Bartınspor’da tüzük tadilatı

Bartınspor Tüzük Tadilatı ve Değişikliği için gerçekleştirilen Olağanüstü Kongrede Kulübün ticari gelir sağlayabilecek şirket kurabilmesi için Tüzüğün 2. Maddesine L fıkrası eklenerek; “Ticari şirketler, yatırım ortaklıkları ve vakıflara katılır. Bu oluşumlardaki kulüp temsilcisi yönetim kurulu kararıyla belirlenir.” Maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Bartınspor’da tüzük tadilatı Spor

Bartınspor Tüzük tadilatı ve değişikliği için Olağanüstü Kongresini Bartın TSO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. Kongreye Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Spor Başkanı Lütfi Bayrak, CHP İl Başkanı Selim Karakaş, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, yönetim kurulu üyeleri ve Bartınspor üyeleri katıldı. Kongrenin Divan Başkanlığını Aykut Oktay Ulu yaparken kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

 Bayrak: “Ekonomik krizden dolayı yeterli ekonomik desteği bulamadık”

 Hasankadı’da yaşanan sel felaketi için geçmiş olsun dileklerini ileterek başlayan Bartınspor Kulübü Başkanı Lütfü Bayrak, Çeliktaş ve Akgün ailelerine de başsağlığı diledi. Sezon çalışmalarından bahseden Bayrak, yeni sezon için de çalışmalara başladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bugün tüzüğümüzde 6 maddeyi görüşeceğiz ama ben kısaca sezondan ve yaptıklarımızdan bahsedeceğim. Bu sezona 10. grupta başladık fakat Türkiye’deki ekonomik krizden dolayı yeterli ekonomik desteği bulamadık. Ancak buna ve birçok olumsuzluğa rağmen yine de başarılı olduğumuzu düşünüyorum. İlk defa 3. Tura Ziraat Türkiye Kupası’na kadar çıktık, Sarıyer’le kıran kırana bir mücadele ettik, fakat elendik. Grupta ilk yarıyı 21 puanla 7’nci sırada tamamladık fakat ikinci yarı maddi durumlardan ötürü küçülmeye gittik ve gençlerle oynadık. Gençlerle de 19 puan toplayarak toplamda 40 puanla 6. sırada bitirdik. Bu arada alt yapımızdan 2 arkadaşımızı da A takımlarına kattık.

“Yeni sezon çalışmalarımız başladı”

Yeni sezonla ilgili çalışmalarımız başladı ve devam ediyor. Bildiğiniz gibi Ağustos ayında Türkiye Ziraat Kupası başlıyor, Eylül’ün sonunda da ligler başlıyor. Bizim hedefimiz bu sene yine genç takımla hırslı ve mücadeleci bir ekip kurmaktır. Bartınspor Kulübü Derneği’nin bugüne kadar logo tescili ve isim patenti yoktu. Logomuzun tescilini yaptırdık ve patentini aldık. Kulübümüzün resmi internet sitesi olan ‘bartinspor.org.tr’ şuanda güncelleniyor. Yeni yüzüyle daha güzel bir şekilde hizmet verecek. Tescil ve patent işlemlerini bitirdiğimizden Bartınspor Kulübü’nün logosunu ve ismini kullanarak internette hiçbir internet sayfası kullanılmayacak. Aynı zamanda bunu Facebook ve İnstagrama taşıyarak kulübümüze gelir getirmeyi hedefliyoruz.

 “BS Store” kuruluyor

Yine Bartınspor Kulübü’ne ait ‘BS Store’ diye bir oluşuma başladık. Daha önce de çeşitli tişörtler, eşofmanlar, formalar var bunları da internetten satışını yaparak kulübe gelir getirmeyi hedefliyoruz. İnternet sitemiz, Facebook ve İnstagram sayfamızdan da kulübe yine reklam geliri gelecek. Artık Bartınspor’un halkın desteğinden başka kendinin de gelir getirici üretimler yapmasından yanayım. Böylelikle halkımıza da fazla bir baskı yapmış olmayacağız.

“Başkan olarak yetkilerimin kısıtlanmasını istiyorum”

Tüzük değişikliği talebine ilişkin de açıklamalarda bulunan Bartınspor Kulübü Başkanı Lütfü Bayrak, Başkan olarak kendi yetkilerinin kısıtlanması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Tüzüğümüzün 23. Maddesindeki konuyla ilgili de detaylı bilgiler verilecek ama ben de bir şeyler söylemek istiyorum. Bartınspor, Kulüp Başkanının ve Yönetim Kurulu’nun takımı değil. Bartınspor, 200 bin nüfuslu bir ilin markasıdır. Dolayısıyla geliri neyse Yönetim Kurulu ve Başkanın ona göre hareket etmesi gerekiyor. Ben de Başkan olarak yetkilerimin kısıtlanmasını istiyorum. Bu da; Genel Kurul’un verdiği yetkiye dayalı olarak gelirine göre borçlanması gerektiğini düşünüyorum. Çok mu borçlanmak istiyor? O zaman hiç derneğimize, kulübümüze bunu yansıtmadan Başkan ve Yönetim Kurulu bunu kendi cebinden versin. Derneğe dokunup da gelirlerine el koymasınlar. Ben bunu bir Başkan olarak istiyorum. Bir de şöyle bir şey var; bildiğiniz gibi derneklerinin en büyük gelirleri üye aidatları ve üye girişleridir. Bizim eski tüzüğümüzde 5-10 lira gibi rakamlar yazıyor. Ben de kulübün daha çok gelir elde edebilmesi için bunda da bazı değişiklikler istiyorum.”

 Maddeler tek tek tartışılıp oylandı

Kongrede daha sonra ise oylamalara geçildi. Tadilat ve değişiklik yapılacak olan maddeler tek tek okunurken ardından madde değişiklikleri ile ilgili tartışmalar yapılarak oylama yapıldı. Yapılan oylama sonucunda; Şirket kurulabilecek Tüzüğün 2. Maddesine L fıkrası eklenerek; “Ticari şirketler, yatırım ortaklıkları ve vakıflara katılır. Bu oluşumlardaki kulüp temsilcisi yönetim kurulu kararıyla belirlenir.” Maddesi oy birliği ile kabul edildi. Sponsorluk anlaşmaları ve isim hakkı kullanım sözleşmeleri yapılabilecek Tüzüğün 2. Maddesine M fıkrası eklenerek; “Bartınspor logosu önde gelmek şartı ile sponsorluk anlaşmaları ve isim hakkı kullanım sözleşmeleri yapabilir.” Maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Yeni üyeler için de kararlar alındı

Tüzüğün 6. Maddesi a fıkrasına ekleme yapılarak; “Yeni üye olanlar üyelik tarihlerinden itibaren 3 ay içinde yapılacak genel kurullarda oy kullanamazlar” maddesi oy birliği ile kabul edildi. Aidatını ödemeyen üyenin üyeliği düşecek Tüzüğün 8. Maddesinin b fıkrası değiştirilerek; “Yazılı ihtar olmaksızın her yıllık aidatını ödemeyen üyenin üyeliği düşer. Ancak ödeyememe sebebi mücbir sebeplere dayanırsa bu üyelerin üyelikleri yönetim kurulu kararıyla devam eder. Herhalükarda bu süre 2 yılı geçemez. Kongre zamanında aidatını ödememiş üyeler oy kullanamaz.” Maddesi oy birliği ile kabul edildi.

İftira, yalan ve huzur bozucu davranışlar üyelikten düşme sebebi

Tüzüğün 8. Maddesinin c fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilerek; “ Üyeler arasında nifak ve tenasüdü bozucu hareketlerde bulunduğu, klübün üyeleri, yöneticileri ve futbolcuları hakkında, iftira, yalan ve huzuru bozucu davranışları sözlü, yazlı ve sosyal medya ortamında yapanların üyeliği Yönetim Kurulu tavsiyesi ve Disiplin Kurulu kararıyla düşürülür.” Olarak oy birliği ile kabul edildi. Tüzüğün 23. Maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilerek; “Derneğin borçlanma usülü ve gelir kaynakları: Dernek yönetim kurulunun her yıl genel kurulda onaylatacağı bütçenin yüzde 15 kadar borçlanma yapabilir. Bu oran 2. Maddenin L fıkrası içinde geçerlidir. a) Giriş Aidatı: Yeni üyelerin vereceği 500 TL b) Üye Aidatı: Üyelerin yıllık ödeyecekleri 250 TL c)Bağış ve yardımlar d) Haklardan elde edilen kira gelirleri e) Bağlı ortaklıklardan elde edilen kar payları şeklinde değiştirilmeleri teklif edilmiştir.” Olarak oy birliği ile kabul edildi.

 Akın: “3. Lig’e çıkmamız gerekiyor”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise konuşmasında şunları söyledi:

 “ Her şeyden evvel tüzük kongresi yapıldı. Tüm genel kurul üyelerine teşekkür ediyorum. Bugün şayet kulüp şirketleştirilmiş olsaydı ben karşı çıkardım. Kulübün şirket olduğu dönemde ben yönetim kurulu üyesiydim. 3-4 sene sonra bize Defterdarlıktan borç geldi. Ayrı ayrı olması kulübü töhmet altında bırakmamış oluyor, bu önemli. İkincisi belediyenin şirketlere katkı sağlamasında sıkıntı oluşuyor. Bu ayrı ayrı oldu ondan dolayı sıkıntı yok. Bartın Belediyesi’nin Amatör Spor Kulüplerine üye olan her spor kulübüne destek verme imkanı var.

“Desteğimiz devam edecek”

Bartınspor’da Bartın’ın bir değeri olduğu gerçeği ile desteğimiz devam edecektir. Kanunların el verdiği noktada Bartınspor’a destek veririz. Artı otoparklarla ilgili şu an Milli Emlakta bir sıkıntı var. Onu da yazışmalarla çözüyoruz ve aldıktan sonra tekrar Bartınspor’a vereceğiz. Bartınspor’un burada eski başkanları ve eski yöneticileri de var. Hakikaten zor bir iş. Amatör Spor Kulüplerini yönetmek gerçekten çok zor. Biz bir dönem profesyonel ligdeyken amatörden sorumlu başkan yaptılar beni inanın cebimden harcadığım paranın hesabı yok. Dolayısıyla herkesin cebinden vermesi gerekiyor.

“250 TL aidat makul”

Burada arkadaşlarımızın 250 TL aidat vermesini ben gerçekten makul görüyorum. Bizim Vali ile gittiğimiz yerlerden para alamadığımız oldu. Bu işler zorla yürüyor. Gençlere destek verilmesi konusu da ben doğru buluyorum. Çünkü hep aynı yerdeyiz. Yeri geldi başarı sağlandı, yeri geldi profesyonel ligin kapısından döndük ama sonuca baktığımızda olmadı. Ama her dönemde 1 milyon, 2 milyon, 3 milyon ne toplanırsa onunla şampiyon yapmaya çalışıyoruz. Bir bakıyorsun futbolcu 1 ay parasını alamayınca ortada yok. Bizim bu bölgeye biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun planlamasını yapmamız lazım.

“Tüm üyelerimizin katkı sağlaması gerekiyor”

Yaparsak ben iyi olacağına inanıyorum. Her şeyden evvel aramızda birlik beraberlik olması gerekiyor. Huzurlu bir şekilde sezona başlamamız lazım. Tabi dışarıdan takviye olmazsa olmaz. Bu karışımı yapabilmemiz lazım. Bu dönem cebinden 500-600 bin TL harcayanlar var. Buna tüm üyelerimizin katkı sağlaması gerekiyor. Bunu sadece maddi anlamda söylemiyorum. Bir yere beraber gidilecekse, bir öneri varsa hep birlikte gerçekleştirelim arzu ediyorum. Yoksa yürümüyor arkadaşlar. Sonra oraya koştur, buraya koştur. Defalarca bunu yaptınız biliyorum. Bizde yaptık, bizde koşturduk. Bu ağır yükü beraber kaldırmamız gerekiyor.

“BAL ligi çok ağır bir yük”

BAL ligi çok ağır bir yük. 3. LİG biraz daha rahat olur diye düşünüyorum. Hatta BAL ligindeki arkadaşlarla 3. Lig’de kalabiliriz. 3. Lig’e çıkmamız gerekiyor. Yoksa aynı şeyleri tartışmaya devam ederiz. Bartın Belediyesi olarak kanunlar çerçevesinde tüm desteği Bartınspor’a sağlıyoruz. 3. Lig’e çıkacaksak kaynağı bulmamız gerekiyor. Kaynak olmayınca olmuyor. Ben bir şehrin belediye başkanı olarak şehrimizin takımının 3. Lig’de olmasını istiyorum. Ben bu tüzük tadilatının hayırlı olmasını diliyorum.

Karakaş: “Bartınspor’u aşağıdan yukarıya güçlendirmemiz lazım”

CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş da alt yapıya ağırlık verilmesi gerektiğini düşündüğünü kaydederek “Bartınspor bir şehrin markasıdır ve o şehri tümüyle temsil eder. Aslında Bartınspor’a yukarıdan bakarken içine girip baktığınızda da burada yöneticilik yapmış özellikle de Başkanlık yapmış birçok arkadaşımızın takımı 3’üncü lige çıkma noktasına kadar getirdiğini ama son durakta da yol kazasıyla 3. Lig yolunun kapandığını da biliyoruz. Buraya çıkmanın büyük bedel olduğu ve bu paranın olmadığı söyleniyor. Ama ben burada karşılık beklemeden Bartınspor’a gönül veren birçok insan görüyorum. Dolayısıyla bizim Bartınspor’un özellikle alt yapısını güçlendirerek aşağıdan yukarıya güçlendirmemiz lazım. Ama alt yapıdan güçlenerek çıkartırsak Bartınspor gün gelir sporcu satar hale gelir. Kaynağın e büyük yapısını alt yapıya harcamamız lazım.” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam