Hacı adaylarına hem eğitim hem aşı

İl Sağlık Müdürlüğü bu yıl kutsal topraklara giderek hac vazifesini yerine getirecek olan 138 hacı adayına hem eğitim verdi hem de hacı adaylarının aşılarını uyguladı.

Hacı adaylarına hem eğitim hem aşı Güncel

HSGM Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü bu yıl kutsal topraklara giderek hac vazifesini yerine getirecek olan 138 hacı adayına  hem eğitim verdi hem de hacı adaylarının aşılarını uyguladı. Eğitimde hacı adaylarına broşür ve bilgi notları da dağıtıldı. Bartın’da  Hac Umre aşıları Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde yapılıyor ayrıca hacı adaylarının https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/hacveumre adresinden bilgi almaları mümkün. Sağlık İl Müdürlüğü bu yıl Hasankadı Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimi Uz. Dr. Tuğba Durdu’yu da  bu yıl görevli hekim olarak Diyanet İşleri Başkanlığı emrinde kutsal topraklarda görev yapması için görevlendirdi.

Müdürlük tarafından hacı adaylarına dağıtılan broşürlerde ise şu bilgiler yer aldı:

MERS-Cov yani Ortadoğu Solunum sendromu Hastalığı nedir?

MERS-CoV, ilk defa 2012 yılında Sudi Arabistan’da tanımlanan ve yeni bir coronavirüsün neden olduğu bulaşıcı solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın kuluçka süresi 1 haftadan kısa olmakla birlikte 2 haftaya kadar uzayabilmektedir.

MERS-CoV belirtileri nelerdir?

Hastalarda genellikle ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrısı, ishal ve kusma gibi grip benzeri semptomlar gözlenir. Ancak MERS-CoV hastalarında hiçbir belirti gözlenmeyebileceği gibi bazı hastalarda ağır akciğer enfeksiyonu, solunum yetmezliği ya da çoklu organ yetmezliği gibi çok ağır klinik tablolarda gözlenebilir. MERS tanısı konan hastaların yaklaşık yüzde 40’ı maalesef hayatını kaybetmiştir.

MERS-CoV kimlerde daha şiddetli hastalık yapmaktadır?

Bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar, 65 yaş üzeri kişiler, kanser olanlar, yüksek tansiyonu ve şeker hastalığı olanlar, kronik böbrek hastalığı, akciğer veya kalp hastalığı olanlar MERS-CoV hastalığını daha ağır geçirmektedir.

MERS virüsünün kaynağı nedir? İnsanlara nasıl bulaşır?

Hastalığın ana kaynağı ve geçiş yolları tam açıklanmamıştır. Şuan için MERS virüsünün develerden kaynaklandığı ve develerin ara konak olduğu düşünülmektedir. Bugün için deve ile temas deve çiftliklerini ziyaret, pastörize edilmemiş deve sütü ürünleri ve çiğ ya da az pişmiş et tüketimi riskli görülmektedir. İnsandan insana bulaştığı gözlenmektedir. İnsanlar arası bulaşan solunum yolları ile oluşmaktadır. İnsanlar arası bulaşma özellikle hastanede ortaya çıkan salgınlarda gözlenmiştir.

Devlere temas etmekte ve deve ürünlerini tüketmekte sakınca var mıdır?

Suudi Arabistan başta olmak üzere hastaların görüldüğü ülkelere gidecek vatandaşların tedbir amacıyla deva başta olmak üzere hayvanlarla temas etmemesi, çiğ süt ve çiğ hayvansal ürünler tüketmemesi gerekir.

Dünyada nerelerde görülür?

MERS hastalığı çoğunlukla Ortadoğu ülkelerinde görülmektedir. Diğer kıtalarda da Ortadoğu ile bağlantısı olan vakalar görülmüştür.

Hac ve Umre’ye gitmek MERS hastalığına yakalanma açısından sakıncalı mıdır?

Suudi Arabistan bölgesinde MERS hastalığının görülmeye devam etmesi nedeniyle Hac ve Umre ziyaretçilerimizin bu hastalığa yakalanma riskleri vardır. Bu risk Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından tüm yönleriyle sürekli değerlendirilmektedir. Buna göre şuan için sağlık otoritelerince belirtilen uyarılara uymak şartıyla Suudi Arabistan’a seyahat etmekte sakınca yoktur.

Hasta, görülen ülkelerden dönünce ne yapmalıdır?

Hasta görülen ülkelerden döndükten sonra ki 14 gün içerisinde ateş ile birlikte alt solunum yolu hastalığı belirtileri yani öksürük, nefes darlığı olan kişiler bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve başvurduğu hekime mutlaka seyahatine dair bilgi vermelidir.

MERS için aşı ve tedavi var mıdır?

MERS için şuanda aşı veya özel bir tedavi yoktur. MERS hastalarına ancak destekleyici ikincil enfeksiyonları ve komplikasyonları önlemeye yönelik tedaviler verilmektedir.

Nasıl korunabiliriz?

Kalabalık ortamlarda maske takılmalıdır. Eller sık sık sabunla yıkanmalıdır. Su ve sabun bulunmazsa el dezenfektanları kullanılmalıdır. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır. Mikroplarla kirlenmiş olma ihtimali yüzey  ve eşyalar dezenfekte edilmelidir. Hasta kişilerle temastan kaçınılmalıdır. Öksürürken, hapşırırken  kağıt mendille ağız ve burun kapatılmalı ve kullanılan mendiller çöp kutusuna atılmalıdır. Mendil yoksa öksürme ve aksırma esnasında kolun iç yüzeyi kullanılmalıdır. Hac ve Umre ziyaretine gidildiğinde hayvan pazarlarından, çiftliklerden özellikle de deve çiftliklerinden, çiğ gıda özellikle çiğ deve sütü içmekten ve sokaklarda satılan gıdaların tüketiminden uzak durulmalıdır. Hac ve umreye gidecekler için risk grubunda olanlar yani çocuklar, yaşlılar, hamileler, kronik hastalığı bulunanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış vb. kişiler grip mevsiminde hekime danışarak mevsimsel grip aşısı yaptırmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam