Fuarcılık sektörü için toplandılar

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık, Batı Karadeniz Bölgesinin fuarcılık sektörü açısından geliştirilmesi için düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

Fuarcılık sektörü  için toplandılar Güncel

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık, Batı Karadeniz Bölgesinin fuarcılık sektörü açısından geliştirilmesi ve stratejik ticari arz ve talep buluşma noktası haline getirilmesini sağlamak amacıyla yapılan istişare toplantısına katıldı. Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın ve Ticaret Bakanı Başdanışmanı ve TOBB Türkiye Fuarcılık Sektör Meclisi Başkanı Sayın Cihat Alagöz’ün katılımları ile Çaycuma Belediyesi SEKA Sosyal Tesisleri’nde Çaycuma TSO’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, İlçe Kaymakamı Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, ilçe ticaret ve sanayi odası başkanları, siyasi parti il ve ilçe başkanları ile temsilcileri, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, ilçe ve belde belediye başkanları ile STK Temsilcileri katıldı.

Alagöz’den sektörün gelişmesine yönelik öneriler

Bölgenin  fuarcılık sektörü bakımından geliştirilmesi ve stratejik ticari arz ve talep buluşma noktası haline getirilmesinin istişaresi amaçlı yapılan toplantıya ilginin yoğun olduğu görüldü. Ticaret Bakanı Başdanışmanı, TOBB Türkiye Fuarcılık Sektörü Meclis Başkanı  Cihat Alagöz, bölgedeki fuarcılık sektöründeki gelişmeler ile yapılması gerekenlerle ilgili fuarcılık sektöründeki bilgi  birikimi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaşarak sektörün gelişmesine yönelik önerilerde bulundu.

Balık: “Ciddi anlamda bir canlılık getiriyor”

Toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bartın TSO Başkanı Halil Balık ise şöyle konuştu:

 “Tüm sektörlerde yaşadığımız gelişmeler ve pazarda meydana gelen yeni oluşumlar rekabetin yoğun bir şekilde yaşadığı ortamları doğurmuştur. Bugün artık sadece kaliteli mal üretip pazara sürmek başarı elde etmek ve satış yapabilmek için yeterli görülmemektedir. Çünkü günümüz koşullarında tüketiciler aynı malın değişik fiyat kalite ve biçimleri ile karşılaşabilmekte ve ihtiyacı olan mal ya da hizmetin değişik alternatiflerini görmek istemekte. Buda bilinçli tüketiciyi ortaya çıkarmakta ve çeşitliliğin artmasına neden olmakta. Bu ortamları oluşturabilecek en önemli faktör fuarlardır. Fuarlara sadece çeşitlilik ve rekabet ortamının oluşturulması diye bakmamak gerekir. Çünkü günümüzde de fuar organizasyonları düzenlendikleri alanlara ciddi anlamda bir canlılık getirmektedir.

“Oda olarak destek vermeye hazırız”

Fuar dönemi boyunca, fuarı ziyaret etmek için başka şehir ve ülkelerden gelen katılımcı ve ziyaretçiler sayesinde kısa süreli de olsa ticari bir hareketlilik yaşanmakta ve de ekonomilere ciddi katkılar sağlamaktadır. Katılımcı ve ziyaretçilerin konaklama, yeme, içme gibi temel ihtiyaçlarını fuarın düzenlendiği bölgede karşılama zorunluluğu o bölgede faaliyet gösteren birçok işletmenin gelirlerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bölge halkı fuar dönemi boyunca gerçekleştirilen aktivitelere katılma şansını elde etmekte, sosyal ve kültürel aktivitelere katılarak yaşam kalitesini yükseltmektedirler. Bu nedenle amacına uygun bir toplantı düzenlendi, yapılacak her türkü faaliyette oda olarak destek vermeye hazırız.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam