Selin bilançosu belli oldu

Kuvvetli sağanak yağışlar sonrasında Hasankadı Beldesinde yaşanan selin bilanço belli oldu. 2 kişinin sel sularına kapılarak hayatını kaybettiği felakette birçok evde hasar meydana gelirken Tarım ve Oman İl Müdürlüğü’nce yapılan tespit sonucu 81 çiftçiye ait 62,55 dekar ekili alanın hasar gördüğü tespit edildi. 2 inek ve 11 adet tavuğun telef olduğu tarımsal hasar miktarının da 121 bin 529 TL olduğu belirlendi. Selin izlerini silmek için Hasankadı’da çalışmalar devam ediyor.

Selin bilançosu belli oldu Güncel

AFAD Bartın İl Müdürlüğü, Hasankadı Beldesi’nde meydana gelen sel felaketiyle ilgili açıklamada bulundu. Afetin yaşandığı Hasankadı’da yürütülen çalışmalara ilişkin olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İlimiz Hasankadı Beldesi’nde etkili olan yağış ile ilgili 21.06.2019 tarihinde tüm birimlerce çalışmalara devam edilmiş olup Gökçedere Derköyü Mahallesi’ndeki 11 yaşındaki İsa Akgün’ü arama çalışmaları Bartın AFAD; 6 Arama Kurtarma Teknisyeni, 2 araç, Sakarya AFAD; 5 dalgıç personel, 2 araç, Sahil Güvenlik Komutanlğı; 8 dalgıç personel, 2 araç sabah 06.30 itiabriyle başlanılmış olup, Hanyeri Köprüsü’ne kadar olan alan ekiplerce taranmış,  çalışmaların devam ettiği sırada ırmak yatağının yaklaşık 30 metre dışında, köy sakini vatandaşımız tarafından bulunduğu ihbarı alınan İsa Akgün’ün cansız bedeni gerekli işlemlerin tamamlanmasına müteakip, sağlık ekiplerine teslim edilmiştir.

Hasar tespit ediliyor

Sahada hasar tespit çalışmaları Bartın AFAD; 5 teknik, 2 idari personel, 2 araç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü; 7 teknik, 1 idari personel. 2 araç ile yapılmış, Hasankadı merkezde bir konut, 2 depo, Şabankadı Mahallesi'nde 1 ahır, 2 istinat duvarı, 4 depo, 2 garaj, 3 samanlık, 1 işyeri, 1 araç, Tüloğlu Mahallesi'nde bir istinat duvarı, 4 konut, 2 depo, 1 samanlık, Aşağıdere Köyü'nde 3 konut ve 2 istinat duvarı, Eskiemirler Köyü'nde de bir konutun hasar tespitleri yapılmıştır. Hasar tespit çalışmaları yapılan alanların zarar tespitleri Defterdarlık sorumluluğunda teşkil edilen zarar tespit ekiplerince yapılmıştır.

Tarımsal hasar tespiti de yapıldı

Tarım ve Orman Müdürlüğü; toplamda 12 kişiden oluşan 4 ekip (her ekipte bir veteriner hekim ve 2 teknik personel mevcut), 4 araç, 1 idari personel ile alanda tarımsal hasar tespiti yapmıştır. Yapılan tespit sonucu 81 çiftçiye ait 62,55 dekar (fasulye, mısır, kısmen sera) ekili alanın hasar gördüğü tespit edilmiş olup, 2 inek ve 11 adet tavuğun telef olduğu tarımsal hasar miktarının 121 bin 529 TL olduğu belirlenmiştir.

Kızılay, Hasankadı halkının yanında

Kızılay Bartın Şube Müdürlüğü Hasankadı Beldesi'nde selden etkilenen tüm konutlara hijyen paketi (10 litre su, 3 litre çamaşır suyu, 3 litre bulaşık deterjanı, 2,5 litre sıvı sabun, 4 adet katı sabun, çöp poşeti, eldiven, şampuan, elde yıkama deterjanı) dağıtımını 8 personel ve 3 araçla yapmıştır.

Kapalı yol yok!

İl Özel İdaresince toplam 13 köyde 147 kilometrelik yol ağında Bakioğlu, Akbaş, Hanyeri, Mamak, Şarköy, Bakraçboz, Avgölü Köyleri'nde toplam 16 noktada meydana gelen heyelanlar temizlenerek yollar ulaşıma açılmıştır.Akbaş-1 ve Akbaş-2 Köprüleri, Aşağı Çay Mahallesi Köprüsü selden zarar görümüştür. Sel bölgesinde Özel İdare sorumluluk alanında kapalı yol bulunmamakta olup, İl Özel İdaresi tarafından 1 ekskavatör, 2 grayder, 3 bekoloder, 7 operatör ve 10 personel tarafından çalışmalar sürdürülmekte ve köprü altı temizlikleri yapılmaktadır.

Ailelere psikososyal destek

UMKE 3 kişilik bir ekip ve 1 araç. İl Sağlık Müdürlüğü; 1 ambulans ve 3 personel ile tıbbi destek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü psikolog dahil 10 personel ve 2 araç ile yakınlarını kaybeden ailelere psikososyal destek sağlamak amacıyla alanda gerekli çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

Kapalı karayolu yok

Karayolları 156. Şube Şefiliğince 2 grayder, 4 kamyon, 1 yükleyici ve 15 personel ile Hasankadı Beldesi girişinde tahkimat yapımı, Kışla Mahallesi ve Hanyeri’nde yol boyu temizlik çalışmaları yapılmıştır. Kapalı karayolu bulunmamaktadır. Çalışmalar devam etmektedir.

Dere yatağında temizlik

Hasankadı Belediye Başkanlığı’na ait 2 kepçe ve 9 personel ile Şabankadı Mahallesi ve Dereköy Sokak’ta rüsubat temizliği yapılmıştır. DSİ 233. Şube Müdürlüğü Günye Deresi olarak adlandırılan ana derede 3 dozer ile Şabankadı Mahallesi Dereköy Sokak’ta bulunan derede bulunan 2 ekskavatör, 4 kamyon, Bartın Belediye Başkanlığı’na ait 2 kamyon, Karayolları 156. Şube Şefliği’ne ait 1 kamyon olmak üzere toplam 7 kamyon ile dere yatağında temizlik çalışmaları yapmıştır. 

Çalışmalar devam edecek

Hasankadı Tüloğlu Mahallesi'ndeki derede DSİ 233. Şube Müdürlüğü Bartın Belediyesine ait 1 ekskavatör ile rüsubat temizliği yapılmıştır. DSİ 233. Şube Müdürlüğünce aynı zamanda saha kontrolörlüğü yapılmaktadır.

Şabankadı Mahallesi Dereköy Sokağı mezarlığında bulunan, altı sel sularınca oyulan, tehlike arz eden kavak ağacı, Hasankadı Belediyesince kontrollü bir şekilde kesilmiştir. 22 Haziran 2019 günü alanda bulunan tüm iş makinalarının DSİ 233. Şube Müdürlüğü kontrolörlüğünde alanda çalışmaları devam edecektir.”

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam