Bankoğlu: “Kadınlar iş başında”

27. Dönem 2. Yasama Yılı’nın sona ermesi ve TBMM’nin tatile girmesi sonrasında Bartın’a gelen CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi, Aysu Bankoğlu, çalışmalarına Bartın’da devam ediyor.

Bankoğlu: “Kadınlar iş başında” Güncel

27. Dönem 2. Yasama Yılı’nın sona ermesi ve TBMM’nin tatile girmesi sonrasında Bartın’a gelen CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi, Aysu Bankoğlu, çalışmalarına Bartın’da devam ediyor. Bu kapsamda Akpınar Köyündeki kadınlarla bir araya gelen Bankoğlu, “Kadın, emeğin kendisidir. Dünya kurulduğu günden beri kadınların emeği ile yaşanılır ve güzel bir yere dönüşmüştür. Bu gerçek, hiçbir zaman değişmeyecek. Akpınar köyünde emekçi kadınlarımızla birlikteyiz. Tarlada olsun, bahçede evde olsun, durmadan çalışan, bulup buluşturan, yoktan var eden tüm kadınlarımızın güçlenmesini istiyoruz” dedi.

“Kadınlarımızın ikinci sınıf muamele görmesine karşıyız”

Cumhuriyetin ilânıyla beraber Atatürk’ün önce kadınlar ve çocuklara büyük önem veren yaklaşımlarını hatırlatan Bankoğlu, “Kadınlar ve çocuklar, Atatürk sayesinde birinci sınıf konuma gelmiştir. Seçme ve seçilme hakkından eğitime, eğitimin her branşından her türlü mevkiye kadar bütün yolları Atatürk açmıştır. Bizler  de CHP olarak Atatürk’ün açtığı o yolların kapanmasına, kadınlarımızın ikinci sınıf muamele görmesine her alanda karşı çıkıyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Devletin önce kadınlarımızı desteklemesi şarttır”

Kadınların eğitiminin sadece bir ülkeyi değil dünyayı değiştireceğini söyleyen Bankoğlu, eğitimin küçük yaşta başlamasının önemini vurgularken “Küçük yaşta eğitim imkânı bulamamış kadınlarımızın kendini geliştirmesi, ekonomiye katkıda bulunması, ailesine ve çevresine verimli olması için desteklenmesi şarttır. Bunun için devletin tüm hatlarıyla ayrım yapmaksızın öncelikle kadınlarımızı desteklemesi şarttır” dedi.

“Mutfaktaki enflasyon yüzde 50’yi buldu”

Kadınların, Kurban Bayramı ve hayat pahalılığına ve ellerine geçen paranın satın alma gücünün kalmamasından yakınması üzerine Bankoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşların birkaç kişi birleşerek bile kurban alamaz duruma geldiğine dikkat çekti. Bankoğlu, “Hele ki 13 milyon emeklinin tedirginlikle beklediği maaş zammı, yüzde 5 gibi akıl almaz bir oranda olmuştur. Devlet, yurttaşların cebinden kepçeyle almakta ve kaşıkla koymaktadır. İşi olan elindeki parayla geçinmeye çalışmakta, işi olmayan ise zaten geçinememektedir. Özellikle yüzde  50’yi bulan mutfak enflasyonuyla ülkemiz hiç görmediği kadar büyük bir ekonomik buhran içindedir. Yurttaş, kendi toprağının patatesini, soğanını, domatesini alamaz hâle getirilmiştir" şeklinde konuştu.

“Kadınlarımız AKP hükümetinin öncelikli harcamalarına baksınlar”

31 Mart yerel seçimleri sonrası CHP’ye geçen belediyelerdeki geçmiş harcamalara vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Bankoğlu,  “Özellikle kadınların bu konuya daha çok dikkat etmelerini rica ediyorum. Kadınlar, özellikle emekçi kadınlar israftan hiç hoşlanmazlar. Alın teri ile para kazanmanın ne olduğunu, bir liranın kıymetini bilirler. CHP’li belediyelerin açıkladığı israf tablolarına, AKP hükümetinin öncelikli harcamalarına baksınlar. Başka ne söylenir ki? İşte biz, bu olup bitenleri herkes görsün ama en çok da  kadınlar bilsin istiyoruz. CHP olarak tüm kadınlarımız güçlensin istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam