Ailece şantaj ve dolandırıcılığa tutuklama

Bartın’da çökertilen anne-kız başta olmak üzere koca ve kayınbiraderin oluşturduğu cinsel tacizli, şantajlı şebekesinden mahkemeye çıkarılan 6 şüpheliden 4’ü tutuklanarak ceza evine gönderilirken 2’si de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ailece şantaj ve dolandırıcılığa tutuklama Güncel

Z.A. isimli şahıs kendisini sosyal medya üzerinden tehdit eden kişi ve kişilere bir yıl boyunca toplamda 1 milyon 287 bin 642 TL gönderdiğini belirterek tehditlerinden yıldığı kişi ve kişilerden şikayetçi olmuştu.  Bunun üzerine Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekiplerince çalışma başlatılmış,  Z.A. isimli şahsa kendisini sevgi Çağlar Olarak tanıtan kişinin gerçek kimliğinin M.Ö olduğu tespit edilmişti.  M.Ö’nün sosyal medya üzerinde geliştirdiği metot ile kızını ve kendisini şantaj oluşturma amacıyla yem olarak kullandığı, özellikle de zengin iş adamı profilli kişileri seçtikleri anlaşılmıştı.

14 yaşındaki kızını kullanmıştı

M.Ö.’nün maddi durumu iyi insanları belirleyerek 14 yaşındaki kızını bu kişilerle sosyal medya aracılığı ile görüştürüp fotoğraf ve görüntü elde ettiği, ardından da “Seni yakaladım. Mahkemeye vereceğim” diyerek şantaj yoluyla büyük miktarda para topladığı belirlenmişti.  M.Ö.’nün ağına düşürdükleri ve para ödemeyi kabul etmeyenleri de, “Yaşı küçük çocuğuma internet üzerinden cinsel taciz yapıldı” diye şikayet ettiği tespit edilmişti.

Mersin’de bir kişinin 518 bin TL parasını almışlardı

Şüphelilerin aynı yöntem ile Mersin'de de bir vatandaşın 518 bin TL parasını aldıkları ve hesaplarına geçirdikleri anlaşılmıştı.  Cinsel tacizli, şantajlı dolandırıcılık olayının tüm aile bireyleri tarafından bilindiği, ağlarına düşenlerden istedikleri paraların yattığı banka hesaplarının ise M.Ö isimli kadının kocası, kardeşi, görümcesi ve kayınbiraderine ait olduğu tespit edilmişti. Emniyet ekiplerinin çalışmaları sonucunda müştekiler tarafından  yatırılan paraların bankadan M.Ö ve kocası S.Ö tarafından çekildiğine ait görüntüler de elde edilmişti.  Bartın Asayiş Şube Müdürlüğünce Ankara, Kayseri, Elazığ illerinde eşzamanlı olarak düzenlenen operasyon kapsamında 9 şüpheli şahıs yakalanmıştı.

Tutuklandılar

Ülke genelinde sosyal medya aracılığı ile yaşı küçük çocuklara ve kadınlara tanıştığı kişilerin güvenlerini kazanıp resimlerini aldırarak şantaj yaptırtmak suretiyle ve sosyal medyada tanıştığı kişilerden telefon numaralarını almak suretiyle “arabamın tekeri patladı, annem hasta gibi” söylemler ile vatandaşların duygularını suistimal ederek dolandırıcılık yapan, bu yöntemlerle 1 milyon 810 bin650TL'yi  hesaplarına geçiren şüpheliler,  dolandırıcılık, cinsel taciz şantaj ve tehdit suçları  kapsamında Bartın İl Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edildiler. Bartın Cumhuriyet Başsavcılığına çıkarılan 6 şüpheliden S.Ö,  Y.E, D.E ve  F.S  tutuklanarak cezaevine gönderilirken  Şüphelilerden M.Ö ve  ve C.Ç adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam