GMİS: “Sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) son yapılan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında aldığı karar sonrasında Amasra’da dahil olmak üzere Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Maden Tetkik Arama Kurumuna (MTA) bağlı tüm işyerlerinde okuduğu bildirgeyle hükümeti uyardı. GMİS, “Hükümetin ücret teklifini tartışmaya değer bulmuyoruz” dedi.

GMİS: “Sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz”

Nurdan Eroğlu 
2019 yılı başından beri toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinin tamamlanmasını bekleyen maden ve MTA işçileri, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Maden Tetkik Arama Kurumuna (MTA) bağlı tüm işyerlerinde okunan bildiriyle Hükümeti uyardı. Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) 19 Temmuz 2019 tarihinde aldığı karar doğrultusunda işyerlerine dağılan Başkanlar Kurulu üyeleri, maden ve MTA işçilerini bilgilendirdi.
TTK ve MTA’ya bağlı tüm işyerlerinde okunan bildiri de şu ifadeler yer aldı: “Baştan beri ifade ettiğimiz gibi toplu iş sözleşmelerindeki gelişmeler hakkında bilgi vereceğiz ve gelişmeleri birlikte değerlendireceğiz. TTK ve MTA işyerlerinde 2019 yılbaşından itibaren geçerli olacak olan toplu iş sözleşmelerimizin görüşmeleri, mahalli seçimler ve İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesi nedeniyle uzadı. Çünkü hükümet kendi teklifini geciktirdi. Hükümet adına Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) ile Genel Maden İşçileri Sendikası olarak yaptığımız görüşmelerde 60 günlük yasal süreci tamamladık.  Ücret maddeleri ile ilgili olarak Hükümet teklifini beklemeye başladık.
Kamu işyerlerinde sözleşme görüşmeleri olan Türk-İş’e bağlı 17 sendikanın genel başkanları ve Türk-İş Yönetim Kurulu üyelerinin oluşturduğu Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu olarak ortak ücret teklifimizi, Hükümet adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına sunduk. Bildiğiniz gibi; kamuda en düşük ücretin 3 bin 500 TL’ye yükseltilmesi, tüm çalışanlara seyyanen 300 TL zam, ilk altı ay için yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için enflasyon + yüzde 3 refah payı talep ettik.
“Hükümetin ücret teklifini tartışmaya değer bulmuyoruz” 
Hükümet kendi teklifini gecikmeli olarak verdi. Hükümet, 9 Temmuz 2019 tarihinde verdiği teklifinde; 3 bin 500 TL altında ücret alanlara 60 TL seyyanen ve birinci altı ay yüzde 5, ikinci altı ay ise yüzde 4 zam önerdi. TÜRK-İŞ Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu adına açıklama yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Hükümetin bu teklifini tartışmaya değer bulmadıklarını ve Hükümetten yeni bir teklif beklediklerini açıkladı. Biz de Genel Maden İşçileri Sendikası olarak Hükümetin bu teklifini kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna açıkladık.
“Bakanlara önerilerimizi anlattık”
Bu gelişmelerden sonra Genel Merkez Yönetim Kurulumuz; Ankara’da Türk-İş Yönetim Kurulu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Zonguldak Milletvekilleri ve Türk-İş’e bağlı diğer sendikalarla görüşmeler yaptı. önerilerimizi anlattı. Sendikamız Genişletilmiş Başkanlar Kurulu; 19 Temmuz 2019 tarihinde toplandı. Ülkemizdeki ekonomik ve siyasi gelişmeleri, bölgemizdeki savaşa dayanan gelişmeleri, işyerlerimizdeki gelişmeleri, toplu sözleşme sürecini ve önümüzdeki takvimi tüm ayrıntılarıyla değerlendirdik. Başkanlar Kurulumuzun aldığı kararları kamuoyuna açıkladık. 
Bu kararlar doğrultusunda bugün tüm işyerlerimize dağıldık.Hükümeti uyarmak için birlikte 
sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. 
“Biz üretmek istiyoruz”
Kamu Çerçeve Anlaşması’nın hâlâ imzalanmamış olması çalışma yaşamını huzursuz etmektedir. Hükümetin en kısa zamanda yeni ücret teklifini vermesini bekliyoruz. Önceki teklifi tartışmaya değer bulmadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Ekonomik krizin faturasını biz çalışanlara kesmek için bahaneler arıyorlar. Ekonomik krizi biz çıkartmadık, biz işimizi yapıyor, borçlarımızı ödüyoruz. Biz üretmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz. Biz yeraltında doğaya karşı savaşarak rızkımızı kazanıyor, ülkemize ve milletimize katkı veriyoruz. Bizi açlığa ve yoksulluğa mahkum etmek isteyenler ve 
bizi greve mecbur bırakanlar, ülkemizin ve milletimizin geleceği ile oynamış olurlar.
“Sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz”
Eğer Hükümet sesimizi duymaz ise sendikamız öncülüğünde yeni eylem ve etkinlikler ile sesimizi yükselt
meye devam edeceğiz. 25 Temmuz 2019 tarihinde Perşembe günü saat 17.00 de Sendikamız Genel Merkez binamızda, Başkanlar Kurulumuzun katılımıyla bir basın açıklaması yapılacak ve gelişmeler kamuoyuna anlatılacaktır.  Hükümetin tavrına göre eylem ve etkinliklerimiz devam edecek. Tüm görüşmelerden ve gelişmelerden haberiniz olacak ve kararları birlikte alacağız. Sonuç itibariyle TTK ve MTA’da yasal görüşme sürecimizin son 
günü olan 25 Ağustos 2019 tarihinde grevimizi başlatacak şekilde 
hazırlıklarımızı tamamlayacağız. 73 yıllık mücadele tarihimizde olduğu gibi her şart altında birlik 
ve beraberliğimizi sürdürecek, üyelerimizin mevcut kazanımlarından en küçük bir 
taviz vermeyecek ve bugün içinde bulunduğumuz koşullarda haklı ve meşru taleplerimiz için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”
 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam