Akdeniz “Kamu bankalarının faiz indirimi örnek olmalı”

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar (MESO) Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, Merkez Bankası’nın faiz indiriminin kamu bankalarının yaptığı faiz indirimine dikkat çekerek bunun özel bankalara ve inşaat firmalarına örnek olması gerektiğini söyledi.

Akdeniz “Kamu bankalarının faiz indirimi örnek olmalı” Güncel

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar (MESO)  Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından üç kamu bankasının konut kredi faizlerini indirmesinin piyasada olumlu algılandığını söyledi. Özel bankalar da sektöre katkı sağlayarak konut kredi faizlerinde indirime gitmesi gerektiğini ifade eden Akdeniz, “ İki milyon konut stoku bulunan sektörün bu faiz indirimine ihtiyacı vardı. Bu indirim ile bankalara iki günde rekor başvuru gerçekleşti. Ancak vatandaşın ev sahibi olması ve sektörün yeniden ayağa kalkabilmesi için yalnızca 3 bankanın faiz indirimi yeterli değil. Özel bankalar da sektöre katkı sağlayarak konut kredi faizlerinde indirime gitmeli” dedi.

“Örnek olmalı”

Kamu bankalarının başlattığı faiz indiriminin özel bankalara ve inşaat firmalarına örnek olması gerektiğini beliten Akdeniz, “Merkez Bankası’nın faiz indirim kararının ardından ilk hamlenin inşaat sektöründe yapılarak bankaların konut kredi faizlerini düşürmesi gerektiğini belirtmiştik. Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıf Bank, konut kredi faizlerini 0.90’dan başlayan oranlara indirdi. Bunun üzerine vatandaşlardan bankalara rekor kredi başvurusu gerçekleşti. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın ve sektörün bu faiz indirimine ihtiyacı vardı. Kamu bankalarının yaptığı faiz indirimini özel bankalar da örnek alarak onlarca sektörü etkileyen inşaat sektörünün canlanması için konut kredi faizlerini düşürmeli. Öte yandan inşaat sektörü de elini taşın altına koyup konut fiyatlarında indirimler ve cazip kampanyalar yapılarak mevcut konut stokunun eritilip ekononimin canlanmasına katkı sağlamalı” şeklinde konuştu.

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam