Lavar tesisi “ÇED olumlu” kararı iptal

Danıştay’ın Hattat Enerji ve Maden A.Ş (HEMA) tarafından Amasra’ya kurulması planlanan termik santralle ilgili “ÇED olumlu” kararını bozmasının ardından termik santralin bir parçası olan Kömür Hazırlama Tesisi diğer adıyla lavar tesisiyle ilgili karar da çıktı. Daha önce lavar tesisiyle ilgili “ÇED olumlu” kararı veren Zonguldak İdare Mahkemesi, Bartın Platformu’nun temyiz talebi doğrultusunda kararın yine Danıştay tarafından bozulmasıyla “ÇED olumlu” kararını iptal etti.

Lavar tesisi “ÇED olumlu” kararı iptal Güncel

Hattat Enerji ve Maden A.Ş (HEMA) tarafından Amasra’ya kurulması planlanan termik santralle ilgili sıcak bir gelişme daha yaşandı. Bartın Platformu santralle ilgili verilen “ÇED olumlu” kararını Danıştay’a taşımış, Danıştay’da da geçtiğimiz aylarda kararın bozulmasına karar vermişti. Platform, termik santralle ilgili verilen bu zafer niteliğindeki kararı Amasra’da yaptığı basın açıklamasıyla tüm Bartın ve Amasra halkına duyurmuştu. Santralle ilgili “ÇED olumlu” kararının bozulmasının ardından bir karar da termik
santralin bir parçası olan Kömür Hazırlama Tesisi diğer adıyla lavar tesisiyle ilgili geldi. Platform, tesisiyle ilgili Zonguldak İdare Mahkemesince verilen “ÇED olumlu” kararını temyize taşırken Danıştay, 6. Daire kararı bozdu. Zonguldak İdare Mahkemesi bu kararın da Danıştay tarafından bozulmasıyla daha önce verdiği “ÇED olumlu” kararını iptal etti.

Platform: “Karar bozuldu”

“Bartın ve Amasra halkı yine haklı çıktı” diyerek kararla ilgili açıklama yapan Bartın Platformu şunları söyledi:

Bartın ve Amasra halkının Bartın Platformu çatısı altında mücadele ettiği termik santral ve yan tesisleri hakkında bir davamız daha Bartın halkının lehine sonuçlandı. Yıllardır Amasra ilçesine Termik santral kurmak için uğraşan Hattat Holding, çevre mevzuatını kanuna karşı hile yaparak aşmaya çalışmaktaydı. Termik santralin çevresel etkilerini az göstermek için entegre projeyi parçalar halinde ÇED süreçlerinden geçirme çabaları açtığımız dava ile bir kez daha engellendi. Zonguldak İdare Mahkemesinin Bartın Platformu aleyhine verdiği karar Danıştay 6. Dairede temyiz talebimiz üzerine bozuldu.

“Termik santrale bir darbe daha vuruldu”

Danıştay bozma kararından sonra Zonguldak İdare Mahkemesi Termik santralin bir parçası olan Kömür Hazırlama Tesisine (Lavar) verilen ÇED olumlu kararını iptal etti. Termik santrale Danıştay kararı ile bir darbe daha vurulmuş oldu. Bartın Platformu olarak yıllardır hukukun arkasından dolanmaya çalışan, Bartın halkının iradesini yok sayan Termik santral hayali kuranlara dur demeye devam edeceğiz. Mücadelemize destek olan tüm davacılarımıza ve mücadele ortaklarımıza teşekkür ederiz.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam