Bankoğlu: “24 Temmuz basın özgürlüğü için mücadele günüdür”

Bartın’daki ve ülke genelindeki tüm gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlayan CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, 24 Temmuz tarihinin 1908 yılından beri Türk basınında Gazeteciler Günü - Basın Bayramı olarak kutlanması dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Bankoğlu: “24 Temmuz basın özgürlüğü için mücadele günüdür” Güncel

Bartın’daki ve ülke genelindeki tüm gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlayan  CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, 24 Temmuz tarihinin 1908 yılından beri Türk basınında Gazeteciler Günü - Basın Bayramı olarak kutlanması dolayısıyla açıklamalarda bulundu.  24 Temmuz’un, bundan tam 111 yıl önce basında sansürün kaldırılması üzerine Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı olarak kutlanmaya başladığına dikkati çeken Bankoğlu, her ne kadar o dönemde, 1908 senesinde, İkinci Meşrutiyet'in ilan edilişiyle beraber sansür kaldırılmış olsa da ne yazık ki günümüz Türkiye'sinde bunu fiiliyatta söyleyebilmenin mümkün olmadığını ifade etti. Günümüzün değişen ve gelişen koşullarında, sansürün çoğu zaman, gerek yazılı ve görsel, gerekse de sosyal medya üzerinde egemen güçler tarafından oluşturulmak istenen korku ikliminin de etkisiyle oto-sansür biçiminde tezahür ettiğini vurgulayan Bankoğlu, "Bir ülkede, gerçek anlamda demokrasinin yaşanabilmesi için medyanın günümüzde ifade ettiği güç, herkes tarafından kabul edilmektedir. Hatta yasama-yürütme-yargı erklerine ilaveten medyanın da dördüncü bir "yumuşak" güç olduğuna işaret edilmektedir. Bu kadar önem atfedilen basın / medya gücünün, ülkemizde getirildiği nokta ise maalesef içler acısıdır. Ülkemizin önde gelen köklü gazeteleri başta olmak üzere pek çok gazeteye karşı açılan davalar ve adliye koridorlarında sadece gazetecilik görevini yerine getirdiği gerekçesiyle yargılanan basın mensuplarımız olduğu müddetçe tam anlamıyla bir "basın bayramı"ndan söz edilemeyecektir. Bu nedenle, 24 Temmuz günü, aynı zamanda, "Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü" olarak algılanmalıdır ülkemizde" dedi.

“Basın özgürlüğü tek sorun değil”

Sınır Tanımayan  Gazeteciler Örgütü'nün her yıl yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nin 2019 versiyonunda, Türkiye'nin 180 ülke içerisinde 157. sırada kendine yer bulabilmesinin dahi tek başına durumun vahametini ortaya koyduğuna işaret eden Bankoğlu, ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de, kendilerine yönelik şiddet ve nefretin gittikçe arttığı basın mensuplarının tek problemlerinin basın özgürlüğü olmadığını da söyledi.  Aysu Bankoğlu, "Uğratılmak istenen sansür ve baskının yanı sıra basın mensupları, "Basın İş Kanunu"na uygun biçimde çalıştırılmama gibi temel bir iş hukuku problemiyle de karşı karşıyadır. Bu şartlardaki basın mensubu sayısı, hukuka uygun biçimde çalıştırılanlardan çok daha fazladır. En azından kısa ve orta vadede, basın mensuplarının bu türdeki iş hukukundan kaynaklı problemlerinin ısrarla üzerine gidilerek daha rahat bir ortamda ve dolayısıyla üretkenliklerinin artacağı şekilde, mesleklerini ifa etmeleri sağlanmalıdır" şeklinde konuştu.

“Herkesin adalete ihtiyacı olduğu unutulmamalı”

Aysu Bankoğlu son olarak Türkiye'de basının ve aynı zamanda adaletin getirildiği nokta hakkında "Bugün görüşlerini beğenmediği için meslektaşlarının hapsedilmesine göz yumanlar, herkesin adalete ve düşünce özgürlüğüne ihtiyacı olduğunu unutmamalıdır. Günümüzde, bir parti genel başkanının linç edilmesine göz yuman adaletin, yalnızca muhalif oldukları için gazetecileri mahkum ederek toplum vicdanını sızlattığı asla unutulmamalıdır” ifadelerinde bulundu.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam