Belgesi olmayan galerici ikinci el araç satamayacak

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) TOBB MEYBEM işbirliğiyle ikinci el araç alım satım işlemlerine standart getiriyor. 13 Ağustos 2019 tarihi itibariyle mesleki yeterlilik belgesi olmayan galerici esnafı 2. el araç satışı yapamayacak.

Belgesi olmayan galerici ikinci el araç satamayacak Güncel

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan “kinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik ile ikinci el araç alım satımı yapanlar için bazı düzenlemeler getirildi. Yönetmelik ile birlikte mevcut firmalar ve bundan sonra kurulacak yeni firmaların İl Ticaret Müdürlükleri’nden yetki belgesi alması, Yetki belgesi almak için ise, firma ortaklarından en az birinin ve satış personelinin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alması gerekiyor.

Belgesi olmayan, ikinci el motorlu kara taşıtı alım ve satımı yapamayacak

Bu kapsamda 13 Ağustos 2019 itibariyle Mesleki Yeterlilik Belgesi almayan kişiler ikinci el araç alım satımı yapamayacak.  Konuyla ilgili bir açıklama yapan TSO Başkanı Halil Balık şunları söyledi:

 “Belge almak için başvurular bizzat Odamıza yapılacak olup, İkinci el Motorlu Taşıt alım ve satımı yapan kişi ve firmaların mağduriyet yaşamamaları için Odamıza başvuru yaparak belge almaları hususuna hassasiyet göstermeleri gerekiyor. Galerici esnaflarını denetime tabi tutacak uygulamayla hem korsan galericiliğin önüne geçilecek hem de getirilen garanti şartıyla galerici ve müşteri arasında güven ortamı sağlanacak” dedi.

13 Ağustos’a kadar TSO’ya başvurulmadı gerekiyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne bağlı TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş ile Bartın Ticaret ve Sanayi Odamız koordinasyonunda bu hizmeti verdiklerini belirten Başkan Halil Balık, Motorlu Kara Taşıtları sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ile yakın bir zamanda işyeri açmayı düşünen kişilerin 13 Ağustos 2019 tarihine kadar odamıza başvuru yapmaları ve araç satışı esnasında sıkıntı yaşamamaları için Mesleki Yeterlilik Belgelerini almaları gerekmektedir. Yazılı ve performans sınavı olarak iki aşamada gerçekleşen sınavlarda motorlu kara taşıtları ticareti yapan işyeri sahiplerimiz tecrübelerini ve bilgilerini yansıtacaklar. Sınava girecek tüm adayların başarılı olarak belgelerini almalarını temenni ediyorum. Sadece bu konuda değil, İnşaat Sektörünün tüm dalları, Metal Sac İşlemeci, Metal Kesimci, Kaynakçılık, CNC Programcısı, Makine Bakımcısı, Servis Şoförlüğü ve Emlakçılık gibi bir çok sektörde Sınav ve Belgelendirme hizmeti odamız tarafından koordinasyonu sağlanmaktadır.”

Nasıl başvuru yapılacak?

Başvurular, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’na yapılacak, sınav ve belgelendirme hizmeti ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş tarafından verilecek.

En az 8 kişinin başvurması halinde, sınavlar Bartın Ticaret ve Sanayi Odası organizatörlüğünde gerçekleştirilebilecek.

İkinci el araç alım satım yapan firma sahipleri ve satış müdürleri için “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5” ve satış personeli için “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4” mesleki yeterlilik ve belgelendirme hizmeti tüm Türkiye’de TOBB MEYBEM tarafından Bartın Ticaret ve Sanayi Odası aracılığıyla verilebilecek.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam