Bağımlılıkla mücadeleye dikkat çektiler

Sağlık İl Müdürlüğü, 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü kapsamında Bartın’da bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Müdürlük yine bağımlılıkla mücadele için hizmet içi eğitim de düzenledi.

Bağımlılıkla mücadeleye dikkat çektiler Güncel

Sağlık İl Müdürlüğü,  26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü kapsamında Bartın’da bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.  Bu kapsamda uyuşturucu bağımlılığına dikkat çekmek ve halkın bu konuda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla, Bartın Devlet Hastanesinde stant kuran Müdürlük,  hasta ve hasta yakınları konunun önemi hakkında bilgilendirdi. Etkinlikte ALO 191 hattının videosu da gösterilirken  Amasra Kaymakamlığı, Yeşilay Cemiyeti Bartın Temsilciliği ve Pedaldaşlar Kulübü işbirliği bisiklet turu da yapıldı.

Bağımlılıkla mücadele için bisiklet turu

Şehir merkezindeki Cumhuriyet Meydanında başlayıp Amasra Kültür Parkta son bulan bisiklet turuna Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Başkanı Dr. Hasan Babayiğit, Başkan Yrd. Dr. Ebru Baycık Gürbüzerol, Yeşilay Bartın Şube Başkanı Uzm. Dr. Ali Rıza Karakoyun da katıldı. Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü dolayısıyla Kültür Parkta stantta açan Müdürlük, halkı dağıttığı broşürlerle bilgilendirirken  Bağımlılıklara Karşı Sporun Önleyici Etkisi  adı altında Yeşilay Uluslararası Karikatür yarışmasında dereceye giren karikatürler de sergilendi.

Doktor ve sağlık personeline eğitim

Sağlık İl Müdürlüğü yine 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında sağlık hizmetlerinde madde bağımlılığı ile ilgili sunulan hizmetlerin güçlendirilmesi amacıyla doktor ve sağlık personellerine yönelik  “Bağımlılık İle Mücadele Hizmet İçi Eğitimi de düzenledi. Eğitimde  Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Ali Rıza Karakoyun ile Psikolog Burcu Balak, sağlık personelini ve hekimlerini bağımlılıkla mücadeleyle ilgili bilgilendirdi.

Önce dinle!

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç ise Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günüyle ilgili “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) her yıl bu uluslararası gün için temalar seçmekte ve küresel uyuşturucu sorunu hakkında farkındalık yaratmak için kampanyalar başlatmaktadır. Bu yılki tema “Önce dinle; çocukları ve gençleri dinlemek, sağlıklı ve güvenli büyümelerine yardımcı olacak ilk adımdır.” olarak belirlenmiştir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önlenebilir ve öncelikli halk sağlığı sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, ülkemizde en üst düzeyde kararlılıkla ve multidisipliner bir yaklaşımla sürdürülmektedir” açıklamasında bulundu.

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam