirketiyle ilgili konuların eylül gündeminde mecliste görüşülmesini talep etti. CHP grubu bunun için Belediye Meclis Başkanlığına dilekçe verdi.

CHP grubundan gündeme 3 talep birden Güncel

CHP İl Başkanı Selim Karakaş, CHP’li Bartın Belediye Meclis Üyelerinin öğrenci taşıma ücretlerinin 75 kuruşa indirilmesi, şehir merkezine hizmet edecek büyüklükte en az 400 araçlık kapalı otopark için yer belirlenmesi ve belediye ait şirketin yönetimine dışarıdan atanan yöneticiler yerine Mecliste yer alan her partiden birer meclis üyesinin şirketin yönetim kurulunda görevlendirilmesi konularının eylül gündeminde mecliste  görüşülmesini talep ettiğini açıkladı. Bunun için CHP grubunun Belediye Meclis Başkanlığına dilekçe verdiğini ifade eden Karakaş, “Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Belediye Meclis Grubu olarak aldığımız kararlar çerçevesinde Bartın kamuoyunda tartışılan ve çözüm bekleyen önemli konuların Belediye Meclisinde gündeme getirilmesi halkın önünde tartışılması ve yerel iktidar MHP ile iktidar ortağı AKP’nin de Bartın’ın bu önemli sorunlarına yaklaşımlarını, bakış açılarını ve çözüm önerilerini görmek amacıyla 3 madde olarak özetlediğimiz önemli gündem maddeleri ile ilgili önergelerimizi 5 Eylül tarihinde yapılacak olan Eylül ayı Belediye Meclis Toplantısı gündemine alınması talebimizi içeren dilekçemizi Bartın Belediye Meclis Başkanlığına vermiş bulunmaktayız” dedi.

İşte öğrenci ücretleri, otopark ve şirket yönetimiyle ilgili talepler!

Karakaş eylül ayı gündemine alınmasını istedikleri gündem maddeleri de “Belediye Halk Otobüsü öğrenci taşıma ücretlerinin 75 kuruşa indirilmesi ve öğrenci ayrımı yapılmaksızın öğrenci indiriminden Bartın’ın dışında da öğrenim gören tüm öğrencilerin faydalandırılmasını talep ediyoruz. Bartın şehir merkezinde katlanılmaz hale gelen trafik sorununun çözümüne katkı için Belediye bünyesinde Bartın şehir merkezine hizmet edecek büyüklükte en az 400 araçlık kapalı otopark için yer belirlenmesi, planlanması ve ihalesi hususlarında Belediye planlama gündemine alınması hususunun görüşülmesi ve karara bağlanmasını istiyoruz. Tüm sermayesi Bartın Belediyesine ait olan Bartın Gıda İnşaat Peyzaj Turizm Nakliye Akaryakıt Temizlik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ünvanlı şirket yönetiminde dışarıdan atama yöneticiler yerine Belediye Meclisinde temsil edilen her partiden birer meclis üyesinin şirket yönetim kuruluna; yönetim kurulu üyesi, genel müdür veya müdür olarak görevlendirilmesini talep ediyoruz”  sözleriyle açıkladı.

“Belediye şirketi belediye işlerinin yüzde 80’ini yapıyor”

Belediye Meclisindeki CHP grubu, Belediye Meclis Başkanlığına verdiği dilekçede gündeme alınmasını istediği “Tüm sermayesi Bartın Belediyesine ait olan Bartın Gıda İnşaat Peyzaj Turizm Nakliye Akaryakıt Temizlik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ünvanlı şirket yönetiminde dışarıdan atama yöneticiler yerine Belediye Meclisinde temsil edilen her partiden birer meclis üyesinin şirket yönetim kuruluna; yönetim kurulu üyesi, genel müdür veya müdür olarak görevlendirilmesinin görüşülmesi ve karara bağlanması” talebinin gerekçesini şöyle açıkladı:

“Bartın Belediyesinin sermayesi ile kurulmuş bu şirketin iş ve iştigal konusu Belediye hizmetlerine ilişkin olup Bartın Belediyesi’nin yapması gereken tüm birimlerdeki işlerin yaklaşık yüzde 80’ini üstlenmekte ve yine bünyesinde çalışanlarda Belediye çalışan hacminin yaklaşık yüzde 80’ine tekabül etmektedir. Belediye işinin yaklaşık yüzde 80’ini yapmakta olan ve bu özelliğiyle adeta belediye içinde ayrı bir belediye olan şirketin işleyişinden, karar mekanizmasından Meclisinde haberdar olması zorunluluk ve ihtiyaç halini almıştır. Mecliste temsil edilen her partiden birer Meclis Üyesinin yönetim kurulu üyesi, genel müdür veya müdür olarak şirkette karar mekanizmasında katkı sağlamasının ve bu şekilde işleyişin Bartın’a hizmette olumlu yönde katkı sağlayacağı ortadadır. Bartın Belediye Meclisini oluşturan ve belirli bilgi birikimi, tecrübesi ve mesleki vasfı bulunan seçimle gelmiş belediye meclis üyelerinin belediye bünyesindeki şirketi yönetebilecek birikim ve kaliteye sahip oldukları inancındayız. Bu anlamda Bartın Belediyesinin belediye faaliyetlerine ilişkin bu şirketin yönetiminde dışarıdan yönetici araması ihtiyacı yoktur. Bartın Belediyesi ve Belediye Meclisi kendi iç dinamikleri ve unsurları ile Belediye şirketini yönetebilecek kalitedir. Hukuki yönden bir engeli de bulunmamaktadır. Şirketin yönetiminde belirttiğimiz şekilde oluşumun sağlanmasının şirketin belediyecilik hizmetlerine yönelik iş ve işlemlerde olumlu katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu anlamda “Bartın’ın yararına olacağını düşündüğümüz her oluşumun arkasındayız” yaklaşımında olan Sayın Başkanın da bu talebimize olumlu yaklaşacağı umudundayız.”

“Öğrenci indirimleri belediyenin sosyal sorumluluğudur”

CHP’li meclis üyeleri Belediye Halk Otobüsü öğrenci taşıma ücretlerinin 75 kuruş olarak belirlenmesi ve öğrenci ücreti uygulamasında Bartın’da öğrenim gören öğrenci uygulamasının kaldırılmasının görüşülmesi ve karara bağlanması talebinin gerekçesini ise şu sözlerle açıkladı:

“Bartın Üniversitesinin bölümlerindeki artış ve buna bağlı olarak ilimizde ikamet etmekte olan öğrenci sayılarında da son yıllara büyük artış meydana gelmiştir. Ulaşımın kazanç kapısından çok öncelikle bir hizmet olması gerektiği, bunun yanında ilimizde öğrenimleri sebebiyle geçici olarak ikamet eden çoğunluğu büyük ekonomik zorluklarla eğitimine devam etmekte bulunan öğrencilerin ulaşımındaki katkıların fazla olması öğrenci indirim oranlarının fazla olması Belediyenin sosyal sorumluluğunun gereğidir. İndirim yapılması gerekliliğinin bir diğer gerekçesi de Bartın ekonomisidir. Şöyle ki; Son yıllarda Bartın şehir içi esnafımızın çoğu başta gıda, giyim, kırtasiye olmak üzere öğrenci müşterisine dayalı olarak faaliyet göstermektedir. Ulaşımdaki öğrenci indirim oranının düşüklüğü ve mevcut öğrenci ulaşım ücret oranlarının kampüs ve yurtlardan şehre inmelerini güçleştirmekte ihtiyaçlarını kampüs ve yurtlardan sağlamalarına dayalı olarak Bartın ekonomisine katkı sağlamalarını engellemektedir. Bu anlamda Halk Otobüsleri öğrenci ücretlerinin 75 kuruşa çekilmesi öğrencilerin şehre daha yakınlaşmasına ve dolayısıyla Bartın ekonomisinin canlanmasına ayrıca katkı sağlayacaktır. İkinci bir durum ise ilimizde faaliyet gösteren Halk Otobüsleri sadece Bartın’da öğrenim gören öğrencilere öğrenci indirimi uygulamaktadır. Bartın dışında öğrenim görüp de Bartın’a aile ziyareti, staj vb. sebeplerle ilimize gelen öğrenciler  öğrenci indiriminden faydalandırılmamaktadır. Biz bu uygulamayı doğru bulmuyoruz. Bu durum ülke genelinde çoğunlukla kabul edilen mevcut uygulamaya aykırı bir uygulama olup Türkiye’nin diğer her yerinde ulaşımda öğrenci vasfı bulunan kişiler öğrenci indiriminden faydalanabilirken Bartın’da bu şekilde bir ayrım yapılması öğrencilik haklarına aykırı bir uygulama olup bundan vazgeçilmesi gerekmektedir.”

 “Şehir merkezine kapalı otopark yapımı ertelenemez hale geldi”

CHP, Bartın şehir merkezine hizmet edecek büyüklükte en az 400 araçlık kapalı otopark için yer belirlenmesi, planlanması ve ihalesi hususlarında Belediye planlama gündemine alınması hususunun görüşülmesi ve karara bağlanması talebinin gerekçesini de şöyle açıkladı:

“Bartın şehir içi yol güzergahlarında 3-4 kilometrelik araç kuyruklarının oluştuğu mevcut otoparkların ve park alanlarının ihtiyaca cevap vermediği şehir merkezine hizmet edecek büyüklükte asgari 400 araçlık olacak şekilde kapalı bir otopark yapımımın ertelenemez zorunlu bir ihtiyaç haline geldiği açıktır.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam