TOKİ konutları sahiplerini buldu

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Bartın’ın Dallıca bölgesinde inşa edilecek 423 konutun kura çekimi gerçekleştirilerek hak sahipleri belirlendi. 2+1 alt gelir grubu için 300 hak sahibi, 3+1 orta gelir grubu için ise 123 adet hak sahibi noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekimiyle yıllardır özlemini çektikleri evlerine bir anlamda kavuştu.

TOKİ konutları sahiplerini buldu Güncel

Bartın’da Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Dallıca bölgesinde inşa edilecek olan 423 konut projesinde hak sahipleri, çekilen kura sonuçlarıyla belli oldu. 2+1 alt gelir grubu için 300 hak sahibi, 3+1 orta gelir grubu için ise 123 adet hak sahibi noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekimiyle belirlendi.  Ev sahibi olma hayali ile başvuruda bulunan vatandaşlar kura çekimi için Ömer Tepesi Kapalı Spor Salonu’na akın etti. Salona sığmayan vatandaşlar ise çekilişi dışarıdan takip etti. Toplam 6 bin 140 kişinin başvurduğu projenin kura törenine katılan vatandaşlar, kendilerine çıkacak daireleri meraklı gözlerle bekledi.

Engelliler ve şehit ailelerine öncelik

İlk önce şehit ailelerine ardından engelliler ve emekliler için kura çekildi. Son bölümde ise diğer vatandaşlara kura çekildi. TOKİ Dallıca projesindeki 2+1 nitelikteki 300 daire için 14 şehit ailesi, 296 engelli, 2 bin 42 emekli ve bin 549 normal olmak üzere 3 bin 901 geçerli başvuru yapıldı.  İlk çekilişler 2+1nitelikteki konutlar için yapılırken bu konutlara başvuruda bulunan 14 şehit ailesi doğrudan hak sahibi oldu. Yine 2+1 konutlar için 296 adet engelli başvurusu arasında 15 isim belirlendi. Ardından da 75 emekli, 196 alt gelir grubu kategorilerinde hak sahipleri belirlendi. Engelli kategorisinde isimlerin berlirlenmesi için kuraları AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Ali Özdemir, Emekliler Derneği Bartın Şube Başkanı Ali Kalaycı tarafından çekildi.

3+1 konutlar için 123 hak sahibi belirlendi

3+1 nitelikteki 123 konut için toplamda 2 bin 47 geçerli başvuru alınırken 27 şehit ailesi başvurusundan 13 asil, 116 engelli başvurusu arasından 7 asil, 700 emekli başvurusundan 30 asil, bin 204 alt gelir grubundan 73 asil hak sahibi belirlendi.

Ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşadılar

Kurada ismi çıkan vatandaşlar duygusal anlar yaşadı. Ev sahibi olmaya hak kazananlar büyük mutluluk yaşayarak gözyaşı döktü. İsmi okunan vatandaşlar bir anda ayağa fırlarken sevinçlerini yakınlarına sarılarak paylaştılar. Sevinçleri gözlerinden okunan hak sahipleri, duygularını ifade etmekte zorlanırken; bu mutluluğu ev sahibi olmak isteyen herkesin yaşamasını diledi.

Yıllardır ev sahibi olma hayaliyle yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar, hayallerinin gerçekleştirmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Taksitleri 475 TL’den başlıyor

Bartın Merkez Dallıca projesinde konutların 300’ü “2+1”, 123’ü de “3+1” nitelikte olacak.  Alt gelir grubuna yönelik olan 2+1 konutlar 475 TL’den başlayan taksitlerle yüzde 12, yüzde 20 peşin ve 180, 240 ay vade seçenekleri ile satışa sunuldu. Orta gelir grubuna yönelik olan 3+1 konutlar ise 929 TL’den başlayan taksitlerle yüzde 10, yüzde 20 peşin 120 ve 180 ay vade seçenekleri ile satışa sunuldu.

Konut kazanamayanlar ücret iadesini ne zaman alacak?

Yapılan kura neticesinde hak sahibi olamayanlara yatırdıkları başvuru bedeli geri iade edilecek. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 iş günü sonrasında geri alabilecek.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam