Bankoğlu: “Cevap, projenin bitiş tarihine dair belirsizliği ortadan kaldırmıyor"

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Arıt yoluyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı'na ve Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı 15. Bölge Müdürlüğü'ne yazılı soru önergesi sundu.

Bankoğlu: “Cevap, projenin bitiş tarihine dair belirsizliği ortadan kaldırmıyor Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Arıt yoluyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı'na ve Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı 15. Bölge Müdürlüğü'ne yazılı soru önergesi sundu. Karayollarına Bartın-Arıt-Aydınlar kara yolunun son durumuyla ilgili  "Bartın-Arıt-Aydınlar kara yolunun yapım süreci, oldukça yavaş bir biçimde ve parça parça gerçekleştirildiğinden özellikle Arıt Köyü'nde yaşayan yurttaşlarımız, yolun 29 kilometrelik Arıt-Bartın bölümünün sürekli vaatlere ve ertelemelere konu olup bir türlü tamamlanamamasından da dolayı büyük bir mağduriyet yaşamaktadır.

1) Bir bütün olarak değerlendirildiğinde, Bartın-Arıt-Aydınlar kara yolu ile ilgili çalışmalara ne zaman başlanmıştır?

2) Başlangıç tarihinden itibaren bugüne kadar geçen süreçte, Bartın-Arıt-Aydınlar yolunun ne kadarlık kısmı tamamlanabilmiştir? Yolun tamamlanamamasına sebep olduğu ifade edilen erteleme ve gecikmelerdeki maddi / hukuki sebepler nelerdir? Mevcut durumun oluşmasına kadar bahse konu ertelemelerin / gecikmelerin yaşanmasını engellemek adına alınan önlemler nelerdi?

3) Yolun kalan kısmın tamamlanabilmesi için öngörülen plan ve takvim nedir? Yapılan plana uyulabilmesini sağlamak adına nasıl bir bütçeleme çalışması gerçekleştirilmiştir?” sorularını yönelten Bankoğlu, Karayollarından önergeye verilen cevabı değerlendirdi. Bankoğlu şöyle konuştu:

"Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü'nden tarafımıza iletilen cevabi yazıda, yol yapımına yönelik çalışmalara 2007 yılında başlanıldığı vurgulanmıştır. Her şeyden önce, sadece bu bilgi bile yol yapımının tamamlanması sürecinin ne kadar uzadığını ve bu bağlamda yurttaşlarımıza yaşatılan mağduriyetin büyüklüğünü gözler önüne sermektedir. Yol yapımında yaşanmış olan bu büyük gecikme için pek çok neden ileri sürülmüş olsa da nihayetinde, tüm aksaklıkların -proje revizyonları vb. bir yana- ödenek yetersizliğine dayandırıldığını görmekteyiz. Nitekim, yolun kısa sürede bitirilebilmesi ihtimali de "yeterli ödenek gelmesi" şartına bağlanmıştır. Aynı şekilde, "projeye dair 2020 yılı ve daha sonrasında tahsis edilecek ödenekler henüz bilinmediğinden inşaatın fiili bitiş tarihi hakkında" bilgi de verilememiştir. Bartınlı hemşerilerimizin gördüğü üzere bu kadar uzayan bir sorunun ne zaman tamamlanacağı halen belirsizliğini korumaktadır. Bu anlamda, verilen cevap, ihtiyacı karşılamamakta ve sürüncemede kalan problemi sürdürmektedir. Bahse konu belirsizlik olumlu bir neticeye varana kadar, yani ilgili ve yeterli ödenek Bartın-Arıt-Aydınlar kara yoluna sağlanana kadar biz çabalarımızı sürdüreceğiz, halkımızın yanında olacağız."

Arıt yolundan yetkililere seslenmişti

Aysu Bankoğlu geçtiğimiz günlerde de Bartın-Arıt yol çalışmalarının olduğu alanda çektiği bir videoyu paylaşmış, o videoda da şöyle demişti:

“Arıt bölgesinden dönüyoruz. İşte bu da yıllardır bitmeyen Arıt yolunun durumu. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Arıt Aydınlar’dan geliyorum. Arıt bomboş. Yıllar önce belediyesi kapandı köy oldu. Neredeyse yaşım kadar süredir bu yol bitmedi. Arıt’taki vatandaşlarım bana dedi ki “Vekilim bu yol neden bitmiyor? Bunu lütfen dile getirin.” Bende yoldan geçerken sizlere seslenmek istiyorum. İşte buyurun bakın.

“İncelemeler yapılarak sorun çözülemez”

Başkalarının yaptığı gibi bu yolda incelemeler yaparak bu sorunu çözemeyiz. Kaç yıl oldu, kaç tene taşeron geldi bu yol bitmedi. Arıt’tın daha fazla mağdur olmaması için biran önce bitmesi gerekiyor. Biz de bunun için elimizden geleni yapacağız. Bu yolun hızlı bir şekilde bitmesi, Arıt bölgesinin turizm açısından teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Arıt’ta yaşayan insanların artık şehir dışına ya da Bartın’a göç etmesinin engellemesi gerekiyor. İşte Arıt’a giden yolun ve Arıt’ın hali bu! Bu yolun biran önce sonlandırılması gerekiyor”

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam