Bankoğlu: “Anlayışımız, yurttaşa eşit hizmet”

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, TBMM tatile girmiş olmasına rağmen çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Meclis'in ara verdiği bu zamanı, vatandaşlarla birlikte olarak, onların sorunlarını dinleyerek ve gündeme ilişkin bilgiler vererek geçiren Bankoğlu, “Ne acıdır ki, Türkiye’deki gündem bir türlü huzura kavuşmuyor. Her gün yeni haksızlıklara, hukuksuzluklara uyanıyoruz” dedi.

Bankoğlu: “Anlayışımız,  yurttaşa eşit hizmet” Güncel

Bartın’ın ilçe, mahalle ve köylerinde esnaftan emekliye, emekçilerden öğrencilere tüm vatandaşlarla temas kurmaya gayret ettiğini belirten CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Kurtköy, Gerişkatırcı ve Yanaz ziyaretlerimizde, yurttaşlarımızın yaşam kalitelerini düşüren sorunlarını öğrendik” açıklamasında bulundu. Verdiği bilgilerde, Kurtköy'deki bozuk okul yolu ve yaya geçidi ile diğer köyler bakımından, köy içinde kalan Organize Sanayi Bölgesi, arıtma tesisinin yaydığı koku ile merkezde yer alan vericilerin sağlığa zararlı  etkileriyle ilgili acil çözüm beklediklerini aktardı.

“Akıl almaz usulsüzlükleri öğreniyoruz”

AK Parti yönetiminde geçen 17 yılda betona yatırım yapmaktan, yandaşa kazandırmaktan, Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana hizmet veren fabrikaları, kuruluşları satmaktan elde avuçta bir şey kalmadığını belirten Bankoğlu, “Geleceğimize yatırım yapmak şöyle dursun, dağı taşı, ırmağı ormanı, kıyıyı satan bu zihniyetin bedelini bütün yurttaşlar olarak ödüyoruz. 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında özellikle kaybettikleri belediyelerde akıl almaz usulsüzlükler yaptıklarını bütün ülke, yavaş yavaş öğreniyoruz. Akraba, eş-dost kayırmacılığı mı dersiniz, işe gitmeden maaş alan binlerce insan mı istersiniz, görevlerini teslim edene kadar içlerini boşalttıkları kasalar mı dersiniz yoksa son dakika yaptıkları ihalelere hâlâ yandaşa kazandırma hırsı mı? Her gün vicdanlı ve ahlâklı yurttaşları hayrete düşüren, devletin güvenilirliğini ve saygınlığını yerle bir eden olaylarla karşı karşıyayız” dedi.

“Ülkenin düştüğü bu karanlık çukurdan çıkartılması elzem”

Vatandaşların muhalefetten beklentilerine ve  serzenişlerine ilişkin olarak da Bankoğlu, “Türkiye tipi bu garabet başkanlık sistemi olduğu sürece işlerin daha da kötüye gideceğini üzülerek anlatıyoruz. Güçler ayrılığının ortadan kalktığını, denetim mekanizmalarının tamamen çöktüğünü ve artık Merkez Bankası’nın bile AKP’nin oyuncağına döndürüldüğünü herkes görüyor. Bugün, Merkez Bankası’nın ayırdığı kötü gün parasını bile elinden alıp ilk iş olarak yandaş müteahhitlerin borçlarını ödeyen ama işçisine memuruna yüzde 5 zammı yeterli gören bir anlayışın yönetiminde ülke. Bu ucube sistemin acilen sağlıklı bir parlamenter sistem ile güncellenmesi ve ülkenin düştüğü bu karanlık çukurdan çıkartılması elzemdir” şeklinde konuştu.

“Bunlarla karın doymuyor”

Aysu Bankoğlu, gittiği her ilçede ve köyde, vatandaşların enflasyon altında ezildikleri pahalılıktan, işsizlikten ve özellikle genç işsizlikten, asgari ücretin eskisinden daha beter bir hâle düşmüş olmasından dert yandıklarını söyledi. Bankoğlu, “AKP hükümeti, reklamını yapamayacağı hiçbir işe girmiyor. Girmiyor ama Bartın’daki veya Muş’taki yurttaş, hiçbir zaman gidemeyeceği en büyük hava alanıyla ya da o fahiş fiyatlarla hiç geçemeyeceği otoyollarla ilgilenmiyor. Bunlarla karın doymuyor. Düğününde yeğenine 438 liraya dayanmış olan bir çeyrek altın bile takamıyor. Evladına haftada 10 lira veremiyor. Kazara arabası varsa litresi 7 lira olan benzini koyamıyor. Bakın, Kurban Bayramı öncesinde kurban almak hayal olmuş. Ete hasret, soğanı patatesi taneyle alan bir tarım ve hayvancılık ülkesi Türkiye. Yeni Türkiye’de bunlara yer yok. Yeni Türkiye’de sade yurttaşın çocuğuna iyi okul, iş, aş yok. Her şeye para var ama Emeklilikte Yaşa Takılanlara para yok. İtibardan tasarruf etmeyen, akrabayı, eşi dostu kalkındırma saltanatı artık yurttaşın canına tak etmiş durumdadır.” dedi.

“Bu anlayış kimseye hizmet edemez duruma gelmiştir”

Kurtköy, Gerişkatırcı ve Yanaz ziyaretlerinde de vatandaşların belediyecilik hizmetlerinden yakındığını ifade eden Bankoğlu, “Hiç değilse yaşadıkları çevreye yatırım yapılmasını, sağlıklı ve bayındır yerlerde hayat sürmek istediklerini belirtiyorlar. Yerleşim merkezi içinde yer alan bir organize sanayi, arıtma tesisinin yaydığı koku, vericilerin zararlı etkileri defalarca dile getirilmiş olan sıkıntılar. Bizler muhalefette olsak bile tüm yurttaşların ortak bir yaşam kalitesine sahip olmaları gerektiğinin altını daima çiziyoruz. İlleti, zilleti diline dolayan bu anlayış, sonunda kimseye hizmet edemez duruma gelmiştir. Kamu hizmeti yapan tüm yetkililerin acilen halka hizmet bakış açısına sahip olması şarttır” açıklamasında bulundu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam