Bartın’da 15 Temmuz Direnişi Paneli

Bartın Valiliği ve Bartın Üniversitesince 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ‘15 Temmuz Direnişi’ konulu panel düzenlendi.

Bartın’da 15 Temmuz Direnişi Paneli Güncel

Bartın Valiliği ve Bartın Üniversitesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ‘15 Temmuz Direnişi’ konulu panel düzenlendi. Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Vali Sinan Güner, Garnizon Komutanı Deni Albay Mustafa Çalışkan, Belediye Başkanı Cemal Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı, il Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Akademisyenler, kamu kurum ve siyasi parti temsilcileri, Kumlucalı Şehit Mustafa Yaman’ın ailesi ve davetliler katıldı. Penelin açılışında konuşan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Bundan 3 yıl önce, 15Temmuz2016 gecesi, Aziz Milletimizin sokaklara, meydanlara inerek; imanından aldığı güç ve büyük cesaretle bir kez daha istiklali ve istikbali için verdiği destansı mücadeleye şahit olduk. İşte bu nedenle, bugün canı pahasına gözü dönmüş darbecilerle mücadele ederek ebediyete intikal eden 252 şehidimizin hatırasını yâd etmek, gazilerimize gösterdikleri büyük fedarlıklarına karşı şükranlarımızı sunmak ve kanlı darbe girişimini farklı yönleriyle okumak üzere düzenlenen konferansta bir aradayız Bu vesileyle başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere bu milletin istiklali uğrunda canlarını feda etmiş bütün şehitlerimizi saygıyla anıyor, gazilerimizden ebediyete irtihaledenlere Allah’tan mağfiret, hayatta olanlara acil şifalar temenni ediyorum. ” dedi.

 

Uzun: “Kahramanlık destanı yazıldı”

 

Rektör Uzun, “Bundan 3 yıl önce bu topraklarda, tarihe bir kahramanlık destanı olarak yazılan şanlı bir istiklal mücadelesi daha verildi. Güzel ülkemiz 15 Temmuz gecesi gizli ve sinsi bir biçimde devlet içinde ve toplumda örgütlenen Fetullahçı Terör Örgütü’nün kanlı darbe girişimiyle bir facianın eşiğinden döndü. Milletimiz, Milli Şairimiz Mehmet Akif’in dediği gibi sinsi bir şekilde düzenlenen bu hayasızca akına göğsünü siper etti. “Ya istiklal, ya ölüm” kararını yüreğinde veren bu aziz millet, istiklalinin de istikbalinin de yeniden kazanmış oldu. Cumhurbaşkanımız, başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla vatandaşlarımız meydanları, havalimanlarını doldurdu ve kararlılığıyla ertesi gün bizi yeniden aydınlığa taşıdı. Hamd olsun kibugün ülkemiz 15 Temmuz 2016’dan daha güçlü. Hamd olsun ki ülkemiz bugün geleceğe dair hedefler koyabilen; 2053 ve 2071 vizyonlarına doğru kararlılıkla yürüyen bir ülke konumundadır. Hedeflerimizi gerçekleştirmek, hain terör örgütlerine fırsat vermemek için gece demeden, gündüz demeden çalışmalı, gelişme, kalkınma yolunda ilerleyerek yeni mesafeler almalıyız” diye konuştu.

 

“Birlik ve beraberliğimiz daim olsun”

 

Birlik ve beraberliğin daim olması temennisinde bulunan Rektör Uzun, “Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” duasının daim olmasını diliyorum. Bunun için birlik ve beraberliğimizin daim olmasını temenni ediyorum. Aramıza fitne sokmak isteyenlere asla fırsat vermeden; savaşa değil barışa, çatışmaya değil dostluğa ve nefrete yerine kardeşliğe inanmaya devam etmemiz gerektiğine inanıyor ve bu anlayışın ülkemizde var olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Bu duygularla sözlerime son verirken,tekrardan başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Gazilerimizden ebediyete irtihal edenlere Allah’tan mağfiret, hayatta olanlara acil şifalar temenni ediyorum. Aramızda 15 Temmuz gecesi Ankara'da Gölbaşı Özel Harekât Merkezine yapılan saldırıda şehit olan kardeşimiz Mustafa Yaman’ın ailesi de bulunuyor. Kendilerini saygılarımı iletiyor, bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.    

15 Temmuz Direnişini konuştular

Rektör Uzun, “Ayrıca, bizlere bizleri kırmayarak gelen ve kıymetli tecrübelerini bizlerle paylaşacak olan Server Vakfı Başkanımız ve 22. Dönem Kahramanmaraş Milletvekilimiz Sayın Mehmet Ali Bulut’a, saygıdeğer hocalarımız Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Doç. Dr. Alim Yılmaz’a da teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Siz değerli katılımcılara tekrardan hoş geldiniz diyorum, saygılar sunuyorum” ifadesini kullandı. Rektör Uzun’un konuşmasının ardından SERVER Vakfı Başkanı Av. Mehmet ALİ Bulut Modaratörlüğünde Ankara Yıldırım Byazıt Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, ’15 Temmuz’a giden süreçte Türkiye’nin demokrasi tecrübeleri, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Yılmaz da, “15 Temmuz direnişi’ konulu konuşmalarını gerçekleştirdi.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam