Sağanak yağış Arıt ve Zonguldak’ı vurdu

Sağanak yağış Arıt ve Zonguldak’ı vurdu Güncel

Dün  akşam saatlerinden itibaren Batı Karadeniz’de etkili olan sağanak yağış, Bartın Merkeze bağlı Arıt Köyü ve  Zonguldak Kent merkezinde taşkınlara neden oldu. Bartın’da etkili olan yağmurun ardından Arıt köyünde birçok yerde su taşkını yaşandı. 24 saatte metrekareye 52.2 kilo yağışın düştüğü bölgede bazı köprüler sular altında kalırken bazı yollarında da suların yükseldiği görüldü. Taşkınların yaşanmasıyla birlikte  İl Özel idaresi, AFAD ve jandarma ekipleri bölgeye giderek, gereken önlemleri aldı. Bartın İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış’ta bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Özel İdare’den “Bölge kontrol altında” açıklaması

Resmi internet sitesi üzerinden taşkınlarla ilgili son durumu paylaşan Özel İdare  “İl Özel İdaresince 21 Ağustos 2019 günü saat 15:00’dan itibaren yağan yağmurlar nedeniyle Arıt yöremizde lokal de olsa küçük taşkınlar olmuş, ekiplerimizce, AFAD ve Jandarma ekipleriyle işbirliği ile müdahale edilmiş, Genel Sekreter İbrahim KAYIŞ koordinatörlüğünde Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü M. Levent Çam ve teknik personellerimizle Sayın Valimizin yönlendirme ve talimatlarıyla teyakkuz haline geçilmiştir. Saat 20:00 itibariyle can ve mal güvenliği acısından günlük hayatı etkileyen bir durum bulunmamakta, bütün bölge kontrol altına alınmış olup; bundan sonraki gelişmeler yer ve zaman belirtilerek kamuoyuna duyurulacaktır” açıklamasında bulundu.

Alibaş ve Tabanözü köprüleri ulaşıma kapandı

Sel sularının köprüleri kapatması sonucunda Özel İdare ikinci bir açıklama daha yaparak “İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Arıt Irmağının su seviyesi yükselmesi nedeniyle Alibaş ve Tabanözü köprüleri geçici olarak ulaşıma kapatılmıştır. Her iki köprüyü kullanacak olanların Akçalı Tabanözü Epçiler Hasanlar Sipahiler Kayadibi grup yolunu kullanmaları gerekmektedir. Yağan yağmurlar nedeniyle kısmen zarar gören Hasanlar Köyü Menfez Köprüsü Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekiplerince Menfez köprü olarak yeniden yapılarak saat 00.30 da ulaşıma açılmıştır” dedi.

Sağanak yağışın gece saatlerinde etkisini kaybetmesi sonrası Arıt’ta anan köprülerin yeniden ulaşıma açıldığı ve Özel İdare ekipleri bölgede bütün köyleri tek tek tarayarak, çalışma yaptığı öğrenildi.

Zonguldak sular altında

Sağanak yağış Zonguldak’ı da vurdu. 24 saatte Zonguldak’ta da metrekareye 99 kilogram yağış düşerken  Terakki Mahallesi'nde yollar adeta göle döndü, sular kaldırıma çıktı. Vatandaşlar yollarda mahsur kalırken yine yolda mahsur kalan araçlar trafiği kilitledi. Öte yandan Soğuksu semtinde iş yerleri sular altında kaldı. Mazgallar tıkandı. Bazı vatandaşlar araçlarında mahsur kaldı. Polis ekipleri ve AFAD ise mahsur kalan vatandaşlara yardım etmeye çalıştı.  Ara mahallelerde küçük çapta heyelanlar yaşandığı Zonguldak’ta Gazipaşa, Soğuksu, Tır Parkı mevkii, Terminal mevki, Emniyet Müdürlüğü kavşağı, Kozlu Sahil Yolu sular altında kaldı. Adeta nehire dönen ara sokaklarda sele kapılan araçlar yol boyunca sürüklendi.

Vatandaşlar mahsur kaldı

Öte yandan Bozca ve Dereköy köyleri arasındaki köprü aşırı yağış sonrası  çöktü. Köprünün çökmesi sonucu mahsur kalan 7 kişilik Başar Ailesi'nin imdadına AFAD ekipleri yetişirken Fevzi Başar, Asiye Başar, Şerafettin Başar, Fatma Yazgan, Ayşe Başar, Ayşe Başar ve Yusuf İslam Başar ekipler tarafından güvenli bir şekilde kurtarıldı. Ereğli İlçesinde de keçi ve büyükbaş hayvan çiftliklerinde toplam 6 kişi mahsur kaldı. Sular nedeniyle mahsur kalan vatandaşlar AFAD ve Ereğli Belediyesi İtfaiyesinin çalışmaları sonucu kurtarıldı.

Yağış kazalara neden oldu

Sağanak yağış Zonguldak’ta kazalara da ne oldu. Kozlu İlçesi çıkışındaki rampada meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı. Kazada araç içerisine sıkışan iki kişi AFAD’ın da yardımıyla araçtan çıkarılırken yararlılar hastaneye sevk edildi.  Zonguldak-Ankara Karayolu'nun Devrek  Başlarkadı mevkiinde meydana gelen kazada ise yağış dolayısıyla kontrolden çıkan bir araç virajı alamayarak uçuruma yuvarlandı. Kazada 5 kişi yaralanırken yaralılar ambulanslarla Devrek Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ereğli İlçesinde sürücülerin direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu iki farklı bölgede motosiklet kazaları yaşanırken kaygan yolda kontrolü kaybeden bir sürücü de otomobiliyle yol kenarında ki kayalıklara çarptı.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam