Bartın şehitleri unutmadı

BARTIN’DA 15 TEMMUZ ETKİNLİKLERİ

Bartın şehitleri unutmadı Güncel

BARTIN’DA 15 TEMMUZ ETKİNLİKLERİ

Bartın şehitleri unutmadı

Muhammet Civan

FETÖ terör örgütünce 15 Temmuz’da gerçekleştirilen hain darbe girişiminin 3. Yılı dolayısıyla Bartın’da düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehidi Mustafa Yaman başta olmak üzere, demokrasi  şehitleri ve tüm şehitler dualarla anıldı. Etkinlikler kapsamında aynı zamanda Bartın Valiliğince şehit aileleri ve gaziler için de yemek düzenlendi.

FETÖ terör örgütünce 15 Temmuz’da gerçekleştirilen hain darbe girişiminin 3. Yılı dolayısıyla Bartın’da düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehidi Mustafa Yaman başta olmak üzere, demokrasi şehitleri ve tüm şehitler dualarla anıldı. Etkinlikler kapsamında Pazar günü ilk olarak 15 Temmuz şehidi Mustafa Yaman için  baba ocağı Kumluca’daki Çubuklu Köyü camisinde öğle namazına müteakip Mevlid-i Şerif okutuldu. Mevlide Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can başta olmak üzere il protokolü ve vatandaşlar katıldı. Mevlidin ardından ise şehit Yaman kabri başında anıldı. Yaman’ın kabristanın da Kuran-ı Kerim tilaveti yapılırken şehit Yaman başta olmak üzere tüm şehitler için dualar edildi.

Şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek

Akşamda Bartın Valiliğince Bartın’daki şehit aileleri ve gazilerin onuruna yemek düzenlendi. Gürgen By Mangal’daki yemeğe Bartın Valisi Sinan Güner ve Eşi Beyhan Güner, Garnizon Komutanı Mustafa Çalışkan, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun başta olmak üzere, daire amirleri, siyasi partilerin temsilcileri, askeri erkan ve polis teşkilatı, gaziler ve şehit aileleri katıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Vali Güner mesajında şunları kaydetti:

Güner: “15 Temmuz tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri”

15 Temmuz 2016’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi, kahraman milletimizin cesareti, güvenlik kuvvetlerimizin feraseti ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’In liderliğinde bertaraf edilerek tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin hain darbe girişimi karşısında gösterdiği onurlu duruşu, hainlerin yenilgiye uğratılmasının  ve demokrasi zaferinin üçüncü yıldönümünde milletimizin demokrasiye olan inancı ve bağlılığının gelecek nesillere aktarılması için ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle icra edilecektir.

“Mücadele devam ediyor”

Milletimiz 15 Temmuz gecesi  ülkenin bölünmez bütünlüğü ve istikbali için Çanakkale Savaşında, İstiklal Harbinde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek sokaklara dökülerek  ‘tanklardan büyük yüreğim var’ diyen aziz milletimiz göstermiş olduğu eşsiz demokrasi mücadelesi ile kendi karar verme yetkisine sahip çıkmıştır. Devletimizin yönetimini ele geçirmeye çalışan hain FETÖ örgütüne karşı aziz milletimiz ülkemizin bekası için tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek fedakarca bir direniş göstererek terör örgütünün hain planına engel olmuştur. Ülkemiz böyle bir darbe girişimi karşısında dahi yolundan şaşmadan hedeflerinden uzaklaşmadan kendi kararlarını kendi veren güçlü ve bağımsız bir ülke olarak yoluna devam etmektedir.

“Şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyorum

Demokrasi  ve hukuk devleti ilkelerinden taviz vermeden, milletin ve devletin geleceğini tehdit eden tüm terör örgütlerine, tüm yapılara karşı  yurt içinde ve yurt dışında amansız bir mücadele yürütülmeye devam edilmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle; 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün üçüncü yıldönümünde bağımsızlığımız ve demokrasimiz uğruna mücadele veren 15 Temmuz şehitlerimize ve tarih boyunca aynı ortak mukaddes değerlerimiz uğruna canlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, en derin saygılarımı sunuyorum.”

Tunç:Milletimiz büyük bir dirayetle saldırıyı  püskürttü”  

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da yayımladığı 15 Temmuz mesajında şu ifadelerde bulundu:

 “15 Temmuz’da bundan üç yıl önce ülkemiz bir işgal girişimiyle karşı karşıya kaldı, bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı, TBMM bombalandı, tanklar milletimizin üzerine yürütüldü, insanların üzerine kurşun yağdırıldı.  Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yuvalanan FETÖ terör örgütü mensupları, asker kılığına girerek Türkiye’ye saldırdı. Bu saldırıyı milletimiz büyük bir dirayetle, azimle, kararlılıkla püskürtmeyi başardı. Türk milleti, demokrasi mücadelesinin, insan hakları mücadelesinin, vatan, bayrak mücadelesinin, bağımsızlık mücadelesinin nasıl yapıldığını bütün dünyaya göstermiş oldu. Ve içimizdeki hainleri, onları kumanda eden küresel güçleri mağlup ederek, tarihi bir başarıya imza attı.

 “O gece, Türkiye uçurumun kenarından döndü”

O gece, Türkiye uçurumun kenarından döndü. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde gerçekleşen yeni istiklal mücadelesi, O’nun “Haydi meydanlara vatanımıza sahip çıkmaya” dediğinde hiç tereddüt etmeden canı pahasına tankların önünde duran milletimiz tarafından başarıldı. Bu uğurda 252 şehit verdik, 2190 vatan evladı gazi oldu, Şehitlerimizden biri de Bartınlı hemşehrimiz Mustafa Yaman, Gölbaşı özel harekat camiinin din görevlisi iken darbeci hainlerin bombaları altında 53 polisimiz ile birlikte şehit olmuştu. Yine Bartınlı kardeşimiz Sabri Gündüz, İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde darbecilerle mücadelede yaralanarak, bacağını kaybetti, “Ayaksız yaşanır ama vatansız yaşanmaz” diyen kahramanımız vatan ve bayrak uğruna fedakarlığın en anlamlı örneğini ortaya koydu. Tüm şehitlerimize ve gazilerimize minnet borçluyuz. Onların emaneti olan vatanımızı her türlü tehlikeden korumakta kararlıyız.

“Milletimiz 15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmayacak”

15 Temmuz’u unutturmak isteyenler olabilir. Ama bu millet 15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmayacaktır, bu ülkede artık bu tür darbe girişimleri, demokrasiye müdahaleler devri kapanmıştır, hiçbir şer güç milletimize karşı gelemeyecek, bunu aklının ucundan dahi geçiremeyecektir. 15 Temmuz darbecileri bağımsız yargı önünde hesap vermektedirler, hukuk içerisinde gerekli cezaları verilmeye devam etmektedir. 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan FETÖ ile ve ülkemizi huzursuz eden tüm terör örgütleri ile kararlı mücadelemiz devam edecektir.

“Şehitlerimizin emanetine sonuna kadar sahip çıkacağız”

Biz şehitlerimizin emanetine sonuna kadar sahip çıkmakta kararlıyız. Ülkemizi huzur içerisinde birlik içerisinde çok daha ileriye taşımaya, lider ülke yapmak için, halkımızın refahını artırmak için gecemizi gündüzümüze katmaya inşallah devam edeceğiz. Bayrağımıza her zaman sahip çıkacağız. Ve 15 Temmuzu çocuklarımıza her zaman hatırlatacağız. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi minnetle yad ediyorum.”

Bartın şehitliğine ziyaret

Dünde yine etkinlikler çerçevesinde Bartın Şehitliği ziyaret edildi. Bartın Valisi Sinan Güner ve Eşi Beyhan Güner, Garnizon Komutanı Mustafa Çalışkan, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, daire amirleri, askeri erkan ve polis teşkilatının da bulunduğu ziyarette şehitler için Kuran-ı Kerim tilaveti yapılarak dualar edildi. Edilen dualar sonrasında ise protokol şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Akın: “Milletimiz hainleri yerle bir etmiştir”

Şehitlik ziyaretine katılan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın yayımladığı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajında şunları kaydetti:

“15 Temmuz gecesi ne yazık ki, demokrasiye pranga vurulmak, darbe indirilmek, Türkiye’nin diz çökmesi, milli varlığın tamamen yıkılması istenmiştir. 15 Temmuz’da Türkiye ayaklanarak yeni bir tarih yazmış, ayağa kalkan diriliş ruhu, hainleri yerle bir etmiştir.  Unutulmamalıdır ki bizler, Türk milletini yaşatma konusunda and içmiş, ecdada ve tarihe söz vermiş Türk milletiyiz. Milletimiz; Türk-İslam ülküsünün nişanesidir. Vatan, bayrak ve mukaddesat ortak paydasında Türkiye’nin namus ve haysiyetini cihana savunmak hepimizin milli görevi, ecdada da manevi borcudur.

“Türk devleti yıkılmayacak”

Darbecilere, teröristlere, Türkiye’yi hazmedemeyen mihraklara karşı biriz, beraberiz. Bu duygu ve düşüncelerimle başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan müdafaasında şehadet mertebesine ulaşan tüm şehitlerimize, 15 Temmuz kalkışmasında hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı dileklerimi yineliyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Türk milleti yenilmeyecek, Türk devleti yıkılmayacaktır. Kardeşliğimiz, milli ruh ve dayanışmamız daim olsun”

Valilik ve Üniversiteden “15 Temmuz Direnişi” Paneli

 Yine şehitler için halk arasında Şadırvan Cami olarak bilenen Aşağı Cami’de Mevlid-i Şerif okutularak Kuran-Kerim tilaveti yapılırken Bartın Valiliği ve Bartın Üniversitesince de "15 Temmuz Direnişi" adıyla bir panel gerçekleştirildi. Kültür Merkezindeki panelde Doç. Dr. Alim Yılmaz “15 Temmuz Direnişi”, Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin de “15 Temmuz’a Giden Süreçte Türkiye’nin Demokrasi Tecrübeleri” konusunda paylaşımlarda bulundu.

 

 

 

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam