11 yılda 414 bin 500 liralık mikro kredi

Bartın’da 200’den fazla ev hanımı mikro kredi kullanarak evde yaptıkları işlerle hem kendi ayakları üzerinde durmayı başardı hem de ev ekonomilerine ciddi katkı sağladı. Bartınlı kadınlara bu konuda büyük destek sağlayan Bartın İl Özel İdaresi’nce 11 yılda 414 bin 500 TL mikro kredi verildi. İl Genel Meclisi Ağustos Ayı Toplantıları’nın son birleşimi öncesinde mikro krediye müracaat eden 17 kişiye sembolik çekleri törenle teslim edildi.

11 yılda 414 bin 500 liralık mikro kredi Güncel

Bartın’da 200’den fazla ev hanımı mikro kredi kullanarak evde yaptıkları işlerle hem kendi ayakları üzerinde durmayı başardı hem de ev ekonomilerine ciddi katkı sağladı. Bartınlı kadınlara bu konuda büyük destek sağlayan Bartın İl Özel İdaresi’nce 11 yılda  414 bin 500 TL mikro kredi verildi. İl Genel Meclisi Ağustos Ayı Toplantıları’nın son birleşimi öncesinde mikro krediye müracaat eden 17 kişiye sembolik çekleri törenle teslim edildi.  Bartın İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Bartın İl Özel İdaresi’nce 2019 yılında 45 bin  TL, 11 yılda ise toplam 200’den fazla kişiye 414 bin 500 TL mikro kredi verildiğini açıkladı.

Dursun: “Kadınlar kendi işlerinin patronu oluyor”

Mikro kredi alan kadınların sayısının gün geçtikçe arttığını belirten Meclis Başkanı Dursun, “Biz bildiğiniz gibi her yıl İl Özel İdaremizin, 5302 Sayılı Özel İdare Kanunu’nun 6. maddesinde bize yüklenen imardan tarımsal hizmetlere, sosyal hizmetlerden gençlik ve spora, eğitimden sağlığa kadar birçok görev var. Bunun içerisinde dezavantajlı grup olan öncelikle ev hanımlarımıza, ev ekonomilerine katkı sağlamaları açısından yapacakları, kendini geliştirecekleri projeyle evlerine ve bütçelerine katkı sağlasın diye mikro kredi desteği veriyoruz. Biz 2008 yılınan bu yana hiçbir dönemi ve yılı atlamadan mikro kredi dağıtımına devam ettik. Burada amaç; aslında kadınlarımızın ev ekonomilerine katkı sağlamaktır. Kadınlarımız dezavantajlı görülüyor çünkü çalışmayan kadınlarımız kendilerine harçlık çıkarsın, çocuklarını okutsun, ev ekonomisine katkı sağlasın istiyoruz. Bu sosyal bir sorumluluk projesidir ve biz de 11 yıldır bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu sene 17 kişiye 45 bin lira destek sağlıyoruz. Bugüne kadar 11 yılda 414 bin 500 lira mikro kredi verdik. Bu çok önemli bir rakam. Bu bir hibe değil, bu kendi işini kurmak isteyen kadınlarımızın sermayesidir. Bu sermayelerin sizlere ve ailenize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu sermayelerinizi büyüterek güzel işler yaparsınız. Bu kredilerimizin rakamları çok büyük değil belki ama kadınlarımızın ev ekonomisi konusunda ne kadar idareci olduğunu biliyoruz. Mikro kredilerle birlikte kadınlar kendi işlerinin patronu oluyor.  Mikro kredi ailesi her geçen büyüyor ve başarı hikâyelerini gördükçe bizler de mutlu oluyoruz. İhtiyaç sahibi ev kadınlarına çok küçük miktarlarda verilen faizsiz krediler ile o kadınlarımızın hayatları değişiyor. Bu kapsamda imkânlar çerçevesinde ev kadınlarına yardımcı olmaya çalışacağız.” dedi.

Mikrokredi nedir?

Mikro Kredi, dar gelirli kadınların, gelir getirici bir faaliyette bulunmalarına, çalışma hayatına katılmasına imkan sağlayan Bartın’daki kadınlara  iş başlatması için küçük  bir başlangıç  sermayedir.

Mikrokredi niçin ve nereden alınır?

Özellikle evde üretim yapan (el işi, ev yemekleri,  hayvancılık, hediyelik eşya gibi) ve küçük işletme kurmak isteyip de sermayesi olmayan kadınlar Mikrokredi için Bartın İl Özel İdaresine  başvurabilir.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam