Sektördeki durgunluk inşaat ustalarını da etkiledi

İnşaat sektörü ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da durgun bir dönemden geçiyor. Sektörde yeni inşaat projelerine çok az rastlanırken mevcut olanlarda da konut satışları istenilen düzeyde bulunmuyor. Hal böyle olunca müteahhitler kadar sektörde çalışan inşaat ustaları da zor zamanlar geçiyor. Yeni projelerde çalışma imkanını çok az bulunan ustalar bu sıralar evlerine ekmek götürebilmek için sadece bakım ve onarım çalışmaları yapıyor.

Sektördeki durgunluk inşaat ustalarını da etkiledi Güncel

İnşaat sektörü ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da durgun bir dönemden geçiyor. Sektörde yeni inşaat projelerine çok az rastlanırken mevcut olanlarda da konut satışları istenilen düzeyde bulunmuyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre konut satışları ülke genelinde 2018 yılının haziran ayına göre yarı yarıya düşmüş durumda. Satışlarda geçen yıla göre haziran ayında yüzde 48,6’lık bir düşüş yaşanırken ülke genelinde sadece 61 bin 355 konutun satışı gerçekleştirildi. Bartın’da ülke genelinde sektörde yaşanan bu durgunluktan etkilenen iller arasında.

Sektörün canlanmasını bekliyorlar

 Şuanda Bartın’da bir çok müteahhit yeni projelere sıcak bakmazken mevcut projelerde de satışlar pek de iç açıcı görünmüyor. Mayısta  153 konutun satıldığı Bartın’da  yine TÜİK verilerine göre haziran ayında sadece 146 satışı gerçekleştirildi. Bartın’ın komşu illerinden Zonguldak’ta da haziran ayında 323 konut satılırken Karabük’te ise 220 konutun satışı yapıldı. Hal böyle olunca müteahhitler kadar sektörde çalışan inşaat ustaları da zor zamanlar geçiyor. Yeni projelerde çalışma imkanını çok az bulunan ustalar,  bu sıralar evlerine ekmek götürebilmek için sadece bakım ve onarım çalışmaları yapıyor. Sektörün yeniden canlanmasını bekleyenler arasında en az müteahhitler kadar onlar da bulunuyor.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam